Laatste TZC-verdeler' doet het licht uit Centree biedt totale Masterplan Nieuwe Kerk moet veel wensen in balans brengen Redders Noordland gemiddeld één op drie dagen in touw Zingend ten strijde tegen de jacht 'Grondtroepen' van de krant zetelen voortaan buiten de provincie. Reddingsstation blijft met 120 uitrukken één van drukkere van land. In 2008 bleef het een plan. Dit jaar moet het concreet worden. Conducteurs redden leven van schaap Met de boot naar de wintervogels Ghanese sporters in knaloranje shirts 22 Zaterdag 3 januari 2009 PZC Vijf gedetacheerden bij Interlanden in Kapelle doen na jaren dienst als kran tendistributeurs voor de laatste keer het licht uit. door Lilian Dominicus KAPELLE - Ze waren nog met vijf tien man over, maar per t januari zijn ze ontslagen: de distributeurs die de PZC elke dag verspreidden onder de depothouders. Eind de cember deden ze symbolisch 'het licht uit' op hun oude werkstek. Sinds gisteren wordt het werk uit besteed aan een ander transportbe drijf De Kapelse vestiging van het Apeldoornse bedrijf Interlanden stootte de afdeling transport af en daarmee kwam voor de medewer kers een eind aan de expeditie van de krant. De vijftien werkten eerst voor Wegener en werden later ge detacheerd bij Interlanden. „De grondtroepen van de PZC zijn nu echt de provincie uit", zegt Ko Lameijn uit Vlissingen, zelf een van de werknemers die nu werk loos thuiszit. „Het werk wordt voortaan gedaan door 'tussenrij- dertjes'." Sommige van de ontsla gen medewerkers hebben inmid dels een andere baan kunnen vin den. Voor anderen is het een stuk je moeilijker. „Voor velen is het al een beetje laat. De meesten zijn al dertig a veertig jaar in dienst. Zelf ben ik ook al 55 jaar, dan is het las tig om te solliciteren. En er zijn ook niet al te veel banen op het moment. De kredietcrisis is ook te merken in de transportsector." door Martijn de Koning NEELTJE JANS - Het KNRM-red- dingsstation Noordland op Neeltje lans heeft het drukste jaar in tij den achter de rug. De redders moesten er 120 keer op uit, vijftien keer vaker dan in 2007. Daarbij werd aan 172 mensen hulp gebo den. Noordland blijft daarmee één van de drukste reddingsstations van het land. De vrijwilligers namen 68 keer plaats in de Koopmansdank, die de Noordzee als werkgebied heeft, en 52 keer in de Harder, die op de Oosterschelde vaart. De meeste problemen (veertig) waren er voor jachten. Sportvissers riepen 34 keer hulp in en motorjachten acht keer. De KNRM moest er ook uit voor zwemmers, zeilers, surfers, duikers en een kanoër. Station Noordland is voor het nieuwe jaar op zoek naar redders. Meer infor matie daarover via 06-22209543 of 06-22833394. BURCH-HAAMSTEDE - Met luid ge klap, vingergefluit, schatergelach en door het luidkeels zingen van 'twee reebruine ogen' hebben zo'n vijftien personen gisteren gepro beerd te voorkomen dat damher ten werden afgeschoten. De groep gaat de komende tijd da- gelijks wandelen in het gebied en maakt lawaai zodra er jagers in het vizier komen. Op die manier heb ben damherten volgens initiatief nemer Rudolf Degenaar de kans om te ontsnappen. Gisteren was de eerste wandeling in de Bos- wachterij. „En daar hebben we en kele mannen in groene pakken ge zien", zegt Degenaar. Vervolgens is de groep in gezang uitgebarsten. Of het jagers waren, is twijfelach tig. Volgens Staatsbosbeheer wordt er in de boswachterij niet gejaagd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Tijdens twee lange weekenden dit jaar moet getoond worden wat de mogelijkheden zijn voor een cultuurplein