'Einde gratis stallen fiets bij station' TOTALE LEEGVERKOOP tot 70% korting Egelantier Middelburg Rolstoelers Dood jongen niet vast door niet n bestaande' lift gevolg van misdrijf Vier kilo koraal Fietsersbond niet blij met uitlatingen van directeur NS Fiets. Politie constateert dat aanrijding als ongeval moet worden gezien. 4 I Zaterdag 3 januari 2009 PZC ARNHEM - Een duiker van Burgers' Zoo in Arnhem zet een zes jaar oud koraal uit in het koraalrifbassin. Het ko raal is in de kweekruimte van Burgers' Ocean gegroeid van 7 centimeter naar een omvang van 60 centimeter en weegt ruim 4 kilogram. Jaarlijks worden circa twee honderd zelfgekweekte koralen uitgezet op het Arn hemse rif, maar nog nooit zo'n groot stuk. Het kweken gebeurt om te voorkomen dat koralen uit de natuur worden gebruikt voor aquaria. Koraal heeft zwaar te lij den van de klimaatverandering. De aangroei op het Gre at Barrier Reef voor de kust van Australië is afgenomen naar het laagste niveau in vierhonderd jaar. foto ANP DEN HAAG - Gratis fietsen stallen bij het station behoort over vijf tot tien jaar tot het verleden, voor spelt directeur van NS Fiets, Her man Gelissen. Doordat parkeer ruimte voor fietsen bij stations schaars is, zal daar in de toekomst vaker geld voor worden gevraagd, verwacht hij. Het geld kan worden gebruikt om betere stallingen te bouwen. Gelissen zegt dat in een interview met het blad van de Fietserbond. Hij trekt de parallel met het be taald parkeren voor auto's: „Dertig jaar geleden kon je die overal voor niets parkeren. Nu moet je betalen en dat heeft iedereen geaccep teerd." De exploitatie van fietsenstallin gen groeit naar verwachting uit tot een bedrijfstak vergelijkbaar met die van parkeergarages, denkt Ge lissen. 40 procent van de treinreizi gers komt nu met de fiets naar het station. Ruim een kwart daarvan betaalt voor de stalling. Een woordvoerder van de Neder landse Spoorwegen benadrukt dat Gelissen in het interview zijn 'per soonlijke langetermijnvisie' geeft. Veel mensen kunnen hun fiets nu gratis stallen bij NS-stations. Over vijf tot tien jaar kan dat niet. meer, voorspelt directeur Gelissen van NS Fiets. PETER „De NS gaat zeker geen situatie creëren waarin per definitie be taald moet worden als je met de fiets naar het station komt." Hij be nadrukt wel dat de behoefte aan goede stallingen groot is en dat die geld kosten. „Maar dat zou ook door gemeenten opgebracht kun nen worden." De Fietsersbond is niet blij met de voorspellingen van Gelissen en weerspreekt dat verplicht betaald stallen van fietsen in de toekomst onvermijdelijk is. „Het zou een veel groter probleem zijn als alle klanten van de spoorwegen met de auto of met het regionaal open baar vervoer naar het station zou den komen", zegt een woordvoer der. Gratis stallen stimuleert vol gens de bond de fiets te pakken. „Het is bovendien dwars tegen de trend in. De NS probeert nu sa men met gemeenten grote, gratis stallingen op te zetten en dat werkt ook." Gelissen zegt dat de gratis stalling eronder te lijden heeft dat mensen er hun fiets vaak gedurende een lange periode achterlaten. Een op lossing zou volgens hem kunnen zijn dat de eerste dag wel gratis is, maar vervolgens betaald moet wor den. „Reizigers zijn niet te beroerd er gens voor te betalen, maar dan moet het wel voor kwaliteit zijn", zegt Aldo Markus van reizigersor ganisatie Rover. „Dat betekent dus: stallingen die open gaan vóór de eerste trein en open blijven tot na de laatste. En écht veilig zijn." ZWOLLE - Een kapotte lift heeft in woners van het nieuwe apparte mentencomplex Bélvèdere in Zwolle rond oud en nieuw parten gespeeld. Rolstoelgebruiker Fenny Kralendonk kon vier dagen lang haar huis niet in. René van Enk, ook in een rolstoel, kon er niet uit. „De lift stond niet aangemeld bij de woningbouwcorporatie en bij het. montagebedrijf', vertelt Ro nald Wessels die van alles probeer de om zijn vriendin Fenny thuis te krijgen. „De lift bestond dus niet en er kwam dus niemand." De stichting Fokus, die zorg biedt aan zelfstandig wonende gehandi- capteneist actie van de verhuur der. Een woordvoerder van de cor poratie zegt het „verschrikkelijk te vinden wat er is gebeurd, juist om dat deze mensen zo afhankelijk zijn van een lift." ROTTERDAM - De politie gaat er vanuit dat de aanrijding op station Rotterdam-Alexander, waarbij een 19-jarige jongen uit Oegstgeest om kwam, moet worden beschouwd als een tragisch ongeval. De dood van de jongen zou niet het gevolg zijn van een misdrijf Bij het voor val, donderdagochtend, raakte een andere jongen zwaargewond. Volgens de politie hadden beide slachtoffers ruzie met een andere groep jongens. Daarbij kwamen ongeveer tien jongeren op het spoor tegenover elkaar te staan. Toen de trein naderde, gingen de twee jongens niet op tijd weg. Vol gens de politie, die zich baseert op verhoor van getuigen, was er geen sprake van dat de jongens achter na werden gezeten. Beide slachtoffers kwamen uit een nabijgelegen discotheek. Het gewonde slachtoffer heeft vol gens de politie gezegd dat ze naar een ruzie wilden gaan die zich ver derop in het station voordeed. De politie veronderstelt dat de ruzie hun aandacht zo heeft afgeleid, dat ze de aankomende trein niet heb ben gezien of gehoord. Het lichaam van de overleden jon gen is overgedragen aan de familie. Door het onderzoek lag hét trein en metroverkeer uren stil. Een 19-jarige jongen uit Oegst geest kwam donderdag onder de trein. Het vermoeden was dat hij en een vriend achterna werden gezeten. Dat blijkt niet zo te zijn. KAN IK zo slAAfi. PëTr Feest Asioe-t IK BUoT&tFL e vanaf maandag 13.00 uur Herenstraat 5 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4