Op stage om 'Laatste grondtroepen doen licht uit' Borsele wil verpaupering van bestaande woningen aanpakken w tm* v»- ÉftSiHl'ÉÉS&!$êèêïéêA vèêl Spectaculaire duik in Tholen Informatieavond over Schorebrug Vergeten schepen in waterverf en inkt SBÊm m 1 Vlissingse scholieren met snoeischaar de Middelplaten op. Nieuwjaarsbal dansclub De Vriendschap Goes Schelphoekloop door voetbalclub Kruiningen Rek is uit groei van kleine kernen in Nationaal Landschap. Seniorweb begint weer met computerlessen Goesenaar kampioen met witte rijstvogels Kapelse vestiging Interlanden stoot afdeling transport af. 22 Zaterdag 3 januari 2009 PZC KRUININGEN - De provincie houdt donderdag 8 januari in het ge meentehuis in Kruiningen een in formatieavond over het plan-Scho- rebrug, de aanleg van een havenge- bondën industrieterrein langs het Kanaal door Zuid-Beveland. Be langstellenden worden tijdens de avond, die om 20.00 uur begint, geïnformeerd over de keuze voor Schorebrug en krijgen de gelegen heid zienswijzen in te dienen. ellewoutsdijk - Voorzitter Tom Hkering van de Stichting Behoud Hoogaars opent zaterdag 10 janua ri om 14.30 uur een tentoonstel ling van aquarellen en tekeningen van David Luteijn in 't Kerkje van Ellesdiek in Ellewoutsdijk. Luteijn legt zich toe op schepen die bijna of helemaal uit de Zeeuwse wate ren verdwenen zijn. De expositie is ook op zondag 25 januari en op de zaterdagen 7 en 21 februari open van 13.30 tot 16.00 uur. |j W -■?''V f door Harmen van der Werf geersdijk - Ze zijn er nog, zeker weten. Op de Middelplaten in het Veerse Meer, op een steenworp af stand van het haventje van Geers- dijk, lopen er vele tientallen rond: noordse woelmuizen. André Han- newijk van Natuurmonumenten heeft de diertjes met eigen ogen ge zien. „Weet je", vertelt hij, „dat ze vroeger volop op Noord-Beveland hebben gezeten." Het tot i960 alleen over het water bereikbare Noord-Beveland kreeg goes - Dansclub De Vriendschap houdt vanavond in buurthuis De Pit aan de Appelstraat 2a in Goes- Zuid een nieuwjaarsbal. Het bal is' tegelijk de opening van het nieu we dansseizoen 2009. Op allerlei soorten dansmuziek kan worden gedanst; foxtrot, rum ba, Engelse wals en chachacha. Het nieuwjaarsbal - met ook een verloting - begint om acht uur van avond. kruiningen - Voetbalvereniging Kruiningen begint vandaag het nieuwe jaar met een aloude tradi tie: de Schelphoekloop over 3,6 en 6,4 kilometer. Hardlopers en ande re liefhebbers kunnen zich vanaf 13.30 uur inschrijven in de voetbal kantine van de Kruiningse club aan de Blauwhoefseweg 3. De start van de korte afstand, de 3,6 kilome ter, is om 14.00 uur en de langere afstand begint om 14.45 uur. Na af loop houdt de voetbalvereniging een nieuwjaarsreceptie. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Het roer moet om bij de bouw van woningen in Bor sele. Jaren stond de uitbreiding van dorpen, met name van Hein- kenszand en 's-Heerenhoek, hele maal bovenaan het wensenlijstje. Nieuwbouw blijft nodig, want het aantal eenpersoonshuishoudens blijft de komende jaren nog toene men, maar er is veel meer aan dacht nodig voor de'kwaliteit van bestaande woningen en daaraan gekoppeld de leefbaarheid van de vijftien Borselse dorpskernen. Dit is één van de belangrijkste con clusies die Borsele trekt in een on langs gepubliceerd onderzoek naar de lokale woningmarkt 'wonen in Borsele'. De bevolking van Borsele is de laatste vijfendertig jaar sterk toegenomen, al is de groei de laat ste vijfentwintig jaar afgevlakt. De THOLEN - De Thoolse duikvereni-' ging De Snotdolf en de Thoolse brandweer grijpen hun kans. De haven van Tholen is nog bedekt met een laagje ijs en onder dat ijs gaan ze duiken. Dat gebeurt van daag van 10.00 tot 11.00 uur. De duikers gaan een kwartiertje te wa ter. Een ijsduik is een zinvolle oefe ning voor de duikers en de brand weerlui, waarvoor zich maar zel den de mogelijkheid aandient. Dui ken in diep water met een ijslaag erop geeft een heel andere erva ring dan gewoon duiken in diep, koud water. Nu op de Thoolse ha ven nog onder een laagje ijs ligt, zijn de duikers er als de kippen bij om volgens de regels van de Neder landse Onderwatersport Bond een echte ijsduik te maken. kruiningen - Seniorweb Zuid-Be veland begint weer met computer lessen voor ouderen in het dorps huis van Kruiningen. De vrijwilli gers van Seniorweb helpen samen met een gekwalificeerde docent ouderen met hun eerste schreden op de computer of met vaardighe den voor gevorderden. De lessen, acht per curus, worden gehouden op dinsdagen en donderdagen. Aanmeldingen: 06-22827625 goes - Goesenaar Arie Goud is kampioen geworden bij de jaarlijk se kampioenschappen van