in en rond de Nieuwe Kerk in Zierikzee, kortweg aangeduid als Centree. Het eerste weekend wordt gehou den op 15, 16 en 17 mei gelijk met het Weekend voor de Amateur kunst. Het tweede weekend staat voorlopig gepland op 7, 8 en 9 au gustus. Dan ligt de nadruk van de programmering op professionele gezelschappen, kunstenaars en ar tiesten. Naar verwachting vertoe ven er in die periode veel toeristen in deze omgeving, die op Centree afkomen. Het uiteindelijke doel is met Cent ree een vierseizoenen-programme- ring aan te bieden. Daarom wordt getracht met het eerste weekend aan te sluiten bij de lente en met het tweede bij de zomer. Het is tevens de bedoeling om tij dens deze weekenden zoveel mo gelijk streek- en seizoensgebonden producten aan te bieden. Bezoe kers zouden dan niet alleen mooie dingen kunnen zien en horen, maar ook ruiken en proeven. Cen tree beoogt op die manier een tota le belevenis van een cultuurplein te kunnen bieden. Om een zo gevarieerd mogelijk programma te kunnen samenstel len is een stuurgroep gevormd met inwoners van Schouwen-Dui- veland, die deskundig zijn of veel kennis hebben op het gebied van diverse kunstdisciplines: litera tuur, beeldende kunst, film, mu ziek en dans. Verschillende brainstormsessies hebben een veelheid aan ideeën opgeleverd. Die kunnen niet alle maal verwezenlijkt worden, maar' de diversiteit is veelbelovend. Naast de Nieuwe Kerk als promi nent middelpunt van het'toekom stig cultuurplein, wordt in de voor stellen ook uitgegaan van andere locaties in de directe omgeving: het Burgerweeshuis, de Muziek school en Zeeuwland. Verder kan ook de openbare ruimte benut Centree krijgt inhoud In tegenstelling tot een testma nifestatie in 2008, treedt Cen tree in 2009 naar buiten tij dens twee lange weekenden. Het eerste weekend wordt ge houden op 15, 16 en 17 mei gelijktijdig met het Weekend voor de Amateurkunst. Het tweede weekend staat, on der voorbehoud, gepland op 7, 8 en 9 augustus. Dan ligt de na druk op professionele optre dens. Naast een gevarieerd kunst- en cultuuraanbod, worden daar ook streek- en seizoengebon den producten aangeboden. worden voor buiten-exposities. Eén van de voorstellen betreft bij voorbeeld 'Kunst in de Varreput', ofwel het verankeren van een drij vend voorwerp waarop grote bal lonnen geprojecteerd kunnen wor den of waarop een nog nader te ontwerpen kunstwerk kan wor den geïnstalleerd. Andere voorstellen in het kader van beeldende kunst betreffen on der meer: kunstwerken van lokale makers op vlaggen en banieren printen en ophangen op diverse plekken rondom het plein. Of: een selectie van vier beeldende wer ken maken en op ansichtkaarten laten drukken en uitdelen aan be zoekers. Op het gebied van literatuur wordt gedacht aan een specifiek op te zetten project door het Thea ter van de Verloren Tijd met ge dichten rondom het werk van een beeldend kunstenaar. Maar ook zouden mensen zelf gedichten kunnen inzenden' met als onder werp Schouwen-Duiveland. Ook binnen deze discipline bestaat het idee gedichten op ansichtkaarten te laten drukken en uit te delen aan bezoekers. De filmdeskundigen binnen de stuurgroep denken onder meer aan het laten maken van een docu mentaire over Centree en over de vertoning van een stomme film met live muziek door een orkest. Verder zijn er legio voorstellen voor bijzondere muziek- en dans- optredens op het Zierikzeese cul tuurplein. ZIERIKZEE - De Stichting Oude Zeeuwse Kerken wil een toekomstvisie waarin alle inwoners, gebruikers en vrijwilligers zich kunnen vinden. Het meest haal bare