spectrum 8 Niemand weet hoe de Wie is de man die in mei 2008 ineens op de stoep van het VU-ziekenhuis in Amsterdam stond? Zonder naam of geschiedenis. De vreemdelingenpolitie, de artsen en de mensen uit de haven tasten in het duister. Is het een zeeman of toch een simulant? 'Geheugen keert soms vanzelf terug' PZC Zaterdag 3 januari 2009 door Patrick Meershoek foto Paul van der Steen/GPD Verward, zonder geheugen en met een plastic tas met wat handdoeken en kleding als enige bezit, stond hij in mei 2008 op de stoep van het VU-ziekenhuis. En eigenlijk is dat een half jaar later nog steeds alles wat we van de man weten. Verpleegkundigen vonden ECG-pleisters op zijn lichaam en een wondje op de onderarm. Dat leidde tot de veronderstelling dat hij onder medische be handeling was geweest. Wie is de Pyjamaman? Waar komt hij van daan? En wat is er met hem gebeurd? Aller eerst maar deze vraag: wat gebeurt er in een ziekenhuis met een verwarde man zonder geheugen? We vragen het aan hoogleraar neuropsychologie Jaap Murre van de Universiteit van Amsterdam. Murre legt uit dat artsen bij dit soort aandoenin gen eerst op zoek gaan naar de oorzaak. Is er sprake van hersenletsel of is de verwar ring het gevolg van een mentale aandoe ning? Een hersenscan kan daarover uitsluit sel geven. Murre: „Hersenletsel komt voor in soorten en maten. Het kan gaan om beschadiging van het geheugencentrum, twee kleine ba naantjes links en rechts achter het oor. Daar worden onze herinneringen opgesla gen. In het geval van beschadiging kan de patiënt een deel van zijn geheugen kwijt zijn. Is er sprake van een bredere hersenbe schadiging, dan zijn ook de gevolgen ernsti ger. Het komt voor dat mensen opnieuw moeten leren spreken of lopen." Tegen beschadiging van het geheugencen trum is vrijwel geen behandeling mogelijk. Murre: „Soms keert het geheugen vanzelf terug. Als dat na een halfjaar nog niet is ge beurd, gebeurt het waarschijnlijk ook niet meer. Dan moet naar de toekomst worden gekeken. Belangrijk is daarbij of de patiënt in staat is te leren. Zo ja, dan kan hij een nieuw sociaal leven opbouwen. Hij mist dan wel een groot deel van zijn verleden, maar daarvoor komen nieuwe herinnerin gen in de plaats. Voor de andere gevallen rest verpleging, dikwijls voor de rest van hun leven." Terwijl de artsen in het VU-ziekenhuis aan het werk zijn, zoekt de Amsterdamse poli tie in de buitenwereld naar aanknopings punten. Er worden vingerafdrukken geno men en er gaat een foto uit, van een donke re, kalende man met een bril en een ernsti ge blik in de ogen. De man gaat op de foto gekleed in een lichtblauwe ziekenhuispyja ma. Dat levert hem de bijnaam Pyjama man op. Zijn foto levert tientallen tips op, maar geen enkele verschaft duidelijkheid. Gesprekken met de patiënt leveren wel een paar puzzelstukjes op. Hij spreekt En gels, maar lijkt ook vragen te begrijpen die via een tolk worden gesteld in het Yoruba, dat in Nigeria wordt gesproken. Ook her kent hij foto's van allerlei exotische haven steden, waarna de politie concludeert dat het om een zeeman gaat,"die vermoedelijk aan boord een ongeluk heeft gekregen en in Amsterdam is gedropt. Omdat de Pyjamaman hier illegaal ver blijft, wordt zijn zaak overgedragen aan de Vreemdelingenpolitie. „De Immigratie- en Naturalisatiedienst verleent op medische gronden uitstel van vertrek, met als uitein delijk doel de man terug te brengen naar het juiste land", zegt teamleider Carla Mar tin. „Ergens moet hij vrienden en familie hebben." Dat de Pyjamaman nergens als vermist is opgegeven, sterkt de politie in het vermoeden dat het om een zeeman gaat. „Zijn omgeving zal er aan gewend zijn dat hij lange tijd van huis is." Als inderdaad sprake is geweest van een ernstig ongeval aan boord van een schip, zou dat bekend kunnen zijn bij de Radio Medische Dienst (RMD) van de Koninklij ke Nederlandse Redding Maatschappij in IJmuiden. Gemiddeld tien tot twintig keer per week wordt vanaf zee een beroep ge daan op de vijf artsen van de dienst, die via de radio of via internet assistentie verle nen bij de eerste hulp aan de patiënt. De RMD is een belangrijke voorziening, want de meeste schepen hebben geen arts aan boord. De tweede stuurman is in dat geval verantwoordelijk voor de medische zorg aan boord. „Die jongens kun je om een boodschap sturen", zegt de Amster damse havenarts Lucas Viruly bewonde rend. „Ze zijn verplicht zes weken mee te lopen op de eerste hulp van een zieken-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 86