spectrum 4 Verzilting aarde wordt nijpend Dagboek van de aarde PZC Zaterdag 3 januari 2009 Van al het water op aarde is slechts t pro cent zoet. Daar is al le voedselproductie op gebaseerd. Brak water vertegenwoordigt ook t procent, de rest is zeewater. „We moeten leren ook deze water bronnen nuttig in te zetten voor de landbouw", zegt Jelte Rozema, hoogleraar ecologie. Hij schreef een artikel over verzilting en de gevolgen daarvan. De landbouwgrond wordt steeds zouter. Vooral in droge gebieden is dat een immens probleem. De oorzaak is verdamping van het grondwater, waardoor zout in de bodem achterblijft en zich opsta pelt. In sommige gebieden komt daar nog bij dat het zeewaterni veau stijgt, waardoor polders in de kustgebieden verzouten. Een derde reden is irrigatie zonder drainage, zoals rond de Middel landse Zee. Doordat zonder wa terafvoer het grondwater verder stijgt, komt door capillaire wer king het bodemzout mee naar bo ven. Uiteindelijk bereikt dat het maaiveld, ontstaat een zoutkorst en gaan alle planten dood. Rozema: „Er is niet genoeg zoet water om het zout in de bovenste laag uit te spoelen. Dat zou ver spilling zijn van kostbaar water en dat zal niemand in zijn hoofd halen. Daarom is verzouting prak tisch onomkeerbaar." De wereldvoedselorganisatie FAO heeft berekend dat er inmid dels 90 miljoen hectare zout land is waarop weinig tot niets meer groeit. Daar komt elk jaar 2 tot 4 miljoen hectare bij. Met name ontwikkelingslanden hebben daar last van. Verzilte gronden zijn vooral te vinden in Noord- Aardbevingen De rampzaligste aardbeving van 2008 deed zich op 12 mei voor in de Chinese provincie Sichuan. Bij de beving, met een kracht van 7,9 op de schaal van Richter, vielen minstens 69.000 doden. Vijftien miljoen Chinezen moesten worden geëvacueerd, ruim vijf mil joen mensen raakten dakloos. De geschatte schade bedroeg meer dan 60 miljard euro. Rondvaart om de Noordpool Het zeeijs in het Noordpoolgebied smolt sneller dan ooit. Daardoor was het voor het eerst sinds misschien wel 125.000 jaar tijd in theorie mogelijk om een rondje rond de Noordpool te varen. Vulkaanuitbarsting De stad Chaiten in het zuiden van Chili werd in mei onbewoonbaar na een uitbarsting van de gelijknamige vulkaan. In een groot deel van Patagonië werden gewassen, weidegron Brórf; Earth Éfivif&iiêrit Service Zwitserland verruimde de rechten voor alle dieren. Zo is het voortaan verboden om le vende goudvissen door de wc te spoelen, om vissen te vangen en terug in het water te gooien en om levend aas te gebruiken. Pape gaaien en hamsters mogen niet meer in een zame opsluiting worden gehouden en scha pen en geiten moeten op z'n minst 'oogcon tact met hun soortgenoten' kunnen maken. Eind van een tijdperk De invloed van de mens op het aardopper vlak is zo groot geworden dat daardoor een nieuw tijdperk is aangebroken, het antropo- ceen. Tot die vaststelling kwam een team van de Geological Society of London na be studering van veranderingen, in afzettingspa tronen, de koolstofkringloop en de flora en fauna op aarde. Door de industrialisering is het landschap volgens de geologen zo ingrij pend veranderd dat het holoceen als voorbij moet worden beschouwd. Het is hoog tijd dat wereldwijd op grote schaal wordt omgeschakeld naar brakke en zoute landbouw, anders kunnen we in 2050 niet alle monden voeden. Dat is de kern van een artikel van Jelte Rozema, hoogleraar ecologie aan de Vrije Universiteit Amsterdam, in het tijdschrift Science. door Peter de Jaeger foto Tim Flowers/GPD den en watervoorraden vergiftigd door de as. Het was voor het eerst in minstens 9.000 jaar