i3 spectrum 'Mijn levenswerk is volbracht, althans, zo voelt het aan' Maarten van der Weijden PZC Zaterdag 3 januari 2009 Maarten van der Weijden in actie tijdens zijn gouden 10-kilometerrace in Peking. Juichend terug op Schiphol. kercellen als het ware ging uitkotsen, ik met het besef dat mijn lot in handen van de artsen lag." In die ellendige periode had Van der Weij den geregeld het gevoel niet zelf de kanker patiënt te zijn, maar een voyeur. „Het was alsof ik buiten mezelf trad. Dat ik mijn hoofd om de hoek stak en bij iemand an ders naar binnen keek." Hetzelfde tafereel speelde zich in Peking af Opnieuw leek het alsof hij een ander ob serveerde. „Ik denk dat het een soort van verdedigingsmechanisme is. Een harnas te gen al te traumatische óf juist ongekend mooie gebeurtenissen." Toch koestert hij het goud op de olympi sche to kilometer, een halfjaar later vero verd dan zijn wereldtitel op de 25 kilome ter. „Mijn levenswerk is volbracht, althans, zo voelt het aan." Inmiddels, zeven jaar na dato, beheerst kanker steeds minder nadrukkelijk zijn da gelijks bestaan. „Ik betrap mezelf er vaak op dat ik er überhaupt niet aan denk. Bo vendien merk ik dat ik details van toen be gin te vergeten. Alles slijt." Hoe anders was dat pal na zijn ontslag uit het ziekenhuis. „Ik werd bevangen door angst en twijfel, 's Ochtends snelde ik naar de spiegel om de kleur van mijn ogen te controleren. Waren ze feller blauw dan an ders, hetgeen een kenmerk van leukemie is, dan sloeg de paniek toe. Hetzelfde gold bij vreemde knobbeltjes of onverklaarbare pijntjes. Bijna een jaar heeft het geduurd voordat ik de knop kon omzetten." Ontsnappen aan het verleden wil hij ech ter allerminst. „Kanker is onlosmakelijk met me verbonden. Daarom kost het me ook geen moeite het telkens op te rakelen. Zeker niet als ik andere mensen daarmee tot steun kan zijn of ze houvast kan bie den." Kriskras door het land geeft Van der Weij den sinds zijn olympische succes lezingen, waarin naast de sport tevens de ziekte cen- traal staat. Als ambassadeur van KWF Kan kerbestrijding roept hij bovendien mensen op geld te storten, om zo nieuw weten schappelijk onderzoek mogelijk te maken. Hij voelt zich schatplichtig aan de ideële zaak, omdat 'ik het aan de donateurs te danken heb dat ik er nog ben'. De hectiek rond zijn persoon is niet de re den geweest dat de topsportambities ver dampten en Van der Weijden tot een af scheid besloot. „Ik denk niet dat ik nog vier jaar kan heer sen om vervolgens bij de Spelen in Lon den in 2012 op herhaling te gaan. Met dat idee in het achterhoofd heeft het geen en kele zin door te gaan." Van der Weijden vermoedde bovendien dat hij als mens zou afstompen. „Topsport is een egoïstische bezigheid, waarin geen ruimte voor concessies is. Als ik doorge gaan zou zijn, had ik me weer net zo per fectionistisch en asociaal gedragen. Zou ik me wederom vijftien uur per dag afzonde ren, ditmaal niet in een hoogtetent maar in mijn hoogteflat. Mijn vriendin en ande re dierbaren hadden zich dan opnieuw vol ledig moeten wegcijferen. Daar pas ik voor. Temeer omdat nieuwe prestaties hoogstwaarschijnlijk een slap aftreksel van de oude zouden zijn." Bang dat hij in het beruchte zwarte gat valt, is hij niet. „Ik heb me nooit volko men vastgeklampt aan anderen, heb altijd mijn eigen koers gevaren. Dan is het ge makkelijk op te brengen een andere weg in te slaan." Eerst wil Van der Weijden enkele maan den een pauze inlassen, alvorens zich over zijn toekomst te buigen. „In elk geval ben ik van plan zélf mijn biografie te gaan schrijven. Niet zozeer om een boodschap uit te dragen, maar meer om mijn visie op bepaalde zaken te geven. En om mijn le vensverhaal te vertellen. Want dat mensen door mijn verleden zijn geboeid, is wel ge bleken." Reageren? spectrum@wegener.nl Geboren op 31 maart 1981 in Alkmaar. Studeerde wiskunde. Kreeg op 12 maart 2001 te horen dat hij leed aan een acute lymfatische leukemie en streed twee jaar tegen de ziekte. Na vier chemokuren en een stamceltransplantatie werd hij genezen verklaard. Won in 1998 zijn eerste gro te titel: nationaal kampioen op de 1.500 meter vrije slag. Haalde sindsdien nog veel na tionale titels op meerdere af standen, maar 2008 was het jaar van zijn grootste triom fen. Werd wereldkampioen op de 25 kilometer in open water en hij won de 10 kilo meter tijdens de Olympische Spelen in Peking. Bezit twee nationale records: 5.000 meter (54.12.23) en 1.500 meter (14.59.15).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 91