Bevolking regio verder in de min 'In Sluis moeten ze Rolemmer voor papier Glad Stad Terneuzen werkt als magneet op omliggende kernen. Raad Hulst krijgt in maart voorstel over invoering container. Annie Keijmel-Cambier vindt dat Aardenburg niet mag mopperen. Klimmen en klauteren in Sportuus Axel 22 I Zaterdag 3 januari 2009 PZC Z door Harold de Puysseleijr en Raymond de Frel TERNEUZEN - Het aantal inwoners van Zeeuws-Vlaanderen is in 2008 met 149 mensen afgenomen. De gemeente Hulst telt 58 inwoners minder dan begin vorig jaar, ter wijl Sluis het met 93 mensen min der moet doen. De gemeente Ter- neuzen boekte een minimale winst met twee extra inwoners. In de gemeente Sluis is Breskens met achttien nieuwe inwoners een van de grootste plussers. In IJzen- dijke wonen nu 2152 mensen, 23 minder dan in 2008. In Oostburg daalde het inwonertal van 4963 naar 4913 en ook Schoondijke be gint 2009 met minder mensen: 1475, terwijl er vorig jaar nog 1503 Schoondijkenaren waren. Sluis telt momenteel 24.164 inwoners. De neerwaartse spiraal zet zich ook in de gemeente Hulst door. Die gemeente noteerde vorig jaar voor het eerst sinds jaren een te rugloop in het aantal inwoners. Hulst zakte toen met zestig zielen tot 27.944 inwoners. Die trend Bevolkingsontwikkeling noopt volgens burgemeester Lonink van Terneuzen tot meer eendui dig regionaal beleid op het vlak van wonen en voorzieningen. heeft zich het afgelopen jaar in soortgelijke omvang doorgezet. De voorlopige cijfers in het bevolkings register per 1 januari van dit jaar to nen aan, dat er nog 27.890 inwo ners ingeschreven staan bij de ge meente. Dat zijn er 54 minder dan het jaar ervoor. Wethouder Frans de Vries erkent dat het inwoner aantal van zijn gemeente opnieuw vrij fors is afgenomen. „Het is wel iedere keer een momentopname", tekent de wethouder daarbij aan, „maar het is duidelijk dat er ook voor ons werk aan de winkel is." De gemeente Terneuzen heeft nu 55.157 inwoners. In 2008 werden 510 nieuwe inwoners geboren, ter wijl er 577 overleden; 1915 mensen verhuisden in 2008 naar de ge meente Terneuzen, 1846 inwoners lieten de gemeente Terneuzen in 2008 achter zich. De stad Axel begint het nieuwe jaar met 69 inwoners minder en heeft er nu minder dan 8000. In Sas van Gent daalde het aantal in woners met 38. Opvallend is dat Sluiskil, dat jarenlang met een te rugloop kampte, er vier inwoners bij kreeg. Zuiddorpe is uitgebreid met 22 nieuwe inwoners. In de stad Terneuzen staat de teller met honderd extra mensen nu op 24.756. Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen vindt dat het bevol kingsverloop van de laatste jaren noopt tot een veel eenduidiger re gionaal beleid op het gebied van wonen en voorzieningen. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeenteraad van Hulst krijgt in maart dit jaar een voorstel van het college van burge meester en wethouders over de in voering van de rolemmer voor oud papier. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling de discussie over de invoering van deze blauwe container aan het einde van het afgelopen jaar nog te voeren. Wethouder Clen de Kra ker (openbare werken en milieu) heeft echter meer tijd nodig om goede afspraken met de verenigin- ALMANAK De Hulstenaar rijdt in een auto, die past bij zijn beroep. Hij is ac countant, dus dan dien je in alles vertrouwen én succes uit te stralen. Zijn auto is uiteraard voorzien van alle snufjes. Wat te denken bijvoor beeld van een ijzel-alarmeringssys teem. Wanneer de vorst toeslaat en er gevaar voor gladde wegen ontstaat, is er voor de Hulstenaar door Ronald Verstraten. AARDENBURG - Wanneer je het kik kerstadje vanuit het noorden na dert, gonzen de muggen vande toekomst alvast denkbeeldig om je oren. De streek is weliswaar al rijk voorzien van kreekgebieden, maar hier wordt nieuwe natuur aange legd. Dat verklaart de bedrijvig heid langs de Draaibrugseweg. Graafmachines happen onverstoor baar oude landbouwgrond weg, op de plaats waar ooit een haven lag. Wat denkt oud-wethouder Annie Keijmel-Cambier (74) daar nou van? „Nou, ik vind het wel een beetje té. Niet dat ik natuur niet mooi vind. Maar bijvoorbeeld bij de Liter (tussen Oostburg en Draai brug) is het ingepast in het profiel van het landschap. En hier creëren ze het er als het ware bij." Alles bij elkaar zat Keijmel-Cam bier 24 jaar in een gemeentelijke bestuurspositie. Grotendeels als raadslid, maar ook als PvdA-wet- houder van Aardenburg, van 1986 tot 1990. En in de daaropvolgende fusiegemeente Sluis-Aardenburg van 1994 tot 1998. Sinds het samen gaan met Oostburg tot de huidige gemeente Sluis, neemt ze geen deel meer aan de gemeentepoli tiek. Maar ze kijkt nog wel met een schuin oog" naar hoe die van daag de dag wordt bedreven. En te- Ouwe rotten gen de achtergrond van de huidige bestuursperikelen