dat de Chaiten actief was. Tropische cyclonen Birma werd begin mei getroffen door de cy cloon Nargis. Het was de zwaarste natuur ramp in de geschiedenis van het land. Meer dan 146.000 mensen kwamen om het leven door het geweld van de cycloon. Op de Filip pijnen en in de Chinese provincie Guang dong vielen in juni ruim 1.350 doden door de tyfoon Fengshen. De orkaan Gustaf, die eind augustus en begin september door het Caribisch gebied en de Golf van Mexico raas de, eiste 138 mensenlevens. Rechten van plant en dier In twee Europese landen kregen dieren meer rechten. Spanje besloot dat apen ('onze niet-menselijke broeders') niet meer mogen worden gedood of gevangen gehouden. En Stervende bomen door verzilting in West-Australië. Afrika, het Midden-Oosten, de In- dusvallei (Pakistan), Midden-Chi- na en in de zuidoostelijke Russi sche republieken Oezbekistan en Kazachstan. Ook is volgens de FAO de komende veertig jaar in de tropische landen 200 miljoen hectare nieuw ontgonnen land vereist om de extra monden te voeden. Maar slechts 93 miljoen hectare is geschikt om voedsel op te verbouwen, het merendeel is nu nog bedekt met waardevolle regenwouden. Daarom is zoute landbouw een uitkomst. Naar schatting is 15 procent van het on ontgonnen kustgebied hiervoor geschikt, vooral kustwoestijnen en deltagebieden. Dat komt neer op 130 miljoen hectare, die kan worden veranderd in groene oa ses van zoute landbouw. Wat moet daar dan op worden verbouwd? Rozema: „Zoütmin- nende gewassen of halofyten zijn er volop. Alleen zullen die verder veredeld moeten worden, zo je wilt gedomesticeerd. De land bouw is eeuwenlang eenzijdig ge richt geweest op zoetwaterland- b'ouw. Vandaar die enorme ach terstand." Hij noemt zeekraal als voorbeeld. „Heel lekker. Ik heb het vorige week nog gegeten. Dit voedzame gewas wordt het hele jaar door geteeld aan de westkust van Mexi co, met alleen de mineralen in zeewater als voedingsstof De pro ductie van dit olierijk gewas is ge middeld hoger dan van zonne bloemen." Amerikaanse onderzoekers heb ben honderden van dergelijke ha lofyten in kaart gebracht en on derzocht op hun voedingswaar de. Samen met collegae uit Israël kwamen ze tot een lijst van twaalf beste kandidaten, waaron der zeekraal, maar ook melde (graan) en verschillende zoutgras- sen. „Het is verstandiger uit te gaan van wat er al is aan zoutmin- nende planten, dan bestaande ge wassen als rijst, tarwe of aardap pelen zouttolerant te maken. Dat jukt niet, zo blijkt na jarenlange experimenten, zelfs niet met mo derne technieken als moleculaire genetica, omdat er meerdere ge nen bij betrokken zijn." Grootste probleem in droge stre ken is het vinden van genoeg vee voer voor koeien, schapen en gei ten. Voederbieten zijn een moge lijke oplossing. Die werden oor spronkelijk dicht langs de kust ge teeld en kunnen tegen hoge zout gehaltes, evenals de hiervan afge leide rode biet en snijbiet. „In Pa kistan hebben we met succes een project afgerond met voederbie ten in een gebied waar geen rijst meer wil groeien. De bladeren worden gegeten door de mensen en de bieten dienen als veevoer." Rozema oppert de mogelijkheid zoutminnende gewassen te telen in combinatie met garnalen- of visteelt, zoals langs de kust van Zuidoost-Azië. Grootschalige gar- nalenkwekerijen veroorzaken nogal eens algenbloei in rivieren en baaien waar hun voedselrijke afvalwater heen stroomt. „Door dit water om te leiden langs vel den met halofyten, kunnen voe dingsstoffen opnieuw worden ge bruikt en kan het gebruikte water weer schoon de zee in stromen." Reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 82