Demonstraties tegen geweld Gaza in Tunneleconomie van Palestijnen stort APK Toevoer gas naar Europa neemt af BOSCH Bosch Car Service Ford somber over verkopen Oudste vrouw (115) overleden Tienduizenden in Midden-Oosten betogen op 'Dag van Toorn'. Bombardementen roepen smokkel vanuit Egypte een halt toe. Laatste week Verbouwingsopruiming 70% korting op een groot deel van de collectie Superkoopjes al v.a. 20,- KEURIG OP TIJD Service 8 Zaterdag 3 januari 2009 PZC AMMAN - Over heel de wereld zijn gisteren betogingen gehouden te gen de Israëlische bombardemen ten op de dichtbevolkte Ga- zastrook. In de Jordaanse hoofd stad Amman waren zeker 60.000 mensen op de been op de dag die de Islamitische Verzetsbeweging Hamas in de Gazastrook tot 'Dag van Toorn' had uitgeroepen. De oproerpolitie voorkwam dat de door Ibrahim Barzak en Diaa Hadid CAZA-STAD - De Gazastrook is zijn laatste levensader kwijt. Na vijf da gen van Israëlische bombardemen ten zijn tientallen smokkeltunnels naar Egypte vernietigd. Smokkelaars voerden via de tun nels niet alleen wapens aan voor Harnas, maar ook meel, brandstof en babyvoeding voor de Palestijn se bevolking die al anderhalf jaar van de wereld afgesloten leeft. Is raël en Egypte blokkeerden de toe gang tot de Gazastrook, nadat de is lamitische militanten van Harnas daar aan de macht kwamen. Zij la ten mondjesmaat hulptransporten en wat basale goederen door. Hoewel waarnemers nog geen honger melden, wordt het steeds moeilijker om aan eten te geraken. „Brood is nergens te krijgen, dus ik heb de kinderen vandaag ge kookte tomaten voorgezet", vertel de Nima Burdeni. Zij woont met haar elf kinderen in het vluchtelin genkamp Rafah. De clandestiene gangen die de ge sloten grens ondergronds passeren zijn dichtgegooid door de bombar dementen van de Israëlische lucht monstranten naar de Israëlische ambassade konden trekken. De meesten van de vijf miljoen Jorda- niërs, inclusief koningin Rania, zijn van Palestijnse origine. Ze be horen tot families die bij de vesti ging van de Joodse staat uit Palesti na zijn verdreven. Daar betoogden vele duizenden Palestijnen tegen de luchtaanvallen, onder meer in bezet Oost-Jeruzalem, Ramallah en de Gazastrook. In de Egyptische hoofdstad Cairo sloeg de oproerpolitie opnieuw een betoging met harde hand neer. Een voorman van de opposi- macht. Israël denkt met het vernie tigen van de tunnels Harnas logis tiek te kunnen raken. Harnas kon de afgelopen maanden in het zadel blijven omdat de tun nels Gaza bleven voorzien van goe deren. Die aanvoer zorgde ervoor dat de waakvlam van de Palestijn se economie bleef branden. De economie is nu vrijwel tot stil stand gekomen. De meeste van de bijna vierdui zend fabrieken in Gaza zijn dicht tie, vicevoorzitter van de Egypti sche Moslim Broederschap Mo hammed Habib, zei dat Egypte de betrekkingen met Israël moet ver breken. De Egyptische president Hosni Mubarak wordt door velen gezien als medeplichtig aan het bloedvergieten in Gaza omdat hij niets tegen Israël onderneemt en de grens met Gaza dicht houdt. In Tienduizenden mensen over de hele wereld maar vooral in het Midden-Oosten protesteerden gisteren tegen de Israëlische bombardementen op Gaza. omdat ze verstoken zijn van grond stoffen en hun producten niet kun nen uitvoeren. Duizenden men sen zijn ontslagen in een gebied waar de meeste van de 1,4 miljoen inwoners toch al niet overleefden zonder voedselhulp van de Vere nigde Naties. Toen Israël de blokkade de afgelo pen maanden nog verzwaarde, in een poging de plegers van raket- aanvallen vanuit Gaza op de knie ën te dwingen, werd de bevolking Londen betoogden meer dan hon derd mensen voor de Egyptische ambassade tegen dat beleid. In Turkije verklaarde een voor man van de regeringspartij AKP dat het Israëlische optreden in de Gazastrook een oorlogsmisdaad is. Iemand zou zijn schoenen naar de Israëlische premier moeten gooien, aldus Bulent Gedikli van de AKP. Bijna driehonderd Palestijnen met buitenlandse paspoorten zijn giste ren van Gaza naar Israël gevlucht. De Israëlische regering gaf hen toe stemming Gaza te verlaten. Het nog afhankelijker van de tunnels. Het gebied dat Palestijnen grap pend Gaza's 'belastingvrije winkel gebied' noemden is nu veranderd in een maanlandschap. De Israëli sche bommen lieten betonpuinho- pen en diepe kraters achter. De on dergrondse gangen zijn niet zicht baar vanuit de lucht, maar de in gangen worden gemarkeerd door 'ledereen die we kennen deelt wat hij of zij kan missen' de kleurige tenten van brutale smokkelaars. Econoom Omar Shaban schatte dat tweederde van de import via de tunnels verliep. Ze boden onge veer twaalfduizend Palestijnen werk als graver, chauffeur of sle per. „De tunnels vormden Gaza's nieuwe economie, ook al ging het slechts om import", zei Shaban. Volgens tunneleigenaar