Zeeland PZC 2, Hoe meer je erover weet, des te lastiger het allemaal wordt PZC Morgen Koopzondag Middelburg Glad SCHOUWEN-DUIVELAND 27 31 Brouwse wint prijs met scriptie over weigeraars in Israëlische leger. Mededeling lees vind leef Actiecomité tegen ontpoldering lanceert breed offensief Zaterdag 3 januari 2009 Een uniform maakt me blind: de bitterheid van het Molukse kamp Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl RENESSE - In de verte is de muziek van Luctor et Emer- go al te horen. Een grote groep kinderen met lampion nen komt er aan. Voor de brandweer het sein dat de sta pel kerstbomen in de brand mag. Rond de 300 bomen staan binnen de kortste keren in de fik. „Als dat maar goed gaat met die lantarenpaal", verzucht wethouder Ad Verseput. De vlammen slaan om de paal en de plas tic kap dreigt te smelten. De brandweer ziet het ook en met een gerichte straal water wordt de paal gered van de ondergang. foto Ronald den Dekker door Martijn de Koning BROUWERSHAVEN - Zelfs een ken ner als Elzelien de Jong weet nog steeds niet wat ze moet denken van de problemen tussen Israël en de Palestijnen. De Brouwse ver diepte zich voor haar studie jaren lang in het onderwerp, maar blijft het verzuchten: „Het is zó com plex." De Jong, die maatschappijgeschie denis studeerde aan de Erasmus- universiteit in Rotterdam, studeer de af met een scriptie over dienst weigeraars in het Israëlische leger. Ze won er de prijs mee voor beste scriptie over Israël in 2008, uitge keerd door het Cidi (Centrum In formatie en Documentatie over Is raël). Dat de situatie in de regio bijzon der ingewikkeld is, blijkt wel uit de persoonlijke conclusie die De Jong trekt uit haar onderzoek. Van tevoren dacht ze, nog niet gehin derd door alle achtergrondkennis, veel begrip op te kunnen brengen voor de dienstweigeraars. Nu ligt dat genuanceerder. „Die mensen weigeren meestal dienst omdat ze het niet eens zijn met de bezetting van de Gazastrook, en niet omdat ze tegen het leger zijn. Terwijl de bezetting een beslissing is van een democratisch gekozen regering." De weigeraars veroorzaken onrust in een toch al niet zo'n stabiel land, meent De Jong. Zeker omdat het niet om de eerste de besten gaat. „Er zitten echt levende legen des bij. Kapiteins en piloten die hun sporen verdiend hebben in de Golfoorlog." Mede daardoor kreeg de club flinke aandacht in Israël en kwam er discussie los. -Maar het sneeuwbaleffect waar de weige raars op hoopten, kwam er niet. Overigens haast De Jong zich te zeggen dat ze het erg moeilijk vindt om te oordelen. „Ik ben slechts een buitenstaander, -woon daar natuurlijk niet. Wie ben ik om te zeggen hoe het zit?" De Jong ging zich verdiepen in de Midden-Oostenmaterie na de aan slagen op 11 september 2001. „Ter- Elzelien de Jong foto Ronald den Dekker reur stond opeens in de belangstel ling, terwijl die regio er al zo lang mee te maken heeft. Het gebeurt op zo'n klein stukje, maar heeft een enorme impact voor wat er in de rest van de wereld gebeurt." De Brouwse zocht en kreeg al snel contact met weigeraars. „Een groot deel van hen is verenigd in de groep De moed om te weigeren. Eén van de gangmakers, met wie 'Ik besef dat ik slechts een buitenstaander ben. Wie ben ik om te oordelen?' ik ook contact kreeg, is genomi neerd voor de Nobelprijs. Die mensen willen heel graag hun ver haal kwijt, dus ik kreeg veel mede werking." De Jong heeft niet al te veel hoop op een voortvarende toekomst in de regio. „Je mag nooit opgeven, maar het wordt wel erg lastig. Mis schien moet Harnas Israël erken nen. Maar dan nog blijft Israël een klein land, omringd door poten- tiëlé vijanden. Eigenlijk moet ie dereen elkaar eerst vertrouwen, maar of dat er ooit van komt..." ^5 De jury van'de Cidi-scriptiewedstrijd prijst het werk van De Jong om de heldere manier waarop het complexe onderwerp is opgeschreven. De scrip tie wordt waarschijnlijk in boekvorm uitgegeven en is dan te zien en te be stellen via www.cidi.nl. l.v.m. technisch onderhoud is onze lezersservice op maandag 5 januari na 16.00 uur niet meer bereikbaar. Middelburg... ...is gezellig winkelen! De Hulstenaar rijdt in een auto, die past bij zijn beroep. Hij is ac countant, dus dan dien je in alles vertrouwen én succes uit te stralen. Zijn auto is uiteraard voorzien van alle snufjes. Wat te denken bijvoor beeld van een ijzel-alarmeringssys- teem. Wanneer de vorst toeslaat en er gevaar voor gladde wegen ontstaat, is er voor de Hulstenaar Tip? redactie@pzc.nl geen enkele reden tot paniek. Hij wordt gewaarschuwd door een har de 'blieb'. Gisteren gebeurde dat ook, toen hij wegreed van huis. Hij had net een prop gas gegeven en belandde prompt tegen een paaltje. De 'blieb' kwam te laat. Terwijl hij de schade opnam, moest hij vast stellen dat de gemeente Hulst niet had gestrooid in de Zoutestraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55