noordse woelmuis te helpen ■■SPI giS Plan voor jachthaven in Hansweert Jongeren willen eigen plek Brandstichting na inbraak Druk jaar voor redders KNRM JgÊ^ T Vergunningaanvraag ligt inmiddels bij Rijkswaterstaat. ww^f.bezorgers.nl B PZC Zaterdag 3 januari 2009 23 tÉÊf 'L I I „J: ■--. "£V,r- A\v* .«A 1 oL. asfos-o Eén van de Middelplaten in het Veerse Meer, onder de rook van Geersdijk. foto Willem Mieras plaren." Hannewijk moet er niet aan denken dat zij ook weer wor den verjaagd. Het water is voor an dere muizen een groot obstakel, maar het is ook belangrijk dat de woelmuizen het naar hun zin hou den op de Middelplaten. Ze zitten 't liefst in open rietkragen en wat gebeurt er vanzelf op de platen? De rietkragen groeien dicht met al lerlei bosjes. Natuurmonumenten en stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) 'We gaan erheen met een Zodiac. Dat maakt het al iets aparts' gaan daar iets tegen ondernemen. Met behulp van 45 leerlingen van de Vlissingse vmbo-vestiging van Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW). Zij gaan voor het eerst op maatschappelijke sta ge, wat vanaf 2011 verplicht wordt voor middelbare scholieren. „Za gen, knotten, dat soort werk mo gen ze doen", zegt SLZ-medewer- ker Pieter Voets, „en ze krijgen na- tuuropdrachten." De eerste stage is 20 januari. Voets: „Uit het haven tje van Geersdijk gaan we erheen met dè Zodiac. Dat maakt het al iets aparts." Op de Schutteplaat werd in augustus 2008 een stripbord geplaatst over de noordse woelmuis door Pieter Voets van SLZ en een medewerker van waterschap Zeeuwse Eilanden. foto Lilian Dominicus door Luc Oggel HANSWEERT - Hij probeert al drie jaar een ligplaats voor zijn boot te vinden, maar de bestaande jacht havens hebben allemaal wachtlijs ten. Daarom heeft Raoul Meesen uit Hansweert het idee opgevat een jachthaven van de grond te krijgen in zijn eigen dorp. Meesen wil in eerste instantie be ginnen met veertig ligplaatsen en later eventueel uitbreiden. Een lo catie heeft hij ook al op het oog: achter de westelijke remming van het sluizencomplex Hans- weert-buiten. Volgens de initiatief nemer diep en breed genoeg, goed toegankelijk en voorzien van een trailerhelling. „Veel mensen in Hansweert hebben een bootje, het zou toch geweldig zijn als die in hun eigen dorp kunnen aanleg gen? Het kan ook een positieve im puls geven aan de leefbaarheid van Hansweert," Meesen wil proberen de aanleg van de jachthaven zelf te bekosti gen, maar is wel afhankelijk van een vergunning. Er is inmiddels een aanvraag ingediend bij Rijks waterstaat. Die reageert volgens Meesen terughoudend, want de ruimte zou al gereserveerd zijn voor toekomstige ligplaatsen voor de beroepsvaart. Geen sterk argu ment, vindt de Hansweertenaar. „Waarschijnlijk zijn ze bang dat het te druk wordt op die vaarweg, maar mensen met een plezierjacht hebben ook een vaarbewijs." Bij Rijkswaterstaat was gisteren nie mand bereikbaar voor een reactie. De initiatiefnemer wil proberen een breed draagvlak voor zijn plan te krijgen en heeft de dorpsraad Hansweert en schippersvereniging Schuttevaer er al van op de hoogte gesteld. Zij reageren beiden posi tief hoewel secretaris Jan de Vries van Schuttevaer wel benadrukt dat er goede afspraken moeten worden gemaakt. Voor wethouder Kees Knuit (Pv dA), die in zijn tijd als raadslid ook ooit heeft geprobeerd een jachthaventje op poten te zetten, is het idee van Meesen nieuw: „Een vergunning krijgen bij Rijks waterstaat zal een moeilijk punt worden, maar hij kan het probe ren." MIDDELBURG - In een centrum voor dagbehandeling van kinderen aan het Toorenvliedtwegje in Mid delburg is in de nacht van donder dag op vrijdag brand gesticht. Dat is gebeurd na een inbraak in het pand van de stichting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ). De technische recherche heeft onder zoek gedaan naar de inbraak en brandstichting. De sporen worden verder onderzocht in een laborato rium. De brand is donderdagnacht rond half drie ontstaan. De brand weer liet snel extra voertuigen ko men, omdat het om een uitslaan de brand ging. Door de grote rook ontwikkeling op de zolder was het lang onduidelijk of het vuur onder controle was. De brandweer is uit eindelijk twee uur bezig geweest. 'S-HEERENHOEK - Voor de zomer willen jongeren in 's-Heerenhoek een eigen plek hebben waar ze el kaar kunnen ontmoeten en rond hangen. Een locatie hebben ze ook al in gedachten: bij de verplaatsba re rotonde, net buiten het dorp 's-Heerenhoek, in de weg richting Borssele. „We zijn met vijfentwintig, dertig man, van vijftien tot twintig jaar", meldt de 17-jarige Kristian Vermeu len. Hij is één van de initiatiefne mers. „In het dorp hebben we nu geen plek waar we allemaal naar toe kunnen. De speeltuin is niks. Dat is voor kinderen. We gaan wel naar het café, maar ja, dan moet je geld hebben." De dorpsraad 's-Heerenhoek is bij het plan betrokken en steunt het, wat nodig is om' medewerking te krijgen van de gemeente. In meer Borselse dorpen zijn jongerenont- moetingsplekken (jop's), zoals bij de oude bodewoning van het ge meentehuis in Heinkenszand. Jon geren hebben daar twee zeecontai ners als verblijf Kristian Vermeu len: „Wij willen dat ook graag. Eén zeecontainer is voor ons allemaal te krap." door Martijn de Koning NEELTJE JANS - Het KNRM-red- dingstation Noordland op Neeltje Jans heeft het drukste jaar in tij den achter de rug. De redders moesten er 120 keer op uit, vijftien keer vaker dan in 2007. Daarbij werd aan 172 mensen hulp geboden. Noordland blijft daar mee één van de drukste reddings stations van het land. De vrijwilligers namen 68 keer plaats in de reddingboot Koop- mansdank, die de Noordzee als werkgebied heeft, en 52 keer in de reddingboot Harder, die op de Oos- terschelde vaart. De meeste problemen (veertig) de- de zich voor met jachten. Sportvis sers riepen 34 keer hulp in en mo torjachten acht keer. De KNRM moest er ook op uit om zwem mers, zeilers, surfers, duikers en een kanoer de helpende hand te bieden. KNRM-station Noordland is voor het nieuwe jaar op zoek naar redders. Meer informatie daarover via 06-22209543 of 06-22833394. Of bel 0800 - 022 27 10 WeGeNeR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 45