.eeiand 'Druppel op een gloeiende plaat, maar ik moet iets' Scheldeterrein wordt Te weinig bezoekers voor Middelburgse grand cafés Erfenis van De Schelde verbonden met woonwijk van de toekomst Vlissingse opgelicht Jaap Dieleman bouwt 'Abba Kinderhuis' in Bapatla in India. Mededeling Speelveldjes, concerten, sculpturen en markten laten gebied weer leven. ees leef Promotiecampagne moet welzijnsruimtes bekender maken. 14 Maandag 5 januari 2009 PZC W Jaap Dieleman: „Dit kwam gewoon op mijn pad." foto Lex de Meester door Marina Kalle VLISSINGEN - Jaap Dieleman is evangelist en heeft stichting De Heilbode opgericht. Via zijn stich ting praat hij op conventies en maakt hij zendingsreizen naar het buitenland. Ook doet hij veel goe de dingen voor de armen en pro beert nu de weeskinderen in India te helpen. Hij gaat een weeshuis bouwen voor honderd kinderen in het plaatsje Bapatla. Dieleman is daar geweest op één van zijn reizen op uitnodiging van stichting Sharing Hands. „Zij zijn met het weeshuis in Bapatla be gonnen. Toen woonden er maar tien kinderen. Na de tsunami wa ren dat er opeens dertig en het aantal blijft maar groeien. Toen ik het gebouw zag waar die kinderen in moeten wonen, vond ik dat ver schrikkelijk. Het was een krot." Na het zien van het gebouw ont stond bij Dieleman het verlangen om iets te doen voor deze weeskin deren. „Ik weet dat de omstandig heden in India op meer plekken slecht zijn, maar dit kwam op mijn pad", legt hij uit. „Al is het maar een druppel op een gloeien de plaat, ik moet iets doen." VLISSINGEN - Een 6o-jarige Vlissing se is gisteren opgelicht. Ze werd aangesproken door een man, die vertelde dat zijn auto zonder benzi ne stond. De vrouw bood de man aan met haar mee te rijden naar een benzinestation. Onderweg werd de man gebeld door een vriend die voor enkele tientjes ben- l.v.m. technisch onderhoud is onze lezersservice vandaag na 16.00 uur niet meer bereikbaar. Als Dieleman vertelt over het kin derhuis, begint hij te stralen. De bouw is begroot op 100.000 euro en er moet nog veel geld worden opgehaald, maar hij gelooft dat het geld er komt. „Ik vind het bedrag relatief laag. Het is maar geld, maar voor die kinderen is het een we reld van verschil." Zijn passie voor het helpen van de armen is zeven jaar geleden ont staan in Kosovo. Daar hielp hij oor logsweduwen met het herbouwen van hun huizen. „Als je voor die mensen een woning bouwt, dan zijn ze blijer dan de kandidaten in 'Extreme Home Make-over'. Dat heeft me toen diep geraakt", ver- 'Abba is het Hebreeuwse woord voor papa, iets wat die kinderen niet hebben' telt hij ontroerd. „Met dat verhaal in mijn achterhoofd ben ik naar In dia gegaan." Het huis gaat 'Abba Kinderhuis' heten. „Abba is het Hebreeuwse woord voor papa, iets wat die kin deren niet hebben." Giften kunnen worden gestort op giro 5169971 o.v.v. 'Abba Kinderhuis India'. Sponsoren van een weeskind kan ook. Kijk op www.abbakinderhuis.nl door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Op i juni van dit jaar wordt het Scheldeterrein weer van alle Vlissingers. Met een fotoexpo sitie in de buitenlucht geeft de ge meente Vlissingen die dag het startschot voor tal van evenemen ten en initiatieven die de komen de jaren het leegstaande terrein moeten laten leven. Ideeën om het gebied te laten brui sen, zijn er al volop. Zo komen er over het hele gebied verspreid en kele opvallend vormgegeven pavil joens te staan. Die worden ge bruikt als eet- en drinkgelegen- heid, expositieruimte of als een tij delijke woon- en werkruimte voor kunstenaars. De Zware Plaatwerkerij wordt ge bruikt als overdekte markthal. Er zullen (jaar)markten gehouden worden, een boekenmarkt en een exotische markt. Aan het 'einde van 2009 staan er een uitgebreide kerstmarkt en een ijsbaan. Het kloppend hart van het gebied wordt het terrein rond de Machinefabriek. Het deel ten wes ten van de fabriek wordt ingericht als 'stadspark'. Het wordt een ont moetingsplek en speelplek met picknicktafels en sport- en speelfa- ciliteiten. Er is ruimte voor zomer- activiteiten voor kinderen, maar ook voor voetbaltoernooitjes of skatewedstrijden. Langs de kade van het Dok komt een langgerekt bouwwerk in de vorm van een tribune. De stadstri- bune staat er permanent en kan ge bruikt worden voor grote evene menten, zoals theaterproducties of een drive-in bioscoop. In het Dok worden oude (werk)schepen afge meerd. Die moeten zorgen voor bedrijvigheid en sfeer. Festiviteiten Scheldeterrein Openingsevenement op 1 juni met een buitenexpositie; Theatervoorstelling in en rond het Dok van 2 t/m 5 juli; Start van de tall-ship races van 14 t/m 16 augustus; Vlissingen Maritiem van 27 t/m 30 augustus; Openluchtconcerten in en rond het Dok, in de zomer; Markten in Zware Plaatwerke rij, na de zomer; »- Muziekfilms met live bands in openlucht, medio september; Grote kerstmarkt met een ijs baan die zes weken blijft lig gen, eind 2009. Het terrein ten oosten van de Ma chinefabriek wordt