zeg ze: „Ik vind het heel jammer dat het zo loopt. Het zou veel beter kunnen. Ik heb er geen idee van hoe dat nu zo alle maal komt. Verschillende cultu ren, denk ik. Niet alleen bij de ver schillende (voormalige) gemeen tes. Maar ook: de ene persoon ligt je beter dan de andere. Misschien is het ook wel de communicatie onderling- Want dat is toch belang rijk, dat je goed communiceert met iedereen." Komt Aardenburg nog wel tot zijn recht in de nieuwe gemeente? „Ja, kijk, alle plaatsen willen natuurlijk méér. Maar ik denk dat we tot nu 'Het is toch belangrijk dat je goed communiceert met iedereen' toe niet mogen mopperen. Het zwembad is er nog - ook al is dat nog steeds een heikel punt, met na me dat paviljoen - en de Markt krijgt nu een opkikkertje. We heb ben nog een scala aan verenigin gen. Ik dacht dat die niet te klagen hadden. Maar ja, in een tijd van te ruggang is het altijd minder. En dan in een nieuwe gemeente...." Zo'n situatie wordt door gemeen ten die vroeger zelfstandig waren, vaak argwanend bekeken. Zoals in Breskens, tot lang na de gemeente lijke herindeling van 1970, toen het bij Oostburg kwam. „O ja, dat hoor ik nóg wel eens. Terwijl Bres- 'Ouwe rotten', worden ze genoemd. Mensen die in hun vak veel ervaring hebben opgedaan en daardoor een brede kijk tentoon kunnen spreiden. Ronald Verstraten interviewde vijf Zeeuws-Viaamse 'ouwe rotten' uit het bestuursvak. En peilde hun mening over de (politieke) gang van zaken. Vandaag de laatste in de reeks: Annie Keijmel-Cambier uit Aardenburg. (Eerdere afleveringen verschenen op 2 januari, 31, 30 en 29 december). kens nu niet meer mag klagen. Sommigen vinden de reconstruc tie nog niet mooi, maar ik denk dat je even moet wachten tot het klaar is. Er is toch veel gebeurd, heel dat Spuiplein en de haven en zo. Breskens is natuurlijk ook een van de grootste kernen." In haar eigen stadje hoopt ze dat 'ze de straten nog eens behoorlijk opknappen, want dat is wel no dig'. En wat haar betreft kan De Kaai wel wat 'upgrading' gebrui ken. „Ze hebben daar in ieder ge val gesloopt, dat is alvast iets." Of daar dan woningbouw komt? De gemeente moet eerst bekijken of daar behoefte aan is. „Er staat in onze streek veel leeg. Terwijl er toch nog steeds wordt gebouwd. Prachtig plan overigens, daar in IJ- zendijke." Over de plannen voor het oude gemeentehuis in Aarden burg weifelt ze. „Ik moet zeggen dat ik er niet meer zo bij betrok ken ben. Er zijn stemmen die daar in het museum willen onderbren gen, maar dat kost geld. En de ex ploitatie ook, het gebouw is veel groter. En we hébben tenslotte een museum!" Aardenburg zit al jaren te wachten op een rondweg. „Als ik wel eens ergens zit, langs de huidige door gangsweg, valt me toch op hoeveel vrachtwagens er nog langskomen, ook al is daarvan al een deel omge leid. Ik denk dat die rondweg toch moet. Maar hij wordt steeds achter op gesteld. Ik denk dat de N61 wél eerder aan de beurt moet komen, want die is écht gevaarlijk." Tot slot komt ze met een uitsmij ter: „Ik denk dat de gemeentebe stuurders nu alles in het werk moe ten stellen om de gemeente Sluis te behouden. Dat ze elkaar eens een beetje gaan verstaan en dat de neuzen dezelfde kant op staan, want anders gaan we naar Tér-neu zen. Daar moeten ze wel rekening mee houden. Ze moeten daar zéér alert op zijn." gen te maken over de nieuwe inza- melsystematiek voor het oud pa pier. Voorop staat dat de verenigin gen die nu het papier ophalen, niet in inkomsten achteruit mo gen gaan als de gemeente de pa piercontainers invoert. De gemeente wil zorgen voor de rolemmers en de inzamelvoertui- gen. Het is de bedoeling dat vrij willigers van dertien verenigingen de containers gaan legen. Op die manier houden ze inkomsten uit de papierinzameling. Oud papier verdwijnt in de gemeente Hulst nu in de grijze container, wordt in pakketten aan de straat gezet en opgehaald door verenigingen of kan in enkele grote papiercontai ners worden gestort. Tip? redactie@pzc.nl geen enkele reden tot paniek. Hij wordt gewaarschuwd door een har de 'blieb'. Gisteren gebeurde dat ook, toen hij wegreed van huis. Hij had net een prop gas gegeven en belandde prompt tegen een paaltje. De 'blieb' kwam te laat. Terwijl hij de schade opnam, moest hij vast stellen dat de gemeente Hulst niet had gestrooid in de Zoutestraat. AXEL - Zo'n veertig peuters, kleuters en basisscholieren rig jaar. Toen meldden zo'n honderdvijftig kinderen zich deden gisteren mee aan een klim- en klauterfestijn in 't om te sporten en dansen, gisteren bleef het bij een klei- Sportuus in Axel. De activiteit, bedoeld als tijdverdrijf ne veertig deelnemers. De organisatie vermoedt dat de in de kerstvakantie, viel wat minder in de smaak dan vo- ijspret daarvan een oorzaak is. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 68