Sprinttitel Timmer vacant Geduld is het sleutelwoord Steven Cerrard speelt mee tegen Preston Henrik Larsson is op weg naar Frankrijk Hans Vonk keert terug op het oude nest Murray wint van Federer in Abu Ohabi Bart Wellens wint veldrit Sint-Niklaas Nader onderzoek naar bokswedstrijd Duel Groothuis en Wennemars op NK sprint Jan Bos kan op NK de meest succesvolle sprinter ooit worden. Jan Smeekens (21) geeft zichzelf nauwelijks de tijd om te rijpen. pzc Zaterdag 3 januari 2009 35 liverpool - De in opspraak geraak te aanvoerder van Liverpool, Ste ven Gerrard, speelt vandaag ge woon mee tegen Preston North End in de derde ronde om de FA Cup. Gerrard was vorige week be trokken bij een vechtpartij in een bar en bracht een nacht door in een politiecel. Hij is in staat van be schuldiging gesteld en moet zich op 23 januari verantwoorden voor de rechter. parijs - Henrik Larsson lijkt zijn voetballoopbaan in Frankrijk voort te zetten. De 37-jarige Zweedse spits beslist de komende weken of hij ingaat op een lucra tief aanbod van Olympique Mar seille. Larsson speelde in het verleden voor Feyenoord, Celtic, Barcelona en Manchester United. Momen teel staat hij onder contract bij Hel- singborgs IF in Zweden. heerenveen - Hans Vonk keert te rug bij sc Heerenveen. De 38-jarige doelman heeft bij de Friese eredivi sieclub een contract voor ander half seizoen getekend. Hij mocht in de winterstop bij Ajax vertrek ken. Vonk stond van 1996 tot 2004 al onder contract bij Heerenveen. De Friezen doen weer een beroep op de sluitpost omdat eerste keeper Kenny Steppe door een rug blessure is uitgeschakeld. abu dhabi - Tennisser Andy Mur ray lijkt zijn goede vorm van vorig seizoen te hebben vastgehouden. De Brit versloeg gisteren in de hal ve finales van een invitatietoer- nooi in Abu Dhabi de voormalige Zwitserse nummer één Roger Fe derer: 4-6 6-2 7-6 (6). In de andere halve eindstrijd ver sloeg Rafael Nadal, de nummer één van de wereld, de Rus Nikolai Davidenko met 6-2 6-3. sint-niklaas - Veldrijder Bart Wel lens heeft zijn eerste zege in het nieuwe kalenderjaar binnen. De Belg was gisteren de sterkste in een race in Sint-Niklaas. Wellens versloeg in de sprint zijn landge noot Klaas Vantornout. De derde plaats was voor de Tsjech Rado- mir Simunek. Voor Wellens was het zijn derde seizoenszege. Ger- ben de Knegt was de beste Neder lander met een zesde plaats. zürich - Bokser Nikolaj Valoejev moet zijn kampioensgordel in het zwaargewicht mogelijk weer af staan. De mondiale boksfederatie WBA laat zijn wereldtitelgevecht tegen de 46-jarige Evander Holy- field, eind vorig jaar in Zürich, nog maals bekijken. Dit gebeurt na zware kritiek op de puntentelling van enkele ringrechters. De Rus won na twaalf ronden op punten. groningen - Erben Wennemars en Stefan Groothuis vechten op de eerste dag van het Nederlands kampioenschap sprint in Gronin gen een direct duel op de 1000 me ter uit. Simon Kuipers stuit op die zelfde afstand op Beorn Nijenhuis en Sjoerd de Vries rijdt tegen zijn DSB-collega Mark Tuitert. De man nen schaatsen ook nog de 500 me ter. Ook de vrouwen komen vandaag al twee keer in actie. Daarbij sprin gen vooral de duels op de 1000 me ter tussen TVM-ploeggenoten Mar rit Leenstra en Paulien van Deute- kom en het DSB-koppel Laurine van Riessen en Margot Boer in het oog. groningen - De DSB-ploeg van Jac Orie heeft de meeste favorieten voor het Nederlands kampioen schap sprint dit weekeinde in Gro ningen. Tienvoudig kampioen en titelverdediger Marianne Timmer staat langs de kant met een lies blessure. Maar met Annette Gerritsen, Mar got Boer en Laurine van Riessen heeft Orie meer ijzers in het vuur. Allroundkampioen Ireen Wüst en haar TVM-ploeggenoot Paulien van Deutekom (vorig jaar num mers twee en vier) verschijnen ook aan de start. Bij de mannen kan Jan Bos, de winnaar van