lijkt het om van deze kerk een officiële concert en expositieruimte te maken. „Op die wijze zou de Nieuwe Kerk straks ook het middelpunt van Centree, ofwel de culturele entree van Schouwen-Duiveland kunnen worden", zegt Jan Oosterloo. Hij is secretaris van de werkgroep die sturing moet geven aan de ont wikkeling van een masterplan voor de toekomst van dit monumentale gebouw. „Dat is een hele klus, want de wensen lopen nogal uiteen", zegt Oosterloo. Een heus theater in de Nieu we Kerk is geen optie. Drastische bouwkundige aan passingen stuiten op te veel weerstand bij mensen, die het aanzien van het interieur zoveel mogelijk wil len behouden, weet hij uit ervaring. Anderzijds wil de plaatselijke commissie van de Oude Zeeuwse Ker ken het gebruik van het gebouw intensiveren voor een betere exploitatie. De activiteiten van Centree kunnen daar eën belangrijke bijdrage aan leveren. „Natuurlijk zal dat gevolgen hebben voor de inrich ting. Kijk naar zo'n prachtige manifestatie als de Cul turele Karavaan kort geleden. Dan is er een podium nodig. Er zijn echter ook bedrijven die de kerk wel eens huren, voor de presentatie van koopwoningen bijvoorbeeld. Die willen liever een vlakke laminaat- vloer. Veel mensen klagen als zij tijdens een concert twee uur op harde banken moeten zitten, anderen willen juist weer dat die authentieke banken gehand haafd blijven. De grote kerkdeuren slaan naar binnen open. Dat moet zo blijven, vindt Monumentenzorg, maar de brandweer eist naar buiten draaiende deu ren. Misschien moet een oplossing worden gezocht in het aanbrengen van glazen deuren die naar buiten draaien, terwijl de authentieke, houten deuren dan open staan", schetst Oosterloo de overwegingen. „Wij inventariseren alle wensen, eisen en verwachtin gen en zullen op basis daarvan mogelijke oplossingen voorleggen. Daar gaat denk ik wel een jaartje over heen." Hij verwacht dat de voorstellen altijd enige dis crepantie tot gevolg hebben. „Sommigen willen be houd van alles zoals het is, maar een breder gebruik vergt nou eenmaal aanpassingen." 'S-HEER ARENDSKERKE - Reizigers werden woensdagochtend verrast toen de trein van Middelburg naar Goes bij 's-Heer Arendskerke op eens werd stilgezet en twee con ducteurs een weiland in snelden. Daar lag een schaap op zijn rug. Het dier kon niet meer op eigen kracht overeind komen. Na vijf mi nuten hadden de conducteurs het beest weer recht. Het onderkoelde dier kwam na enige aansporing weer in beweging, waarna de con ducteurs weer instapten en de trein zijn weg vervolgde. WILLEMSTAD - Staatsbosbeheer houdt in januari twee vaartochten naar overwinterende vogels. Op za terdag to januari is een tocht met een rondvaartboot naar het Ha- ringvliet-Hollands Diep. Een week later (17 januari) gaat de tocht naar het Krammer-Volkerak. In deze ge bieden zitten duizenden (bijzonde re) vogels. De vaartochten vertrek ken vanuit de haven Willemstad Vesting om 10.00 uur, terugkeer om 16.00 uur. Vooraf aanmelden via 0168-476055. Deelname kost vijftien euro. MIDDELBURG - Opvallen zullen ze zeker in Afrika. Zo'n zeventig oran je wedstrijdshirts van de korfbal vereniging Swift krijgen in Ghana een nieuwe bestemming. De stich ting Nurses on Tour deelt de sport- kleding binnenkort uit in het noor- den van dat land. Gisterenmiddag werden de shirts aan Nurses on Tour overhandigd. Swift heeft er vier jaar in gespeeld. Onlangs zijn de meeste teams van de Middelburgse korfballers voor zien van nieuwe kledij, waardoor de oude overbodig werd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56