'Geen witte maar groene woning' Hoe meer je weet, des te lastiger het is Bewoners dagen WBU voor rechter vanwege algengroei op gevels. Brouwse wint prijs met scriptie over weigeraars in Israëlische leger. Zingend ten strijde tegen de jacht Vakantie proeven in Antwerpen Expo Slotmanifestatie over WMO in Ter Weel Swift schenkt oude shirts aan Ghana BP2C Zaterdag 3 januari 2009 25 door Emile Calon MIDDELBURG - De bewoners van de Mondriaan-woningen in de Scho leksterstraat in Middelburg span nen een nieuwe procedure aan te gen de Walcherse Bouw Unie (WBU). Ze willen dat het bouwbe drijf hun gevels dusdanig behan delt dat het gedaan is met de algen- groei. „We wonen niet in een wit te maar in een groene woning", al dus buurtbewoner Robert Geerts- ma. De bewoners hadden gehoopt dat de aannemer de gevels van alle 24 woningen zou behandelen nadat de Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven eerder drie bewo ners van die Mondriaan-woningen in het gelijk had gesteld. De Raad concludeerde na klachten van het drietal dat de algengroei op hun ge vels voortkomt uit een verkeerd ge kozen samenstelling van de stuc- laag. Tot spijt van Geertsma was die uitspraak niet algemeen bin dend. Dat argument grijpt de WBU ook aan om niet alle wonin gen te behandelen, aldus de bewo ner. Om die reden stappen 21 be woners naar de rechter om de WBU te dwingen ook hun gevels te behandelen. „Want er is hier duidelijk sprake van een gebrek", aldus Geertsma. Volgens hem drukt de algenuitslag ook de verkoopprijs van de wonin- Bewoners in de Middelburgse Scholeksterstraat stappen naar de rechter om de Walcherse Bouw Unie te dwingen hun ge vels te herstellen. gen. „Woningen gingen vanaf het tweede jaar onder de vraagprijs van de hand." De bewoners ho pen dat de rechter niet alleen de WBU opdraagt hun woningen te herstellen. Ook willen ze een scha devergoeding wegens de waarde vermindering van de woningen. Volgens Geertsma is herstel niet eens zo moeilijk. „De gevels van onze huizen moeten worden schoongemaakt en geverfd met een speciaal middel, zodat de po reusheid verdwijnt en de algen groei geen kans meer krijgt." Vanaf begin 2009 kan volgens hem de WBU een juridische proce dure tegemoet zien, met als doel herstel van alle 24 woningen in ori ginele witte staat. Directeur Gert van Kralingen van de Walcherse Bouw Unie ziet het proces met vertrouwen tegemoet, zo liet hij weten. Omdat er een rechtszaak komt, wilde hij inhou delijk niet op de algengroei op de gevels van die huizen ingaan. Het is niet de eerste keer dat er klachten zijn over projecten waar de WBU bij betrokken was. In Goes bleek er van alles mis met brede school De Symfonie. door Martijn de Koning BROUWERSHAVEN - Zelfs een ken ner als Elzelien de Jong weet nog steeds niet wat ze moet denken van de problemen tussen Israël en de Palestijnen. De Brouwse ver diepte zich voor haar studie jaren lang in het onderwerp, maar blijft verzuchten: „Het is zó complex." De long, die maatschappijgeschie denis studeerde aan de Erasmus- universiteit in Rotterdam, studeer de af met een scriptie over dienst weigeraars in het Israëlische leger. Ze won er de prijs mee voor beste scriptie over Israël in 2008, uitge keerd door het Cidi (Centrum In formatie en Documentatie over Is raël). Dat de situatie in de regio bijzon der ingewikkeld is, blijkt wel uit de persoonlijke conclusie die De Jong trekt uit haar onderzoek. Van Elzelien de Jong tevoren dacht ze, nog niet gehin derd door alle achtergrondkennis, veel begrip op te kunnen brengen voor de dienstweigeraars. Nu ligt dat genuanceerder. „Die mensen weigeren meestal dienst omdat ze het niet eens zijn met de bezetting van de Gazastrook, en niet omdat ze tegen het leger zijn. Terwijl de bezetting een beslissing is van een democratisch gekozen regering." De weigeraars veroorzaken onrust in een toch al