wordt een aangrijpende ervaring Museum mikt op 40.000 bezoekers Zwijntjes zijn nog steeds spoorloos y OPRUIMING TOT 70% KORTING li vera N DESSA Filmtheater Zierikzee boekt recordaantal bezoekers in 2008 Bevallingen 'Hier blijft het koud. Op een soort catwalk loop je een donkere ruimte 'De rest van het caisson wordt verwarmd. Nodig, omdat we het hele binnen. De namen van alle 18/3 slachtoffers komen op je af.' jaar geopend zijn. Neeltje Jans gaat 's winters dicht, wij blijven open.' Ria Geluk brengt uitbreiding in beeld tijdens rondleidingen. 'De rondleiding was heel onderhoudend. Er moet nog veel werk verzet voordat dit met Pasen open kan.' live life love livera s PZC Maandag 5 januari 2009 1 5 door Ton van den Nouweland OUWERKERK - „Tempo, mensen. We hebben maar een uurtje." Ria Geluk, coördinator uitbreiding; leidt zaterdagmiddag groepen door de vier caissons die vanaf april het nieuwe Watersnoodmu seum vormen. En jawel, op de minuut af een uur later staan we aan het eind van caisson 4. We hebben dan wel het een en ander gezien. Wat straks na de heropening zon der twijfel het meeste indruk maakt is caisson 2, waarin de emo ties tijdens en na de Ramp de ruimte krijgen. Geluk: „In deze ruimte sta je afge schermd van de rest van het caisson. Het blijft hier koud. Op een soort catwalk - sorry voor die naam in dit verband - loop je een donkere ruimte in. Op het zand voor je worden de namen van alle 1837 slachtoffers geprojecteerd. Die namen komen op je af. Als je een naam roept, stopt de beweging en hoor je het verhaal van die per soon tijdens de rampnacht. Dit is het meest originele deel en een bij zonder project binnen het mu seum. Je mag hier naar binnen, het hoeft niet." De rest van caisson 2.wordt geluk kig wel verwarmd. En dat is nodig, want het museum is het hele jaar geopend. Grapje van Geluk: „Neel tje Jans gaat voortaan 's winters dicht, wij gaan open." In caisson 3 is de Deense geschenk woning bijna klaar. Het is een ko pie van het houten pand Mu- lockstraat 4 in Zierikzee. Geluk: „Dat heeft bij mij thuis drie jaar in opslag gestaan. De aannemer die het zou opbouwen, zei: Oh, nee. Dat kun je wel vergeten. Het is rot en ook niet zo netjes gesloopt. Het is nu een bijna geheel nieuwe wo ning geworden, in de originele maatvoering met enkele originele onderdelen. In de woning gaan we films projecteren. We richten het huis niet in, want museum De Meestoof in Sint Annaland heeft al een Deens ingerichte woning staan." Een stukje verderop staan de hijskraan en het zandtreintje dat trouwe bezoekers kennen uit het oorspronkelijke Watersnood museum. Caisson 4 is nog grotendeels leeg. Er staat een enorme glaswand, de scheiding tussen het openbare deel - met winkel, koffiehoek en toeristisch infopunt - en .het betaal de deel van het museum. Thema hier wordt 'de toekomst'. Geluk: „Hier zie je overstromingen van el ders. Een soort wereldverhaal." Op een tekening is te zien dat hier straks drie sectoren worden ge maakt. Een dijklichaam met pro jecties waar je door kan lopen legt de relatie tussen water en tech niek. Een doorwaadbaar landschapje legt de link tussen water en na tuur en een huis koppelt wonen aan het gevaar van water. „Water schap, provincie, gemeente en Del ta hebben interactieve ideeën inge bracht. Verder gaat het over ram penbestrijdingsplannen en evacua ties. We zullen het vandaag maar niet over die rare noodpakketten van het kabinet hebben", aldus Ge luk. Caisson 1 is momenteel leeg. Hier komen ontvangst, filmruimte, kan toor, documentatiecentrum en een lift die toegang biedt tot de on deraardse gang naar caisson 2. „De rondleiding was heel onder houdend. Er moet nog veel werk worden verzet voordat dit met Pa sen geopend kan worden. Maar je kan al wel zien dat het allemaal au thentiek is en dat