9 spectrum PZC Zaterdag 3 januari 2009 Pyjamaman heet huis, zodat ze bloed kunnen zien en leren hechten. Daarna deinzen ze nergens meer voor terug." De meeste ongelukken op zee gebeuren aan boord van vissersschepen. Viruly: „Daar wordt buiten gewerkt, soms in zwaar weer. Mensen glijden uit of raken bekneld." Mensen die werken op tankers of koopvaardijschepen melden zich vaker met gewone aandoeningen als een blinde- darmontsteking of een huidziekte. „Maar zeelieden zijn over het algemeen zeer ge zonde kerels", zegt Viruly. „Ze worden el ke twee jaar medisch gekeurd. Dat gebeurt bijzonder grondig." Het verhaal van de Pyjamaman komt Viru ly niet bekend voor. Wat hem vérder ver baast in het verhaal, is de nationaliteit van de man. Er zijn weinig Afrikaanse zeelie den en nog minder Nigeriaanse. Kan Viruly zich voorstellen dat een reder zich op een harteloze manier van een be manningslid ontdoet? „Het is misdadig, maar het komt voor, ook al vallen de medi sche kosten in het niet bij andere kosten. Als een schip de haven binnenkomt, be gint de meter te lopen. Alleen al het haven geld bedraagt enkele duizenden euro's. Er wordt voor 100.000 euro dieselolie ge tankt. Ik heb overigens zelden of nooit moeite mijn rekeningen te innen." Ruud Touwen van de internationale zeelie- denbond ITF heeft in mei binnen zijn net werk navraag gedaan naar de Pyjamaman. Zonder resultaat. „Maar er gebeuren gekke dingen. Een paar maanden geleden moest een Filipijnse zeeman zelf een taxi regelen naar het ziekenhuis in Amsterdam. Daar bleek dat hij zijn ruggenwervel en enkel had gebroken. De reder heeft geen vinger naar hem uitgestoken. Wij hebben uitein delijk gezorgd voor repatriëring naar de Fi- lipijnen." Het ITF heeft een website met een link naar een overzicht van vermiste zeelieden. „Vaak gaat het om zelfdoding", zegt Tou wen. „Mensen springen overboord. We vinden het belangrijk die mensen toch als vermist te registreren, ook om later identi ficatie van het aangespoelde lichaam te ver gemakkelijken." Touwen verhaalt over een Oekraïense jon ge vrouw-die aan boord van een passagiers schip werkte en na een ruzie met haar lief je over de reling sprong. „Zij is later op Cy prus aangespoeld." Ook de Amsterdamse havendo minee Leon Rasser krijgt uit hoofde van zijn functie gere geld te maken met zieke zeelie den. Hij beaamt dat de ene reder zorgza mer is dan de andere. „Het leven aan boord is keihard. Er zijn contracten waar mee ongelukken aan boord worden afge kocht. Het verlies van een hand levert dui zend dollar op, dat soort nare afspraken." Rasser sluit niets uit, maar vindt het merk waardig dat het verhaal van de Pyjama man niet wijd en zijd bekend is in de ha ven. „Dit is een wereld in een wereld. Juist omdat het leven aan boord doorgaans hard is, is de haven een centrum van socia le zorg. Er zijn intensieve contacten met alle schepen en er blijft weinig verborgen. Ik kan mij niet voorstellen dat een beman ningslid met geheugenverlies van boord wordt gehaald en naar de stad gebracht, zonder dat iemand iets merkt of hoort." Op naar de marechaussee. Maar ook daar loopt het spoor dood. Terug dan maar naar de Vrije Universiteit. Onderzoeker Martijn Meeter is daar gespecialiseerd in geheugenverlies. Hij oppert als eerste dat de Pyjamaman mogelijk een simulant is. „Elk jaar komt het wel een paar keer voor dat mensen a la de Pyjamaman worden op genomen. Veelal blijkt achteraf dat het om simulatie gaat. Let wel, simulanten hoeven geen oplichters te zijn. Het zijn mensen die uit een zeer stressvolle of pijnlijke situa tie komen en er baat bij hebben het verle den letterlijk uit te wissen." Beroemd voorbeeld is de Pianoman, die in 2005 maandenlang de Britse media in zijn greep hield nadat hij in een nat pak met stropdas was aangetroffen in Kent. Tijdens zijn behandeling in een kliniek speelde de patiënt liedjes van de Beatles op de piano, tekende hij een Zweedse vlag en reageerde hij enthousiast op de landkaart van Noor wegen. Het duurde een halfjaar voordat duidelijk werd dat het om een 20-jarige man uit Beieren ging, Andreas Grassl, die in reactie op het verlies van zijn baan op de trein naar Engeland was gestapt. Meeter: „Het gesimuleerde geheugenver lies is een ultieme vlucht uit de ellende. Het komt vooral voor bij mensen die op reis zijn, mogelijk omdat ze dan uit de con text van hun leven zijn gestapt. Eerder dit jaar werd in de metro in Londen een Ame rikaanse aangetroffen die niets meer wist. Ze heeft een halfjaar in een kliniek geze ten, totdat iemand ontdekte dat ze af en toe stiekem naar huis beide om te vragen hoe het met de familie ging. Ze had zich al die tijd onwetend gehouden, wat trou wens een formidabele prestatie is." De behandeling van deze psychische aan doening is niet eenvoudig, zegt Meeter. „Het is voor onderzoekers nog steeds een raadsel waarom mensen een ziekte simule ren. En er zo ver in gaan. Sommige simu lanten kiezen een ernstige ziekte uit, waar door ze de meest afschuwelijke ingrepen moeten ondergaan. Kennelijk is het dat toch allemaal waard. We spreken dan ook wel over ziektewinst: het zogenaamde ziek zijn, levert mensen iets op waar ze groot voordeel bij hebben." Meeter ziet twee opties voor de Pyjama man: of hij lijdt daadwerkelijk aan geheu genverlies of hij is een simulant. Carla Martin van de Vreemdelingenpolitie zegt voor het laatste geen enkele aanwij zing te hebben. Zij laat weten dat er op dit moment in het buitenland enkele aanwij zingen worden nagetrokken, waaronder de melding dat de Pyjamaman eerder in een buitenlandse kliniek heeft gezeten. „We hebben nog geen zekerheid, maar ik ben optimistisch dat we de identiteit van deze man kunnen achterhalen." En dan? „Dan kan hij naar huis." Reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 87