spectrum 2 Een warmtelek Zeeuwse Milieu Federatie - Goes Woning milieu-gedeputeerde Marten Wiersma Woning Tjeu van Mierlo (directeur ZMF) PZC Zaterdag 3 januari 2009 Beoordeling Flir: „Dit gebouw is over het algemeen slecht geï soleerd. Er zijn verschillende warmtelekken te zien (rode en gele plekken op de foto) in de muren aan de achterzijde. De radiatoren zijn aan de buitenzijde zichtbaar. De ramen die rood kleuren zijn waarschijnlijk enkel glas. En als het dubbel glas is, moet het ver vangen worden." Kieren en slecht geïsoleerde muren zijn in een mum van tijd ontdekt met een infraroodcamera. Deze krant ging op zoek naar warmtelekken in zeven bedrijfsgebouwen en huizen in de provincie. Met één druk op de knop is het oordeel geveld. Wat blijkt? Er kan nog veel energie bespaard worden. door Cornelleke Blok Het is een doordeweekse avond in december. Bui ten is het vijf graden en droog. Prima weersom standigheden om opnames te ma ken met de infraroodcamera. Re gen, felle zon of al te hoge buiten temperaturen zouden onbetrouw bare beelden geven. Tom van Bellinghen van Flir Sys tems in Antwerpen, een grote leve rancier van infraroodcamera's, han teert de camera, de SC660. „Hij is speciaal geschikt voor gebouwen- thermografie." Het prijskaartje? Zo'n 40.000 euro. Op het programma staan gebou wen en woningen van instanties of mensen die energiezuinigheid hoog in het vaandel hebben staan. De eerste halte is het hoofdkantoor van energiebedrijf Delta in Middel burg. Aan het nieuwe gedeelte is weinig te zien, maar als Van Bel linghen de camera op het oude, monumentale gedeelte richt, lich ten de pijnpunten rood en geel op. „Moet je kijken wat een verschil met het gebouw ernaast." Het gro te glazen complex van Rijkswater- Reactie Tjeu van Mierlo van Zeeuwse Milieu Federatie: „We weten dat de isolatie van ons gebouw niet florissant is. We hebben inder daad enkel glas met oude voorzetramen. In 2009 willen we dubbel glas en vloerisolatie aanbrengen. Ik was verbaasd over de warm telekken in de muren: die zijn tien jaar gele den geïsoleerd. Het belangrijkste voor ons is dat we C02-neutraal zijn: we compenseren onze C02-uitstoot met een investering in een windenergieproject in Azië." staat blijft egaal blauw. Ook het duurzame pand van het waterschap Zeeuwse Eilanden in Middelburg krijgt goede punten. „Dit ziet er behoorlijk goed uit." Dat oude gebouwen vaak muren vol warmtelekken hebben, blijkt wel bij het gebouw van de Zeeuw se Milieu Federatie in Goes. De Beoordeling Flir: „De radiatoren onder de ramen zijn aan de buitenkant van het huis zichtbaar met de in fraroodcamera. Dat zie je in oudere huizen regelmatig. De zijkant van de uitbouw op het dak (niet op de foto) is slecht geïsoleerd. Waarschijnlijk heeft 't alleen een gipsplaten bekleding. Die in de rechter bovenkant is he lemaal oranje. De voordeur sluit slecht af. Dat is simpel op te lossen met een tocht- strip." Reactie Marten Wiersma: „Dit verbaast me niet. Ik woon in een oud huis. Er werd vroeger aan isolatie weinig aan dacht besteed. Als we iets vervangen in de woning, dan isoleren we het extra. Die kozij nen in de voordeur wil ik later nog vervan gen. Mijn gasverbruik is de helft van het lan delijk gemiddelde, dus zoveel warmte gaat er niet verloren. Er zat radiatorfolie achter de verwarming, die eraf is gegaan met behan gen. Dat folie ga ik snel weer aanbrengen." Beoordeling Flir: „De radiatoren van de woning zijn aan de bui tenkant zichtbaar. Als je radiatorfolie aan zou brengen achter de verwarming, dan zou het effect veel minder zijn. Dat folie kan een grote energiebesparing opleveren. Het dak raam (niet op de foto) staat open." Reactie Tjeu van Mierlo: „Natuurlijk wist ik dat er warmtelekken zijn in mijn woning. Het is een oud huis. Toen ik er vijftien jaar geleden kwam wonen, was er amper isolatie. Daar heb ik de afgelopen ja ren veel in geïnvesteerd. Die warmtelekken onder het raam verbaasden me wel. Ik vind radiatorfolie geen optimale maatregel. Een nieuwe isolatiewand zou veel meer helpen. Dat moet op een aantal plekken in mijn huis nog gebeuren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 80