Abu Su- fian verloren hij en zijn collega's miljoenen dollars aan betaalde be stellingen. Die kunnen nu niet van uit Egypte worden geleverd. Shaban zei dat het vernietigen van de tunnels Harnas machtspositie in de Gazastrook zal schaden, maar niet fataal zal worden. Ha rnas onderhoudt zichzelf ook door gaat om Palestijnen met papieren van onder meer de Verenigde Sta ten, Rusland, Turkije en Noorwe gen. De regeringen van die landen hadden er bij Israël op aangedron gen de Palestijnen toe te laten. Vanuit Israël reizen ze verder naar Jemen. Vanuit Jemen worden zij dan naar het land gevlogen waar van ze een paspoort bezitten. Journalisten worden nog steeds niet toegelaten in de Gazastrook, ondanks een uitspraak van het Is raëlische hooggerechtshof Dat oor deelde woensdag dat een beperkt aantal verslaggevers Gaza in mag. lokale belastingen te heffen en de winst uit een netwerk van eigen winkels af te romen. Het verlies van de tunnels verzwaart wel het lijden van de bevolking. De Israëlische luchtaanvallen heb ben bovendien ook de laatste eco nomische activiteit in de Ga zastrook onmogelijk gemaakt. Han delaren durven de deur niet uit, winkeliers laten hun winkels dicht en de schappen van supermarkten raken leeg. Omdat veel mensen zich niet bui ten hun eigen buurt wagen krijgen ze te maken met tekorten en stij gende prijzen. Contant geld wordt schaars nu de banken al lange tijd gesloten zijn. De Palestijnse Burdeni (45) leeft van VN-voedselhulp, maar ook de Verenigde Naties kampen met te korten. Sinds 18 december delen de VN geen voedsel meer uit, om dat de aanvoer stokt door de grens- blokkade. Volgens VN-medewerker Karen Abu Zayd 'gaat het met veel men sen helemaal niet goed'. „Iedereen die we kennen deelt wat hij of zij kan missen. Met familie en zelfs met buurtgenoten. We hebben geen wijdverbreide honger gecon stateerd, maar we zien wel voor het eerst mensen bedelen en zoe ken naar iets eetbaars tussen het af val." Een Palestijn aan het werk in een 600 meter lange tunnel die van het vluch telingenkamp bij Rafah in de Gazastrook naar Egypte loopt, foto Ali Ali/EPA t/m to j'anuari Op 12 februari presenteren wij u de nieuwe zomercollectie 2009 In de geheel vernieuwde winkel Lange Vorststraat t8 Goes tel 0113-211935 MOSKOU - Europa heeft gisteren voor het eerst gevolgen ondervon den van het dichtdraaien van de Russische gaskraan naar Oekraïne. Roemenië en Polen meldden dat de toevoer is afgenomen. Roemenië zag de gastoevoer die loopt via Oekraïne met 30 tot 40 afnemen, meldde gasverspreider Transgaz. Het Poolse gasbedrijf Gaz-System kreeg 6 procent min der gas binnen. Polen is voor onge veer 40 procent van zijn gastoe voer afhankelijk van Rusland, Roe menië voor circa 33 procent. Rusland draaide de gaskraan naar Oekraïne donderdag dicht-. Vol gens de Russen heeft Kiev nog een rekening van 1,6 miljard dollar openstaan voor de invoer van gas uit Rusland in november en de cember. Daarbovenop komen boe tes van 450 miljoen dollar voor het te laat betalen. Op woensdag waarschuwde de Russische premier Vladimir Poe- tin al voor de mogelijke gevolgen van de ruzie voor Europa. Veel gas dat naar Europa gaat, stroomt door pijpleidingen via Oekraïne Doe nu de APK-check op www.boschcarservice.nl en maak direct uw afspraak. AXEL Autocenter Snoodijk Dneschouwen - Zuid 18 <"0115 - 56 20 45 BORSSELE Autobedrijf de Muynck Quistenburg 8 <"0113 - 35 08 63 GOES Bosch Car Service Goes Dirk Dronkersweg 15 <"0113 - 27 36 65 KAPELLE Garage Hoogesteger Dijkwelsestraat 59 <"0113 - 34 13 15 KOUDEKERKE Autobedrijf Kluyfhout KarreveW 4 <"0118 -55 19 91 MIDDELBURG Auto Service Van Li ere Vbltaweg 33 0118 - 62 76 80 TERNEUZEN Autocentrum Terneuzen Handelspoort 2 <"0115 - 64 92 80 VUSSINGEN Autobedrijf Murre Gerbrandystraat 4 <"0118 - 46 46 44 VROUWENPOLDER Veersedam Auto Vrouwenpol de rseweg 75 0118 - 59 15 24 Compleet, goed, betaalbaar DEARBORN - De Amerikaanse auto producent Ford verwacht dat de verkopen in de Verenigde Staten in december met 35 procent zijn gedaald ten opzichte van dezelfde maand in 2007. In heel 2008 zijn er in de VS naar verwachting 13,2 miljoen auto's verkocht, tegen 16,2 miljoen in 2007. Ford is de op een na grooste autoproducent van de Verenigde Staten. LISSABON - De voor zover bekend oudste vrouw ter wereld, Maria de Jesus, is gisteren op 115-jarige leef tijd in haar woonplaats Corujo in Portugal overleden. De Jesus werd op 10 september 1893 geboren. Ze kreeg zes kinde ren, van wie er nog drie in leven zijn. De vrouw laat elf kleinkinde ren, zestien achterkleinkinderen en drie achterachterkleinkinderen na. Ze dronk volgens familieleden nooit alcohol of koffie. De oudste vrouw ter wereld is nu de Californische Getrude Baines, die werd geboren op 6 april 1894.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8