de Alge mene Nederlandse Bond van Vo gelhouders in Zutphen. Goud werd met een stel witte rijst vogels kampioen in de categorie tropische vogels. Hij behaalde een tweede prijs met een 'enkeling' grijze rijstvogels. De kampioen schappen worden gehoudén in de Zutphense Hanzehal. Er zijn circa vijfduizend vogels. De show is van daag en morgen te bezichtigen. industrialisatie van het Sloegebied oftewel Vlissingen-Oost trok in de jaren zeventig van.de vorige eeuw veel mensen naar Borsele, zoals in alle omringende gemeenten. Tus sen 1946 en 2008 - om een langere periode te nemen - is de woning voorraad in Borsele zelfs met één derde gegroeid; van ongeveer 6000 naar 9000 woningen. Veel van die woningen zijn aan de randen van "de dorpen verrezen en dat heeft gevolgen gehad voor het landelijk gebied. Een flink gedeelte van Borsele had eerst de bescherm de status van Waardevol Cultuur landschap (WCL). Nu staat de Zak van Zuid-Beveland te hoek als Na tionaal Landschap. Dat brengt met name in de kleinere dorpen in de Zak beperkingen voor nieuwbouw met zich mee. Nieuwbouw blijft nodig, maar uit woningonderzoek in Borsele blijkt dat in kleine kernen vooral meer aandacht nodig is voor dorpsvernieuwing. door Lilian Dominicus KAPELLE - Ze waren nog met vijf tien man over, maar per 1 januari zijn ze ontslagen: de distributeurs die de PZC elke dag verspreidden onder de depothouders. Eind de cember deden ze symbolisch 'het licht uit' op hun oude werkstek. Sinds gisteren wordt het werk uit besteed aan een ander transportbe drijf. De Kapelse vestiging van het Apeldoornse bedrijf Interlanden stootte de afdeling transport af en daarmee kwam voor de medewer kers een eind aan de expeditie van De gemeente Borsele wil daar, zo blijkt uit het onderzoek naar de lo kale woningmarkt, rekening mee houden. Heinkenszand en 's-Gra- venpolder en in mindere mate 's- Heerenhoek en Ovezande zijn de groeikernen. In de andere elf dor pen wil Borsele nieuwbouw niet helemaal een halt toeroepen, maar 'aan de geleidelijke uitbreiding van de dorpen in het Nationaal Land schap komt zo langzamerhand wel een eind'. Dat heeft niet alleen te maken met het Nationaal Land schap, maar ook met het feit dat 'in de kleine dorpen het aantal te koop staande huizen toeneemt en de periode dat woningen te koop staan langer wordt', zo staat in het woningonderzoek. Nieuwbouw blijft nodig, onder meer om het groeiend aantal oude ren zelfstandig te laten wonen. Borsele wil de pijlen vooral rich ten op het tegengaan van verpau pering van oude huizen, in samen werking met de woningcorporatie R8tB Wonen. de krant. De vijftien werkten eerst voor Wegener en werden later ge detacheerd bij Interlanden. „De grondtroepen van de PZC zijn nu echt de provincie uit", zegt Ko Lameijn uit Vlissingen, zelf een van de werknemers die nu werk loos thuiszit. „Het werk wordt voortaan gedaan door 'tussenrij- dertjes'." Sommige van de ontsla gen medewerkers hebben inmid dels een andere baan kunnen vin den. Voor anderen is het een stuk je moeilijker. „Voor velen is het al een beetje laat. De meesten zijn al dertig a veertig jaar in dienst. Zelf ben ik ook al 55 jaar, dan is het las tig om te solliciteren. En er zijn ook niet al te veel banen op het moment. De kredietcrisis is ook te merken in de transportsector." Noordse woelmuis. via de Veersegatdam en Zandkreek- dam te maken met een ware inva sie van aard- en veldmuizen. „En dan gaan noordse woelmuizen op de loop", weet Hannewijk, „of be ter, ze gaan zwemmen, naar eiland jes in het Veerse Meer, zoals naar het Groot en Klein Eiland van de Middelplaten. Eén geluk, aard- en veldmuizen houden niet van natte voeten." Natuurliefhebbers wisten dat woel muizen hun heil hadden gezocht op de Middelplaten. Maar hoeveel zouden er, bijna vijftig jaar na het ontstaan van het Veerse Meer, ei genlijk nog zitten? Om daar achter te komen heeft Hannewijk een weekendje met andere avonturiers doorgebracht op de Middelplaten. „We hebben er 'lifetraps', een soort vallen, gezet. Met eten en hooi erin." Vijf keer zijn de life traps gecontroleerd, om de zes uur. Het was maar liefst 202 keer raak. „Maar", toont Hannewijk zijn liefde voor de noordse woel muis, „ze zijn zo slim. Zette je op nieuw een val met eten, dan gin gen ze gewoon terug, omdat ze wisten dat er iets te halen viel en hen toch niets zou overkomen." Door haartjes van de rug af te knippen, lieten de onderzoekers zich niet helemaal foppen. „Uitein delijk hadden we 58 unieke exem- Vijf gedetacheerden bij Interlanden in Kapelle doen na jaren dienst als kran tendistributeurs voor de laatste keer het licht uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 44