Geen taxi op doordeweekse avond Zeeland 13 14 en 15 Feestgangers en klanten - café moeten maar zien hoe ze thuiskomen. SCHOUWEN-DUIVELAND 17 Inbraak in container in Oosterland Agenten belaagd in centrum van Goes Bouwkeet en container gekraakt in Ouwerkerk Zwart Watersnoodmuseum wordt een ervaring die je aangrijpt Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Een wijntje te veel bij de afscheidsreceptie van een colle ga? Omdat het zo gezellig is nog een paar biertjes tijdens die ver jaardag? Dan is het verstandig de auto te laten staan en een taxi te bellen. Verstandig? Ja. Mogelijk? Nee. Want op Schouwen-Duiveland is op doordeweekse avonden en op feestdagen buiten het weekend geen taxi te krijgen. Ze rijden tot 21.00 uur en daarna is het over. Noodgedwongen heeft een inwo ner van Brouwershaven de kerst nacht doorgebracht bij familie in Zierikzee. „Alle taxibedrijven heb ik toen gebeld. Ze namen niet op of zeiden ijskoud dat ze niet kwa men. Ik had die avond best wat ge dronken, maar je zou toch zo in je auto stappen?" Zo gaat het helaas, moet Bruno van der Hoek van New York Taxi in Renesse toegeven. „De collega's rijden overdag, en 's avonds op vrij dag, zaterdag en soms zondag. New York Taxi rijdt wél altijd, maar niet overal. Ik stuur geen au to naar Zierikzee voor een ritje van twaalf euro. Dan ben ik die au to een uur kwijt. In de Westhoek doe ik die ritjes wel." Volgens Van der Hoek wordt er al enkele jaren geklaagd over het ge brek aan taxivervoer door de week. „Het is begonnen met de nieuwe Taxiwet van 2000. Sinds dien zijn taxibedrijven niet meer verplicht te rijden. Luister, ik ga niet afgeven op collegabedrijven, want daarmee werk ik prima sa men. Maar het is natuurlijk wel zo dat dagvervoer planbaar is en een stuk rendabeler dan dit straattaxi- verhaal. Oké, ik voel me maat schappelijk verantwoordelijk en rij dus wel. Maar ik kan niet het ge brek van het hele eiland opvangen. Dat is zowel vanuit logistiek als commercieel oogpunt onmogelijk. Komt nog bij dat de regels tegen woordig zo streng zijn dat we niet meer kunnen improviseren. Vroe ger had ik jongens uit de bouw, die in het weekend op de taxi re- Wil Doordeweekse avondritten zijn niet rendabel voor taxibedrijven op Schouwen-Duiveland. Alleen in de Westhoek is op zulke avon den een auto beschikbaar. ulL' Maandag 5 januari 2009 den. Dat mag niet meer. Een chauf feur moet dertien uur rust hebben gehad voor hij mag rijden. Nou, ik was geloof ik veertien toen ik voor hét laatst dertien uur rust achter el kaar heb gehad." Van der Hoek heeft wel een idee hoe het probleem valt op te los sen: „Tussen 22.00 uur en pakweg 03.00 uur moet er een chauffeur beschikbaar zijn. De kans dat hij die nacht nul ritten rijdt, is tachtig procent. Dat kost een taxionderne mer tachtig tot negentig euro per dag. Als een of ander horecaver- band nou eens die vaste kosten op zich nam, komen we al een eind in de goede richting." Van samenwerkende horeca op Schouwen-Duiveland is geen spra ke, zegt Camiel van Tiggelhoven, exploitant van eetcafé De Banjaard in Zierikzee. „Maar toch heeft het onze aandacht. De gemeente wil graag het keurmerk Veilig Uitgaan behalen. Samen met Horeca Ne derland zijn we daarover in ge sprek en daarbij is ook dit pro bleem aan de orde gekomen. Want het is natuurlijk belachelijk dat mensen die wat gedronken hebben in de auto stappen, omdat er door de week geen taxi's rij den." Persoonlijk is Van Tiggelhoven wel te porren voor het plan van Van der Hoek. „Met de collega's van de cafés De Biet en De Vlinder heb ik het daarover al gehad. Maar ik weet niet hoe de rest erover denkt. Verder vind ik dat je niet meteen alles op de horeca moet schuiven. Wij zitten momenteel met het rookbeleid, ik heb nog een terras senprobleem en de accijnzen zijn weer eens verhoogd. Misschien kan de taxibranche zelf ook iets bij dragen aan de oplossing van Bru no van der Hoek?" Taxi's op Schouwen Frans Captijn stort zich op de markt van crisisbeheersing Op Schouwen-Duiveland zijn 6 taxi-ondernemingen actief, waaronder 2 eenmanszaken. Deze bedrijven hebben samen ruim 50 auto's op de weg. Taxi-ondernemers hebben nog steeds moeite met het vinden van chauffeurs. Die moeten sinds afgelopen jaar een diplo ma hebben en werken volgens Arbeidstijden- en Rijtijdenwet. Een gediplomeerd en ervaren chauffeur verdient 1780 euro bruto per maand. Een bezoeker van grand-café Helder in Renesse stapt in een taxi. Vijf van de zes taxibedrijven op Schouwen-Duive land rijden niet op doordeweekse avonden. foto Ronald den Dekker ZEW Tip? redactie@pzc.nl OUWERKERK - Van bedrijven die werken aan uitbreiding van het Watersnoodmuseum in Ouwer kerk zijn een directiekeet en een container opengebroken. Dat ge beurde in de nacht van vrijdag op zaterdag. Rolluik en raam van de keet van aannemer Fraanje zijn vernield. De container van installa tiebureau Deurloo werd met ge weld geopend. Vermoedelijk is hieruit gereedschap ontvreemd. OOSTERLAND - In een container aan de Saele in Oosterland is tus sen zaterdagavond 23.00 uur en zondagmorgen 10.00 uur ingebro ken. De container deed dienst als een koek en zopietent voor schaatslief hebbers. Er zijn diverse levensmiddelen weggenomen waaronder erwten soep, rookworsten, knakworsten en bier. GOES - Twee mannen uit Bergen op Zoom belaagden in de nacht van vrijdag op zaterdag agenten in de binnenstad van Goes. Het duo was het er niet mee eens dat hun maat, een 31-jarige auto mobilist uit Bergen op Zoom, na een mislukte blaastest mee moest naar het politiebureau. De agenten gebruikten pepperspray en zetten een politiehond in om de twee agressievelingen aan te houden. Dat het stel niet zo veel om de au to geeft, is bij iedereen bekend. Hun huis is spie en span, maar die auto! Snoeppapiertjes, bladmu ziek, cd's, lege drinkpakjes, van al les kom je tegen. Dan krijgen ze het bericht dat ze naar een begrafenis moeten. De zwarte auto is grijs van het slik, dat kan echt niet. Hij moet daar om gewassen worden en dat op een dag dat het waterkoud is. Vlug die emmer vol sop en naar buiten... Zo'n vijfentwintig minu ten later komt de heer des huizes weer scheldend binnen. Hij is inmiddels klaar met het was sen van zijn auto, dacht hij. ]a, zwart en glimmend was hij. De au to van de buurman!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29