'Meer Inzetten op duurzaamheid" Led Zeppelin verdringt De Lamaketta s Lintje voor 'moeder' jeugdtennis 14 en 15 Frans Captijn stort zich op de markt van crisisbeheersing Ziekenhuis Terneuzen dankt de hoge status aan fusie Maandag 5 januari 2009 Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Projectleider vindt dat bedrijfsleven meer durf moet tonen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven moet van zijn woor den eens daden maken, als het om duurzaam bouwen en energiege bruik gaat. Te vaak blijft het bij goede voornemens, stelt projectlei der Peter de Graaf van de nieuw bouw van Baderie Dam in Terneu zen. De Graaf denkt dat het te laat is om Zeeuws-Vlaanderen op dit ge bied nog een voortrekkersrol te la ten spelen. „Maar een meer actie ve opstelling is wel gewenst. Na tuurlijk kleeft aan elk idee een fi nancieel plaatje, maar te vaak wor den mooie woorden over ecologie niet waargemaakt. Ja oké, er is nu een economische crisis. Maar had je eerder in ecologische maatrege len geïnvesteerd, dan was deze cri sis zeker iets draaglijker geweest", aldus De Graaf Dam opent vandaag haar nieuwe vestiging aan de Mr. F.J. Haarman- weg. Daar is een duurzaam warm- tesysteem gebouwd. In de grond naast het pand liggen pijpen met een totale lengte van 2,2 kilometer. „Daarin wordt water tot honderd meter de grond in gepompt. De warmte die daarbij uit de grond wordt opgenomen, verwarmen wij met een warmtepomp tot zo'n veertig graden. En vervolgens gaat het via een soort vloerverwarming Het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsle- ven is volgens projectleider Peter de Graaf van Baderie Dam vaak te passief als het om duurzaam bouwen en energiegebruik gaat. ons gebouw in. Dat kost weinig energie en we verbruiken geen gas. Daarnaast blazen we lucht door de vloerverwarming. Die komt in een warmtewisselaar te recht en wordt vervolgens ge bruikt om inkomende koude lucht te verwarmen", vertelt De Graaf. „En in de zomer werkt het omge keerd. Dan gebruiken we de door ons koud gemaakte grond om het pand te koelen." De gemeente Terneuzen is zó geïn teresseerd dat zij sterk overweegt om het systeem ook in haar eigen nieuwbouwprojecten toe te pas sen. De Graaf: „De gemeente heeft ons benaderd om als voorbeeld te dienen voor andere bedrijven. Wij zijn een van de eerste bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen die dit onder werp daadwerkelijk aanpakken. Ui teraard, dit kost geld, veel geld. Maar deze investering betaalt zich in combinatie met subsidie op de lange termijn terug. En op veel kor tere termijn als je het systeem ook als koeling gebruikt. Wij zijn er in eerste instantie uit eigen belang mee begonnen, maar gaandeweg kwam het besef dat dit idee breder kan worden uitgevoerd." Café De Rijnvaart draait voor de tweede keer top-ioo Sas van Gent. door Raymond de Frel SAS VAN GENT - Kapitein Rooibos lijkt definitief een Stairway to Hea ven te beklimmen. Het nummer van de twee jaar geleden opgehe ven Zeeuws-Vlaamse dialectband De Lamaketta's stond vorig jaar nog op één in de Sasse top-ioo, maar dit jaar wordt de lijst aange voerd door de klassieker van Led Zeppelin. Carlo Sandrini van café De Rijn vaart in Sas van Gent nam voor het tweede jaar het initiatief tot een lokale top-ioo. Zo'n vierhon derd cafégangers vulden hun favo rietenlijstje in. „Dat zijn er zo'n veertig meer dan de eerste keer. 'De Sasse band Dr. Phil Needs Help staat drie keer in onze top-100' Opvallend is dat lokale acts popu lair blijven. Zo staat de Sasse band Dr. Phil Needs Help drie keer in onze top-ioo", aldus Sandrini. De lijst werd zaterdagavond volle dig ten gehore gebracht. De liefheb bers moesten tot na middernacht wachten voordat zij hoorden dat Radar Love van The Golden Ear ring Led Zeppelin in de nek hijgde. Kapitein Rooibos moest genoegen nemen met een derde stek, voor Bohemian Rhapsody van Queen. De Rijnvaart in Sas van Gent zit zaterdagavond goed vol met Sassenaren, die willen weten of hun favoriete nummers bij de laatste tien zijn geëindigd. foto Peter Nicolai Kenteken verraadt identiteit dievegge TERNEUZEN - De politie heeft zater- dag een 26-jarige Terneuzense aan gehouden voor een winkeldiefstal. De vrouw wilde eind september voor ruim 150 euro spullen meene men uit een winkel aan de Gentse vaart in Kapellebrug. Ze werd be trapt door de eigenaar van de win kel, waarna ze wegrende en in een auto wegreed. Zij liet het gestolen goed achter. Doordat de eigenaar het kenteken van de auto had ge noteerd, kon de vrouw worden op gespoord en aangehouden. Wisseltruc kost winkelier 650 euro SCHERPENISSE - Een winkelier in Scherpenisse is vrijdag een behoor lijke som geld afhandig gemaakt met een wisseltruc. Een onbekende man en vrouw hadden enkele artikelen afge rekend, maar wilden daarna ook nog geld wisselen. Daarbij hebben ze de Thoolse winkelier flink opge licht. De man kwam er pas na verloop van tijd achter dat hij 650 euro mis te. De politie is op zoek naar de op lichters. door Ton van den Nouweland GOES - Ze 'rook lont' toen mensen van de tennisclub Groede zeiden dat ze toevallig in de buurt waren. „Ik zal wel een speldje van de bond krijgen, dacht ik. Maar toen zag ik mijn familie en hoorde dat de wethouder er ook was. Hoe-oe, da's niks voor mij!" Rianne van Wanrooy-De Ridder uit Burgh-Haamstede is gisteren in het Goese tenniscentrum Schelde International benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. De 62-jarige Van Wanrooy kreeg haar lintje omdat ze al 25 jaar allerlei functies uitoefent in tennissend Zeeland. Zo is ze bondsgedelegeer- de, voorzitter van de Bonds Jeugd opleiding en ze vertegenwoordigt het district Zeeland bij de KNLTB. Al meer dan twintig jaar organi seert Van Wanrooy jeugdtennis- toernooien in Breskens, Groede, Terneuzen, Goes, Zierikzee, Nieu- werkerk, Bruinisse en Burgh- Haamstede. Ze is erelid van de LTC Breskens. - Locoburgemeester Wijnand Ren den van de gemeente Schou- wen-Duiveland prees Van Wan rooy vanwege 'de vele uren die zij besteedt aan de hobby van ande ren en die van de jeugd in het bij- 'zonder'. De onderscheiding werd uitgereikt tijdens de slotronden van het K4 jeugdtoernooi in Goes. De van oor sprong Brabantse Van Wanrooy woont sinds elf jaar in Burgh-Haamstede. Daarvoor ver bleef ze veertien jaar in Breskens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39