niet zon stabiel land, meent De long. Zeker omdat het niet om de eerste de besten gaat. „Er zitten echt levende legen des bij. Kapiteins en piloten die hun sporen verdiend hebben in de Golfoorlog." Mede daardoor kreeg de club flinke aandacht in Israël en kwam ,er discussie los. Maar 'Ik besef dat ik slechts een buitenstaander ben. Wie ben ik om te oordelen?' het sneeuwbaleffect waar de weige raars op hoopten, kwam er niet. Overigens haast De Jong zich te zeggen dat ze het erg moeilijk vindt om te oordelen. „Ik ben slechts een buitenstaander, woon daar natuurlijk niet. Wie ben ik om te zeggen hoe het zit?" De Jong ging zich verdiepen in de Midden-Oostenmaterie na de aan slagen op 11 september 2001. „Ter reur stond opeens in de belangstel ling, terwijl die regio er al zo lang, mee te maken heeft. Het gebeurt op zo'n klein stukje, maar heeft een enorme impact voor wat er in de rest van de wereld gebeurt." De Brouwse zocht en kreeg al snel contact met weigeraars. „Een groot deel van hen is verenigd in de groep De moed om te weigeren. Eén van de gangmakers, met wie ik ook contact kreeg, is genomi neerd voor de Nobelprijs. Die mensen willen heel graag hun ver haal kwijt, dus ik kreeg veel mede werking." De Jong heeft niet al te veel hoop op een voortvarende toekomst in de regio. „Je mag nooit opgeven, maar het wordt wel erg lastig. Mis schien moet Harnas Israël erken nen. Maar dan nog blijft Israël een klein land, omringd door poten tiële vijanden. Eigenlijk moet ie dereen elkaar eerst vertrouwen, maar of dat er ooit van komt..." BURGH-HAAMSTEDE - Met luid ge klap, vingergefluit, schatergelach en door het luidkeels zingen van 'twee reebruine ogen' hebben zo'n vijftien personen gisteren gepro beerd te voorkomen dat damher ten in de boswachterij Westen- schouwen werden afgeschoten. De groep gaat de komende tijd da gelijks lawaai maken zodra er ja gers in het vizier komen. Op die manier hebben damherten vol gens initiatiefnemer Rudolf Degen- aar kans te ontsnappen. ANTWERPEN - De internationale va kantiesalon in Antwerpen Expo, na de vakantiebeurs in Utrecht de grootste in de Benelux, wordt dit jaar gehouden van 23 tot en met 29 januari. Op de 31e editie is Tu nesië eregast. In totaal nemen zo'n 600 exposanten aan het evene ment deel. Ook de Zeeuwse VW neemt een deel van het Hol land-paviljoen in beslag. De vakan tiesalon is dagelijks geopend van 10 tot 18 uur, behalve op dinsdag en vrijdag; 12 tot 21 uur. GOES - De PvdA-afdeling Goes houdt woensdag 7 januari in zorg centrum Ter Weel in Goes de slot manifestatie van een onderzoek over het functioneren van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) en een maatschappelijke dicussie. Uit het onderzoek is on der meer gebleken dat WMO-klan- ten niet tevreden zijn over de ver- voersservice. De PvdA ontvangt vanaf 19.00 uur onder andere staatssecretaris Jet Bussemaker. AFWEZIG i.v.m. nascholing Dr. E. RIJKEN 12 t/m 16 januari WAARNEMING DOOR: Dr. J Schmeitz, tel. 257122 Dr. C. Schoot tel. 215003 Dr. B. Schruer, tel. 214373 Dr. M. vd Stoep, tel. 257122 Dr. H. Gevaert, tel. 214450 Dr. M. Oortman, tel. 231805 Adressen vindt U op pagina 290 van uw telefoongids. IMN b, MIDDELBURG - Opvallen zullen ze zeker in Afrika, dat land. Gisterenmiddag werden de shirts aan zien van nieuwe kledij. Normaal verkoopt de club Zo'n zeventig oranje wedstrijdshirts van korfbal- Nurses on Tour overhandigd. haar oude shirts aan de leden. Voor het eerst is vereniging Swift krijgen in Ghana een nieuwe be- Swift heeft er vier jaar in gespeeld. Onlangs zijn echter besloten ze aan een derdewereldland te stemming. De stichting Nurses on Tour deelt de de Middelburgse korfballers, met uitzondering schenken. sportkleding binnenkort uit in het noorden van van de selectie, door sponsor Citybloem voor- foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47