spectrum is zó gevonden Energiebedrijf Delta - Middelburg Rijkswaterstaat - Terneuzen Waterschap Zeeuwse Eilanden - Middelburg PZC Zaterdag 3 januari 2009 ZMF liet eerder dit jaar zélf nog op names bij de gebouwen van de Ho geschool Zeeland en de gemeente Borsele maken: ze vond verschil lende warmtelekken. Vanaf de overkant van het water is het goed te zien: de buitenmuur vertoont verschillende gele en ro de vlekken. „In dit gebouw ontbre ken gewoon stukken isolatie", zegt Van Bellinghen. In Terneuzen gaan we langs bij het gebouw van Rijkswaterstaat. Het pand heeft 'een voorbeeldstatus op het gebied van duurzaam bou wen'. Het is zó gebouwd dat het extreem weinig energie verbruikt. We verwachten een aardedonker plaatje, zonder enig warmtelek. In plaats daarvan kleurt één van de muren zo rood als een vuurbal. „Dit heb ik nog nooit gezien", mompelt Van Bellinghen ver baasd. „Ik meet een temperatuur van 14 graden. Dat kan je gewoon met je hand voelen!" Joke van Driessen en Huib de Jon ge in Hoek wonnen een milieu- prijs voor hun bio-ecologische wo ning. „We willen zo duurzaam en energiezuinig mogelijk wonen", zegt Van Driessen. Het huis be schikt over een warmtepomp, een vegetatiedak en de allerbeste bin nen- en Buitenisolatie. Van Belling hen is snel uitgekeken op de warm- teplaatjes, die hij schiet. Het schermpje van de infraroodcamera laat alleen maar donkerblauwe beelden zijn. „Hier is weinig over op te merken." En zo hoort het. Op www.pzc.nl/warmtelek zijn meer warmteopnames te zien. Hoe werkt infrarood? Infraroodstraling is elektromagneti sche straling, die niet zichtbaar is met het blote oog. Elk voorwerp geeft infraroodstra ling af. De hoeveelheid straling neemt toe, naarmate de tempera tuur stijgt. Een infraroodcamera (of warmte- beeldcamera) zet infraroodstraling om in visueel beeld. In de foto's op deze pagina zijn plekken met lage temperaturen blauw gemaakt, hoge temperatu ren hebben een rode kleur. Beoordeling Flir: „De algemene toestand van het oudere ge deelte is behoorlijk slecht. Er zijn verschillen de koudebruggen te zien langs de buiten kant. De ramen met ventilatoren hebben ver moedelijk enkel glas. In de kelder bevinden zich vier 'ramen', waar alleen roosters in zit ten. Die zorgen voor enorme warmteverlie zen. Die zijn vergelijkbaar met het perma nent open laten staan van een deur." Reactie Delta: „De toestand van het oude gedeelte is niet goed. Er bevinden zich inderdaad koudebrug gen in de muren. Maar de ramen hebben wél dubbel glas en er zijn ook voorzetramen ge plaatst. De foto's zijn niet haaks op het pand genomen, zo kan je geen goede conclusies trekken. De roosters in de kelder zijn nodig om lucht aan te zuigen voor de CV-ketel. In 2011 verhuizen we. In het nieuwe gebouw speelt duurzaamheid een grote rol." Beoordeling Flir: „Naast de ingang is er een heel erg isolatie probleem. Dit is echt uitzonderlijk en eigen lijk 'not done' voor een overheidsinstelling. Waarschijnlijk bevindt zich een verwar mingsinstallatie binnen. Als de muur beter geïsoleerd zou zijn - bijvoorbeeld door isola tieplaten - dan zou de warmte niet naar bui ten weglekken, maar zou je er binnen van kunnen genieten. De isolatie van de rest van het gebouw is wel goed." Reactie Rijkswaterstaat: „Volgens de opname met de infraroodcame ra lijkt er een warmtelek te zijn, maar het gaat hier om de buitenmuur van de server ruimte. De afgegeven warmte van de appara tuur moet afgevoerd worden om oververhit ting en storing te voorkomen. Via de buiten muur vloeit een deel van de warmte op een natuurlijke manier weg. Anders zou er aircon ditioning nodig zijn. Dit is geen constructie fout, maar een bewust gekozen oplossing." Beoordeling Flir: „De zijgevels van het gebouw zijn behoorlijk goed geïsoleerd. Je ziet wel dat er bovenaan de ramen warmte weglekt. Dat is waarschijn lijk een koudebrug. Dat is een thermisch con tact tussen de binnen- en buitenmuur. Zo lekt er warmte weg naar buiten. Bij de in springende gevel naast de draaideur (niet op de foto) is een isolatieprobleem. Het glas naast de draaideur heeft een afdichtingspró- bleem." Reactie waterschap: „We zijn met de foto's in de hand op de be treffende plekken geweest. Naast de draai deur is een passtuk van enkel glas aange bracht. Het is wel heel dik glas, maar niet dubbel. Vermoedelijk heeft dit een construc tieve reden gehad. Het warmteverlies aan de voorgevel is een slechte afdichting, of er ont snapt warmte via het plafond naar buiten. Af hankelijk van de kosten, kijken we of deze problemen worden opgelost."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81