Binnenland Supersnel oordeel van 'turborechter': de cel in ""4 .40% K™! MUM «WIjssl 1 Donornier werkt sneller na doorspoelen GRATIS iPhone 3G w Duizenden klachten over roken in café MANAGER P&O MANAGER SERVICEBEDRIJF HOOFD ADMINISTRATIE STEiMAUS Drukte bij rechtbanken door zaken raddraaiers jaarwisseling. Verzekeraars: minder schade jaarwisseling Roken leidt tot hartritmestoornissen TERNEUZEN a BOSMAN VOS www.bosmanvos.nl n gevoel voor mensen, verstand van organisaties Eerste toertocht op Henschotermeer Elf miljoen bezoekers voor grootste musea A.S. ZONDAG OPEN //U OP TOPAPPARATUUR ACTIEDAGEN Keuken ®[pEE3® P Oad PZC Zaterdag 3 januari 2009 ]5 door Arjen de Boer DEN HAAC - Het vonnis valt de 24-jarige verdachte rauw op zijn dak. Zijn hoofd wordt rood tot aan zijn oorschelpen. „Je kan helemaal niets bewijzen", gilt de man uit Nieuwveen naar de rechter. Maar het oordeel bij de eerste van een serie supersnelrechtzittingen in zaal A7 van de Haagse recht bank is onverbiddelijk: zes maan den gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, voor het gooien van vuurwerk naar de poli tie tijdens de jaarwisseling. Ook moet de man aan vier agenten een schadevergoeding van 250 euro ■per persoon betalen. „U heeft ze in gevaar gebracht", zegt politie rechter Glas tegen de verdachte. „U heeft zich schandalig gedragen en moet meteen beginnen met het uitzitten van uw straf" In Den Haag moesten gisteren vijf volwassenen en vier minderjari gen voor de 'turborechter' komen. ROTTERDAM - Een kroegbaas laat zijn klandizie via sms weten dat er na 22.00 uur weer mag worden ge rookt. Een andere kroegbaas meldt dat op zijn website. Clean Air Nederland noemt deze voorbeelden in een brief die de an tirookorganisatie gisteren schreef aan minister Ab Klink (Volksge zondheid). Het is een van de bijna drieduizend klachten die de afgelo pen maand op de website van Clean Air binnenkwamen. De organisatie signaleert dat naast kleine kroegen ook sportkantines en discotheken het rookverbod overtreden. „Zelfs over grote pop podia en discotheken, waaronder de Heineken Musical Hall, Melk weg en Escape in Amsterdam, ko men meldingen binnen." Clean Air wil met de brief het beleid van de minister ondersteunen. Het ging vooral om mensen die er van worden verdacht stenen en vuurwerk naar politieagenten te hebben gegooid. Ook in Amster dam, Rotterdam en Utrecht wer den verdachten onderworpen aan het supersnelrecht. In totaal moes ten 27 mensen plaatsnemen in het beklaagdenbankje. De steden voerden het supersnel recht in om raddraaiers die zich tij- 'U moet meteen beginnen met het uitzitten van uw straf dens de jaarwisseling misdragen lik op stuk te geven. Maandag vol gen meer supersnelrechtzittingen. Bij elkaar moeten 35 mensen voor de rechter verschijnen. Op de zitting wijst de advocaat van de 24-jarige man er fijntjes op dat de politie geen getuigen heeft gehoord. Alleen de betrokken agenten hebben verklaringen afge legd, geen omstanders. „Dat vind ik nogal kwalijk", aldus de raads vrouw. „Want het is wel de taak DEN HAAC - De verzekeraars ver wachten dat de schade van de jaar wisseling minder is dan de vorige keer. Toen keerden de verzekeraars 33 miljoen euro uit. Dat het bedrag wellicht lager uitvalt, komt onder meer doordat er dit keer minder auto's in brand zijn gestoken, zei gisteren een woordvoerder van het Verbond van Verzekeraars. ROTTERDAM - Mensen die roken of hebben gerookt, hebben 50 pro cent meer leans op een bepaalde hartaandoening. Dat stellen weten schappers van het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam. De (ex-) rokers lopen een hogere kans op atriumfibrilleren. Daarbij trek ken de boezems van het hart onre gelmatig en te snel samen, waar door de patiënt kortademig wordt. van justitie om niet alleen belas tend, maar ook mogelijk ontlas tend materiaal voor mijn cliënt te verzamelen." Eerder was ook de Raad voor de Rechtspraak zeer kritisch over het supersnelrecht. Het zou voor poli tie en justitie zo goed als onmoge lijk zijn de strafdossiers op tijd bij de rechters en advocaten van de verdachten te krijgen. Hierdoor zouden zij zich niet goed op de zaak kunnen voorbereiden, wat het recht van een verdachte op een eerlijk proces in gevaar brengt. De rechtbank in Amsterdam wees hier gisteren ook nog eens op. Volgens hoofdaanklager van het ar rondissement Den Haag, Theo Hofstee, is daarom gekozen voor delicten die makkelijk te bewijzen