vorig jaar, de meest succesvolle NK-sprinter aller tij den worden. Gerard van Velde is houder van die eretitel, met zes gouden, vier zilveren en een bron zen medaille. Bos, die dit seizoen voor de ploeg van Hofmeier rijdt, heeft één zilveren plak minder. Orie heeft ook hier drie kansheb bers in zijn rode brigade. Stefan Groothuis is in vorm. Het hele vo rige seizoen ging verloren doordat hij met zijn eigen schaats een achil lespees doorsneed, maar de sprin- W* Op het NK sprint heeft Jac Orie met zijn DSB-ploeg veel favorie ten voor de titel. Ireen Wüst is een voorname concurrente. Jan Bos is favoriet bij de mannen. ter schaatst sinds zijn overstap van de opgeheven Telfortploeg naar DSB Bank beter dan ooit. Tijdens voorbereidende trainingswedstrij den in Thialf reed hij de 500 me ter in 35,74 seconden en de 1000 in 1.09,20. Tijden die Erben Wennemars, vo rige week nog duizend doden ster vend tijdens de vijf kilometer op het NK allround, deden verzuch ten: „Ik moet flink aan de bak in Groningen." Wennemars, dit weekeinde strij dend met TVM-teammaat Beorn Nijenhuis, reed zijn 500 meter op het allroundtoernooi in een tijd van 35,82. Dat was eenhonderdste sneller dan Mark Tuitert (DSB) op dezelfde baan 'out of competition' deed. Sprinter Jan Smeekens wordt door insiders in staat geacht om goud te pakken op de Olympische Winterspelen die volgend jaar in Vancouver worden ge houden. foto Vincent Jannink/anp door Eric de Jager heerenveen - Hij is de enige Ne derlandse schaatser die olympisch goud op de 500 meter kan win nen, zegt zijn coach Geert Kuiper. Maar die wetenschap weegt zwaar op de schouders van Jan Smee kens, 21 jaar pas, gezegend met sprintersbenen, en o zo ongedul dig. „Jan moet oppassen dat hij niet te zwartgallig wordt." „Een broekie nog", omschrijft Jan Smeekens het jonge ventje dat in 2006 wat bedremmeld op het po dium stond bij zijn eerste ploeg- presentatie van TVM. Niet dat hij zich drie jaar later op zijn 21ste al een veteraan voelt, maar het lijkt voor de rappe schaatser uit Raalte al een eeuwigheid geleden. Het te kent de sprinter, voor wie alles snel moet. Maar juist voor sprin ters is geduld het sleutelwoord. „De meeste topsprinters zijn ach terin de twintig", weet Smeekens. Een sprinter moet rijpen. Of liever gezegd, slijpen. „Het gaat om de tails op de sprint. Het is slijpen, slijpen, slijpen. Tot je de combina tie van kracht, snelheid en tech niek hebt gevonden die bij jouw lichaam past." En dat kan frustrerend zijn. „Sprin ten is geavanceerd. Het is alles of niets. Dat slijpen is leuk als het lukt. Maar je balanceert op het randje. Het lukt vaker niet dan wel en dan is het makkelijk om teleur gesteld te raken." Smeekens wil graag internationaal succes hebben. Dus kwam hij aan geslagen terug van de World Cups in Azië, waar hij teleurstellend presteerde. „Ik vlieg niet naar Chi na en Japan om in de achterhoede te eindigen." Geert Kuiper maakt zich wel eens zorgen: „Jan heeft unieke kwalitei ten, maar hij is erg ongeduldig. Ik Jan Smeekens is als sprinter op weg om de wereldtop te halen. Hij moet geduld opbrengen, maar dat kost volgens coach Geert Kuiper grote moeite. betrap hem erop dat hij zwartgal lig begint te denken. Hij moet uit een training de positieve dingen halen, maar kan met één opmer king een hele training weggooien." Wat niet meehelpt, is dat Smeek ens door zijn specialisatie, de 500 meter, betrekkelijk weinig uitdagin gen heeft. Tussen de World Cups voor sprinters in Azië en de vol gende in Rusland, zitten zes we ken. „Daarom moet Jan het NK sprint belangrijk maken", vindt Kuiper. Smeekens wil weer voorin rijden, ook al is de sprintvierkamp niet helemaal zijn specialiteit. „Ik 'train niet voor niets, ik wil kampioen worden. En ik wil graag op het WK sprint rijden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63