Bevelanden op 100.000 inwoners Op stage om de woelmuis te helpen JI Blij met haven Schorebrug Kapelle groeit het hardst door nieuwbouw en geboorteoverschot. 4-1 Steiger of pier? Vlissingse scholieren met snoeischaar de Middelplaten op. Brand in pand AZZ blijkt aangestoken Informatieavond over Schorebrug s PZC Zaterdag 3 januari 2009 25 door Harmen van der Werf GOES - Voor het eerst tellen de Be velanden meer dan 100.000 inwo ners. Het aantal ingezetenen van de vijf gemeenten is vorig jaar ge groeid met 380 tot 100.250, blijkt uit de voorlopige bevolkingscijfers. De gemeente Schouwen-Duive- land kon gisteren haar cijfers nog niet geven. De grootste Bevelandse klimmer is bouwgemeente Kapelle met 228 in woners. Borsele is per saldo slechts 15 ingezetenen rijker en de kleinste stijger op de Bevelanden. Kapelle springt eruit met een groei van 228 inwoners, niet alleen dank zij de vestiging van nieuwkomers, maar ook dankzij meer geboorten dan overlijdens. Kapelle is de eni ge gemeente op de Bevelanden die zowel een geboorte- als een vesti gingsoverschot heeft. De bevolking van Goes en Noord- Beveland vergrijst overduidelijk. In 2008 zijn er meer mensen overle den dan geboren. Goes (plus 45) en Noord-Beveland (plus 46) dan ken hun aanwas uitsluitend aan een vestigingsoverschot, oftewel er zijn meer mensen komen wonen dan er zijn vertrokken. Borsele, Reimerswaal en ook Tho- len hebben - ondanks nieuwbouw projecten - in 2008 juist meer men sen zien vertrekken dan binnenko men, maar dat wordt volledig ge compenseerd doordat er aanzien lijk meer inwoners zijn geboren dan gestorven. Borsele heeft een geboorteoverschot van 121, Rei merswaal van 130 en Tholen van 154. In die gemeenten wonen rela tief veel mensen van reformatori sche huize die traditiegetrouw veel kinderen hebben. Of nieuwbouw altijd de bevolking kan opkrikken, is de vraag. In Bor sele heeft 's-Gravenpolder er 44 in woners bij, terwijl er weinig is ge bouwd. Heinkenszand heeft veel nieuwbouw. Dat wint 'maar' 25 in woners. Acht van de vijftien dor pen in Borsele zijn in 2008 in in wonertal achteruitgegaan. De groei in de gemeente Tholen is voornamelijk te danken aan Tho- len-stad en niet aan Sint Philips- land en Sint-Maartensdijk. Inwonertal Bevelanden en Tholen Borsele 22.530 22.545 15 149 Goes 36.711 36.756 45 121 Kapelle 12.044 12.272 228 43 Nrd.Bev. 7.289 7.335 46 12 Reimersw. 21.296 21.342 46 202 Bevelanden 99.870 100.250 380 527 Tholen 25.264 25.361 97 90 Hele regio 125.134 125.611 477 617 a 00 <D r-- E° E° (N c CN| O) C QJ c O— O COLIJNSPLAAT - De steiger in Colijnsplaat: voor de gemeente Noord-Beveland is het een sta-in-de-weg geworden, die eigenlijk alleen maar een hoop geld kost. Maar voor de inwoners van Colijnplaat is het al lang geen steiger meer. Het is een wandelpier geworden. Om de steiger te behouden, is een stichting opgericht. Die kreeg een groot aantal dorpsbewoners op de been. Wethouder Kees van der Weele verwacht maandag spijkers met koppen te kunnen slaan. „We waren niet op de hoogte dat de steiger zo gevoelig lag. Nu dat duidelijk is, moeten we ach terhalen of dat over tien jaar nog zo is. Als er ga ranties zijn, ben ik bereid terug te gaan naar de gemeenteraad." foto Zeeuws Documentatiecentrum door Harmen van der Werf GEERSDIJK - Ze zijn er nog, zeker weten. Op de Middelplaten in het Veerse Meer, op een steenworp af stand van het haventje van Geers- dijk, lopen er vele tientallen rond: noordse woelmuizen. André Han- newijk van Natuurmonumenten heeft de diertjes met eigen ogen ge zien. „Weet je", vertelt hij, „dat ze vroeger volop op Noord-Beveland hebben gezeten." Het tot i960 alleen over het water bereikbare Noord-Beveland kreeg via de Veersegatdam en Zandkreek- dam te maken met een ware inva sie van aard- en veldmuizen. „En dan gaan noordse woelmuizen op de loop", weet Hannewijk, „of be ter, ze gaan zwemmen, naar eiland jes in het