ingericht als ge bied voor grootschalige (waterge bonden) activiteiten. Gedacht wordt aan festiviteiten als Vlissin gen Maritiem, Sail de Ruyter, bo- tenshows, wedstrijden als de zon- nebootrace of activiteiten die veel ruimte nodig hebben, zoals het Be vrijdingsfestival. De kade aan de Koningsweg wordt geschikt gemaakt voor het tijdelijk afmeren van jachten, charterboten en cruiseschepen. Voor de plezier- vaart worden in de zomermaan den alvast enkele steigers aange legd, zodat opvarenden makkelijk even boodschappen kunnen doen of de binnenstad kunnen inlopen. Het terrein dat ingeklemd ligt tus sen de Scheldestraat en de Paul Krugerstraat is door asbest te veel vervuild om er een groot publiek te laten lopen. Daarom blijft dat ge bied afgezet met hekken. Om het toch aantrekkelijk en spannend te maken, zoekt de gemeente kunste naars die voor dat terrein sculptu ren van fantasiedieren willen ma ken. De oude Scheldegebouwen wor den zoveel mogelijk betrokken bij de evenementen. Dat kan ook zijn via een mooie belichting van de ge vels. Voordat er activiteiten kunnen ko men, moet het Scheldeterrein wel door Maurits Sep VLISSINGEN - De politieke crisis en bezuinigingen ten spijt blijft Vlissingen grootse ambities koesteren voor het Scheldekwartier. Rond 2025 moeten er zo'n 1800 huizen staan. Om mogelijke bewoners alvast warm te maken voor de maritieme woonwijk en om het ter rein weer deel uit te laten maken van de stad, wordt het nu kaalgeslagen gebied zo snel mogelijk opgekale faterd om het te kunnen gebruiken voor allerlei soor ten evenementen. In het 'ontwikkelingsplan tijdelijk gebruik Scheldeterrein' staan drie toekomstbeelden. 2009: Vlissingen is verheugd dat het gebied na zo veel jaren weer openbaar terrein is; 2014: Het Scheldeterrein is uitgegroeid tot een geliefde plek, waar gekke dingen gebeuren, grote evenementen plaatsvinden en mensen in ongedwongen sfeer elkaar te genkomen; 2024; Het Scheldekwartier is uitgegroeid tot een geliefde woon- en recreatieplek. Vlissingers en Zeeuwen vinden de nieuwe wijk prachtig, maar denken met enige wee moed terug aan de vele spraakmakende, opvallende en gezellige activiteiten die hebben plaatsgevonden. Omdat het gebied zo lang een scheepswerf is geweest en de nieuwe wijk een maritiem karakter krijgt, moet het festivalterrein ook aansluiten bij die identi teit, en bij die van Vlissingen. Steekwoorden zijn be- halve maritiem en nautisch ook avontuurlijk, anti-au toritair, extrovert, ongepolijst, stoer, kleurrijk, crea tief, historie, industrieel, pionieren, grootschalig. De activiteiten (alleen nu te zien en beleven en dus exclu sief en uniek) moeten een relatie hebben met water, cultuurhistorie en recreatie. 'De tijdelijke invulling moet bijdragen aan een positie ve beeldvorming en bekendheid van het Scheldekwar tier onder Vlissingers, Zeeuwen en inwoners van Zuidwest-Nederland', blijkt uit het plan. De gemeen te mikt niet alleen op toekomstige bewoners, maar ook op toeristen, zoals een 'koopkrachtig publiek met een voorliefde voor water'. De regie over het gebied ligt bij de gemeente. Een pro grammaraad zal waken over de samenstelling en de kwaliteit van de evenementen. zine voor hem had geregeld en bij een bedrijf nabij de Palingstraat zou werken. De vrouw bracht de man daar naartoe. Daar vroeg de man de vrouw geld voor zijn vriend en zei dat hij dit binnen een uur terug zou betalen. De vrouw gaf hem 50 euro, maar heeft de man niet teruggezien. door Maurits Sep MIDDELBURG - Te weinig Middel burgers maken gebruik van de grand cafés en de welzijnsruimtes in de nieuwgevormde woonservi- cezones. De gemeente begint daar om een promotiecampagne om meer bezoekers te trekken. De gemeente neemt diverse maat regelen. Om te beginnen worden folders verspreid om mensen be kend te maken met de grand cafés. Ook worden kortingsbonnen voor een 3-gangenmenu uitgedeeld. Ver der- wordt bezien of mensen met een minimum inkomen of uitke ring vouchers kunnen krijgen. Middelburg is verdeeld in woonser- vicezones. Elke zone beschikt over een centrum met een grand café en een welzijnsruimte, die het hart van de wijk moeten vormen: daar is altijd wat te doen en je kunt er altijd terecht voor een kop koffie, een maaltijd en een activi teit. De bedoeling is dat mensen langer in hun eigen huis kunnen blijven wonen als ze voorzienin gen in de buurt hebben. Nu blijkt echter dat die voorzienin gen nog niet bekend genoeg zijn. Vooral grand café Willem in de woonservicezone noord vervult nog niet de functie die de gemeen te voor ogen staat, stelt het colege van B en W vast. In andere woon- servicezones zijn de grand cafés be kender, maar ook daar laat het aan tal bezoekers te wensen over, vindt het dagelijks gemeentebe stuur. Een toename is om twee re denen wenselijk: voor een goed so ciaal beleid en voor de betaalbaar heid van de voorzieningen. Als er niet meer mensen gebruik van ma ken, lijden ze verlies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16