spectrum IO Kindvluchtelingen dromen van Vrede en welbehagen Op 21 november 2008 pikt de Spaanse kustwacht voor de Canarische Eilanden een vissersboot op met 34 Afrikanen, waaronder 27 kinderen tussen de 7 en 15 jaar, op de vlucht voor armoede en oorlog. Twee dagen later strandt een sloep met 70 Afrikanen op Tenerife: 5 van hen zijn minderjarig. „Verontrustende ontwikkelingen", zegt Carmen Gloria Forenzo, directeur van de noodopvang voor minderjarige vluchtelingen op Tenerife. PZC Zaterdag 3 januari 2009 In een rapport van de een of andere geheime dienst in Servië staat dat Ratko Mladic een paranoïde, insta biel wrak is. Volgens de dienst een 'tijdbom', die bij ontploffing best eens zichzelf en zijn omgeving de dood in zou kunnen sleuren. Wij kennen de naam Mladic allemaal. De man wordt verantwoordelijk gehou den voor de dood van duizenden man nelijke inwoners van het Bosnische Sre brenica. Op het moment dat het nieuws over Mladic naar buiten kwam, arresteerde de politie in het Zuid-Servische Presevo tien Albanezen, oud-leden van het Kosovo Bevrijdingsleger UCK, die kort na de Kosovo-oor- log in 1999 betrokken zouden zijn geweest bij de moord op 51 Ser viërs en Roma-zigeuners uit Gnjila- ne. In Presevo is veruit het grootste deel van de inwoners Albanees. Gnjilane ligt net over de grens in Kosovo, dat volgens de Serviërs nog steeds Servië is. Zomaar twee verhalen aan het eind van een jaar waarin ook nog eens Radovan Karadzic en een aan tal mindere goden aan het Joego- slavië-Tribunaal in Den Haag wer den overgedragen. En bij iedere ge beurtenis stromen de forums op internet weer vol met voor- en te genstanders, van uiteenlopende et nische achtergronden, die elkaar voor rotte vis uitmaken en ten stel ligste ontkennen dat hun volksge noten iets te verwijten valt. Ik houd zelf een weblog bij en schreef daarop over het interview dat Jeroen Pauw en Paul Witteman kortgeleden hadden met Sonja Karadzic, de dochter van Radovan. Het aantal reacties was on gekend groot voor mijn bescheiden blog, met name van Serviërs die nu ein delijk eens willen dat de wandaden van de anderen ook over het voetlicht wor den gebracht. De Kosovo-oorlog is inmiddels op een halfjaar na tien jaar geleden afgelopen. De oorlogen in Kroatië en Bosnië zijn dat zelfs al ruim dertien jaar, maar de re gio is er nog steeds van in de ban. Nog maar een voorbeeld: bij het Interna tionaal Gerechtshof in Den'Haag loopt een procedure waarmee Kroatië hoopt aan te tonen dat Servië bewust de lont in het kruitvat van het uiteenvallende Joegoslavië heeft gestoken en dat de toenmalige Servische president Slobo dan Milosevic persoonlijk opdracht heeft gegeven tot massamoord en etni sche zuiveringen (Bosnië heeft een soort gelijk proces overigens verloren). Van de weeromstuit wil Servië de verdrij ving van honderdduizenden Serviërs uit Kroatië aan het eind van de oorlog door het Hof laten beoordelen. Servië viert op 7 januari Kerstmis. Ortho doxe christenen - veruit de meeste Ser viërs zijn dat - houden er een andere ker kelijk agenda op na dan bijvoorbeeld de Kroaten, die overwegend katholiek zijn en hun Kerstmis al hebben gehad. Wij zitten dus middenin een periode van 'Vrede op aarde, in de mensen een wel behagen'. Maar de handtekeningen, ge zet in het Amerikaanse Dayton in 1995 en het Macedonische Kumanovo in 1999, maakten weliswaar een einde aan de vijandelijkheden in respectievelijk Bosnië en Kroatië en Kosovo, werkelijke vrede hebben ze nog steeds niet ge bracht. En welbehagen al evenmin. Daar zullen nog veel jaren overheen gaan. toekomst in Europa tekst en foto Henk van den Boom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88