spectrum Een nieuw slank jaar RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE terugblik Marjan Berk PZC Zaterdag 3 januari 2009 Veel cultuur in het luchtledig stuk tijd tussen kerst mis en Oud en Nieuw. In Hasselt speelt zich het W.G. van der Hulstfestival af, een literaire midwin termanifestatie in de Kop van Overijssel. Ik mag in de Gereformeerde Kerk Bolwerk vertellen over mijn werk en bovendien zal een journalist van de plaatselijke courant mij aan de tand voelen. Daar naast zullen plaatselijke sterren hun kunsten verto nen. Maar 's middags komt eerst prof dr. Herman Pleij een lezing houden, hij spreekt over de litera tuur uit het verleden, de ontwikkeling van de mo raal en de Nederlandse identiteiten: 'Literatuur uit het verleden heeft de cultivering bevorderd van zelfbeelden die nog steeds voortbestaan. Nederlan ders zien zichzelf graag als ijverig, spaarzaam, ge matigd, tolerant, schrobzuchtig en vooral als han dig en zelfstandig!', teken ik op uit het festivalpro grammaboekje. Ik check deze lijst door mijzelf de maat te nemen. Ijverig? Welzeker, dat ben ik, geconditioneerd door de naoorlogse jaren veertig en vijftig. 'Gij zult werken!', hetgeen ik deed. Spaarzaam ben ik van nature minder, maar gematigd en tolerant voel ik mij wel. Schrobzuchtig ben ik slechts bij vlagen, handig helemaal niet, maar zelfstandig tot in mijn botten! Voor ik aan de beurt was kwam ik oud-collega Wieteke van Dort met wie ik lang geleden in de kinderserie 'Oebele' speelde, in de gang tegen, wij omhelsden elkaar en gingen ieder naar ons eigen podium. Wieteke zong liederen van Willem Wil mink, waaronder het smartelijke 'Arm den Haag' en 'Geef mij maar Nasi Goreng!'. Na al dat cultureel geweld van gisteravond zit ik nu vredig achter het raam met uitzicht op het ijs voor mijn deur deze eerste column in het nieuwe jaar te componeren, tot een krassend geluid op de bevroren Kalenbergse gracht mij doet opkijken. Daar schaatst mijn schoondochter, mijn achtste kleinkind in haar buik. Uit veiligheidsoverwegin gen glijdt zij achter de oude antieke slede van bak ker Pieter Lok over het ijs. Hij was de vorige eigenaar van mijn huis, zijn bak kerij. Hij liet mij de prachtige antieke ijzers na, waarop timmerman Pieter Jongschaap een ouder wetse slee timmerde. Kleindochter van veertien en kleinzoon van tien schaatsen samen met mijn jongste zoon. Ik geloof dat het twaalf jaar geleden is dat de Kalenbergergracht dicht lag, ons geluk is groot. In Amsterdam snoepte ik, ook nog in het oude jaar, een stukje muziekcultuur in het BIM-huis. Corrie van Binsftergen liet haar jankende gitaar ho ren in verschillende combinaties, waaronder een stukje concert waarin Eric Vloeimans fluwelen trompetklanken liet horen. En het concert eindig de met samenspel van Corrie met maar liefst ze ven gitaristen, waaronder de verrukkelijke Anton Goudsmit. Een voorbeeld van 'sexual harassment', ginnegapte Corrie als antwoord op de vraag waar om zij de enige vrouwelijke gitarist bij deze zeven kerels was. Zo brachten wij het oude jaar met alle schokkende gebeurtenissen toch op een vredige en aangename wijze tot een goed einde. Met het fantastische ijs- plezier als grote goedmaker schaatsten wij 'en fa milie' dat nieuwe jaar binnen. Ik wens alle lezers een mooi nieuw tijdperk, waarin alle hobbels en narigheden worden gladgestreken, en waarin alle overtollige vetrollen van u mogen afgelijden, en u, evenals ons aller Erica Terpstra, als een slanke phoenix mag verrijzen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 83