Veerse Meer, zoals naar het Groot en Klein Eiland van de Middelplaten. Eén geluk: aard- en veldmuizen houden niet van natte voeten." Natuurliefhebbers wisten dat woel muizen hun heil hadden gezocht op de Middelplaten. Maar hoeveel zouden er, bijna vijftig jaar na het ontstaan van het Veerse Meer, ei genlijk nog zitten? Om daar achter te komen heeft Hannewijk een weekendje met an dere avonturiers doorgebracht op de Middelplaten. „We hebben er 'lifetraps', een soort vallen, gezet. Met eten en hooi erin." Vijf keer zijn de lifetraps gecontroleerd, om de zes uur. Het was maar liefst 202 keer raak. „Maar", toont Hannewijk zijn lief de voor de noordse woelmuis, „ze zijn zo slim. Zette je opnieuw een val met eten, dan gingen ze ge- 'We gaan erheen met een Zodiac. Dat maakt het al iets aparts' woon terug, omdat ze wisten dat er iets te halen viel en hen toch niets zou overkomen." Door haar tjes van de rug af te knippen, lie ten de onderzoekers zich niet hele maal foppen. „Uiteindelijk hadden we 58 unieke exemplaren." Hannewijk moet er niet aan den ken dat zij ook weer worden ver jaagd. Het water is voor andere muizen een groot obstakel, maar het is ook belangrijk dat de woel muizen het naar hun zin houden op de Middelplaten. Ze zitten 't liefst in open rietkragen en wat ge beurt er vanzelf op de platen? De rietkragen groeien dicht met aller lei bosjes. Natuurmonumenten en stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) gaan daar iets tegen ondernemen. Met behulp van 45 leerlingen van de Vlissingse vmbo-vestiging van Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW). Zij gaan voor het eerst op maat schappelijke stage, wat vanaf 2011 verplicht wordt voor alle leerlin gen van middelbare scholen. „Za gen, knotten, dat soort werk mo gen ze doen", zegt SLZ-medewer- ker Pieter Voets, „en 2e krijgen na- tuuropdrachten." De eerste stage is op 20 januari. Voets: „Vanuit het haventje van Geersdijk gaan we erheen met de Zodiac. Dat maakt het al iets aparts." MIDDELBURG - In een centrum voor dagbehandeling van kinderen in Middelburg is in de nacht van donderdag op vrijdag brand ge sticht. Dat gebeurde nadat in het pand van de stichting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) was in gebroken. Dat blijkt uit onderzoek door de politie. De technische re cherche heeft onderzoek gedaan naar de inbraak en de brandstich ting. De gevonden sporen worden in een laboratorium verder onder zocht. KRUININGEN - De provincie Zee land houdt donderdag 8 januari in het gemeentehuis in Kruiningen een informatieavond over het plan-Schorebrug, de aanleg van een havengebonden industrieter rein langs het Kanaal door Zuid-Beveland. Belangstellenden worden tijdens de avond, die om 20.00 uur be gint, geïnformeerd over de keuze voor Schorebrug. Ook krijgen aan wezigen de gelegenheid zienswij zen in te dienen. HANSWEERT - Schippersvereniging Schuttevaer is blij met de aanleg van een havengebonden industrie terrein in de polder Schorebrug langs het Kanaal door Zuid-Beve land. 'Schorebrug' is volgens secretaris Jan de Vries van de afdeling Mid den-Zeeland van Schuttevaer een goed alternatief voor de kleinere handelshavens die meer en meer verdwijnen. De Vries vindt de pol der bij Kruiningen bovendien een 'technisch verantwoorde' locatie. „Dicht genoeg bij de sluis, dus schepen kunnen niet met al te ho ge snelheid varen." Het op termijn verdwijnen van kleinere handelshavens, zoals in Goes en Kamperland, wordt welis waar opgevangen door Schore brug, maar zal wel tot meer weg transport leiden, denkt De Vries. „Er kan best wat bij, maar goede ren voor bijvoorbeeld Noord-Beve land komen straks via Schorebrug en moeten daar dan toch naartoe worden getransporteerd. Als er ook nog een containerterminal in Vlissingen-Oost komt, krijg je toch veel sneller verkeersinfarc- ten." Noordse woelmuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59