zijn zoals geweld tegen de politie. „Dat is eenvoudig vast te stellen, ie mand wordt immers op heterdaad betrapt." Zo ging het ook met de man uit Nieuwveen. Na het vonnis ziet hij kans tegen een stoel te trappen. Want nu moet zijn vijf maanden zwangere vriendin hem in de ge vangenis komen opzoeken. M m v www.bosmanvos.nl i van oraanisaties HOOGLAND - De eerste toertochten op natuurijs worden vandaag en morgen op het Henschotermeer bij Woudenberg afgewerkt. Dat heeft schaatsbond KNSB laten we ten. Er kunnen afstanden van 2 tot 40 km gereden worden. De eerste marathon op natuurijs werd op 28 december verreden in Haaksber gen. AMSTERDAM - Vorig jaar hebben de grootste 55 musea circa elf miljoen bezoekers getrokken. Dat is onge veer evenveel als in 2007. De top tien wordt aangevoerd door drie musea in Amsterdam: Van Gogh Museum (1.470.00 bezoekers), An ne Frank Huis (1.000.000) en Rijksmuseum (984.000). Sinds 2006 neemt het bezoek toe. Dat komt deels door de Museumkaart. CRONINCEN - Donornieren die voor de transplantatie voortdu rend worden doorspoeld en ge koeld met een speciale vloeistof ko men na de transplantatie sneller op gang dan nieren die op de con ventionele wijze zijn bewaard in een koelbox met ijs. Bovendien is het risico op nierfalen in het eerste jaar na transplantatie de helft klei ner. Dat blijkt een internationale stu die onder leiding van transplanta tiedeskundigen van het Universi tair Medisch Centrum Groningen. UMC Groningen maakte dit giste ren bekend. Een deel van de donornieren komt niet onmiddellijk op gang na de transplantatie. In dat geval moet de patiënt enige tijd aan de nierdialyse. Daardoor bestaat een verhoogd risico op afstoting en een toegenomen kans op nierfa len. Dergelijke problemen spelen bij het bewaren in de speciale machi ne, die ongeveer zo groot is als de koelbox, aanzienlijk minder. De bewaarmethode ('machinale preservatie') bestaat al tientallen ja ren, maar tot nu toe was nog nooit op grote schaal onderzocht of de methode ook beter is. „Dit internationaal onderzoek toont voor het eerst aan dat iedere donornier beter af is met machina le opslag", aldus hoogleraar Rutger Ploeg van UMC Groningen. Hij was de coördinator van het onder zoek. Voor het onderzoek werd van 336 donoren de ene nier bewaard in de koelbox, de andere werd aange sloten op een pompsysteem. Bij de patiënten die een nier ontvin gen die op ijs was bewaard werkte de nier in 89 gevallen niet onmid dellijk. Bij patiënten die een nier kregen die op de alternatieve wijze was bewaard was dit 70 keer het geval. (ün'ifif ïnL... 'Alle rechten iPhone voorbehouden aan Apple. Vraag naar de actievoorwaarden in de showroom VWEITMEISTER KÜCHEfc# Kampioen' Tel luit je winst! MIDDELBURG, Mortiereboulevard 28 (Mortiereboulevard) telefoon 0118-606690 Kijk voor overige adressen en openingstijden op www.keukenkampioen.nl. €139 v Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadsrondrit en wandeling Afscheidskoffietafel In unieke samenwerking met: IR El-ZE NI Vertrek zat. 2i februari, vr. ïo en 17 april Niet inbegrepen reis- en/of annuleringsverzekering calamiteitenfonds a 2,50 uitgaven van persoonlijke aard optionele excursies administratiekosten prijs is o.b.v. 2-pers. bezetting Vertrek vrijdag 23 januari Vertrek vrijdag 6 en 20 maart Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadstour Afscheidskoffietafel REIZEN n unieke samenwerking met: «1694, Londen is een bruisende wereldstad! De 'Swinging City' heeft'Voor ieder wat wils: van het bezichtigen van bijv. de Tower of London tot het gezellige uitgaansleven op Piccadilly Circus en het uitgebreid winkelen in de bekende winkelstraten. Kortom: London is the place foryóu! Inbegrepen: Vervoer per Oad Comfort Class Touringcar 3 overnachtingen o.b.v logies ontbijt Stadstour Afscheidskoffietafel In unieke /jor samenwerking met: IR El ZE €159.- Berlijn laat zich het best omschrijven als een stad met een diep verleden, gegoten in een nieuw jasje. Naast monumentale gebouwen en musea kent Berlijn een trendy en levendig centrum. Berlijn is een stad om beleefd te hebben. Debus vertrekt uit uw buurt. In Praag staat de eeuwenoude geschiedenis nog steeds midden in het leven. In deze sprookjesachtige stad vindt u talrijke theaters, restaurants, bierhuizen, wijnkelders en winkels. Ontdek het zelf; de 'Gouden Stad' Praag is een bezoek meer dan waard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5