het toegankelijk wordt gemaakt. Ik denk dat het een fraaie collectie wordt", rea geert Janny Fione uit Middelburg. Truus Ruissen uit Ouwerkerk is geïmponeerd door de grootte van de caissons. „Met die enorme bal ken en dat daar dan ook nog een hele boom werd omgezaagd, om dat ie erin gegroeid was. Ik vond het heel interessant." foto Ronald den Dekker OUWERKERK - Na de heropening in april rekent het Watersnoodmu seum op 40.000 bezoekers per jaar; 10.000 meer dan er afgelopen jaar kwamen. Dat zegt tijdelijk directeur Jaap Schoof. De nieuwe exploitatiebe groting van het museum beloopt ruim 2,5 ton, tegen 70.000 euro nu. Van de inkomsten moet 73 pro cent komen uit de entreegelden, 15 procent moet worden verdiend met de museumwinkel en de kof fiehoek en de resterende 12 pro cent komt uit subsidies en sponso ring. De toegangsprijs is vastge steld op zes euro voor volwasse nen en 2 euro voor kinderen. Het aantal bezoekers is maatgevend voor het salaris van de directeur. Schoof: „Richtgetal is 40.000, maar dat kunnen er ook 44.000 of 38.000 worden. Zesduizend bezoe kers meer of minder maakt het ver schil tussen een directeur die op de winkel past en eentje die groei bewerkstelligt. Ik blijf nog twee jaar om te zien welke kant het op gaat." Schoof heeft 'absoluut niet de intentie' zelf directeur te wor den. De directeur is niet de enige be roepskracht in het museum. Op korte termijn moet een educatief medewerker worden aangesteld. „Twintig procent van onze bezoe kers zijn jongeren dus educatie is erg belangrijk. Ik ben in onderhan deling over een jaarlijkse subsidie van 10 tot 15.000 euro gedurende drie jaar." Binnen het museum wordt nog ge discussieerd over het al dan niet uitbesteden van de catering. Tijdelijk directeur Jaap Schoof: „Twintig procent van onze bezoekers zijn jongeren, dus educatie is erg belangrijk." foto Ronald den Dekker jï ZIERIKZEE - Filmtheater Zierikzee (fiZi) heeft afgelopen jaar het re cordaantal van 6835 bezoekers ge trokken. In 2007 telde de bioscoop 5910 mensen, in 2006 waren dat er 6074. Volgens bestuurssecretaris Frans Meulenberg is de stijging te danken aan verhuur van de zaal voor niet-filmische activiteiten en aan enkele kaskrakers als 'Mama Mia' en 'Alles is Liefde'. Het aantal kinderen dat fiZi bezocht, nam met ruim 200 af Dat is volgens Meulenberg te wijten aan het be perkte aanbod van kinderfilms, jaarlijks rond de 6000 is mooi voor fiZi, vindt de secretaris: „Kwa liteit gaat voor bezoekersaantallen. Daarom ben ik ook zo tevreden met de bezettingsgraad van rond de vijftig procent. Er zijn maar wei nig filmhuizen die dat halen." HOEK - De gedumpte hangbuik zwijntjes Jip en Janneke zijn nog steeds spoorloos. De dieren werden vlak voor kerst in natuurgebied Braakman-Zuid achtergelaten. Op oudjaarsdag za gen passanten dat Jip en Janneke werden meegenomen in een die renambulance, maar die was niet van de Dierenbescherming. Sinds dien ontbreekt van de dieren elk spoor. Ondertussen maken verschillende Zeeuwse dierenbeschermers en dierenactivisten elkaar op internet het leven zuur met beschuldigin gen over de verdwijning van de hangbuikzwij nt j es VLISSINGEN - GroenLinks in Vlissin- gen vraagt de Inspectie voor de Ge zondheidszorg een onderzoek te doen naar de samenvoeging van de afdelingen gynaecologie en kin dergeneeskunde van de ziekenhui zen in Vlissingen en Goes. Sinds 1 januari kunnen Walcherse vrou wen die ten westen van het Ka naal door Walcheren wonen, niet meer thuis bevallen. Als het bij een thuisbevalling fout gaat, duurt het te lang voordat zij in Goes zijn. OPR .IL G ROTE MARKT 11 QOES BEHA'S - SLIPS - HEMDJES - ONDERBLOUSES - PYJAMA'S - NACHTHEMDEN - HUISPAKKEN EN NOG VEEL MEER RESTANTEN VAN BEKENDE MERKEN GOES - MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31