Bevelanden op 100.000 inwoners 171 21 Mededeling Gewond na val Morgen Koopzondag Middelburg Schuttevaer is blij met 'Schorebrug' Glad BEVELANDEN-THOLEN 27 31 Kapelle groeit het hardst door nieuwbouw en geboorteoverschot. lees vind leef Steiger of pier? Actiecomité tegen ontpoldering lanceert breed offensief Zaterdag 3 januari 2009 Een uniform maakt me blind: de bitterheid van het Molukse kamp Tip? bevelanden®pzc.nl/tholen@pzc.nl door Harmen van der Werf COES - Voor het eerst tellen de Be velanden meer dan 100.000 inwo ners. Het aantal ingezetenen van de vijf gemeenten is vorig jaar ge groeid met 380 tot 100.250, blijkt uit de voorlopige bevolkingscijfers. De grootste klimmer is bouwge- meente Kapelle met 228 inwoners. Borsele is per saldo slechts 15 inge zetenen rijker en de kleinste stij- ger op de Bevelanden. Kapelle springt eruit met een groei van 228 inwoners, niet alleen dank zij de vestiging van nieuwkomers, maar ook dankzij meer geboorten dan overlijdens. Kapelle is de eni ge gemeente op de Bevelanden die zowel een geboorte- als een vesti gingsoverschot heeft. De bevolking van Goes en Noord- Beveland vergrijst overduidelijk. In 2008 zijn er meer mensen overle den dan geboren. Goes (plus 45) en Noord-Beveland (plus 46) dan ken hun aanwas uitsluitend aan een vestigingsoverschot, oftewel er zijn meer mensen komen wonen dan er zijn vertrokken. Borsele, Reimerswaal en ook Tho- len hebben - ondanks nieuwbouw projecten - in 2008 juist meer men sen zien vertrekken dan binnenko men, maar dat wordt volledig ge compenseerd doordat er aanzien lijk meer inwoners zijn geboren dan gestorven. Borsele heeft een geboorteoverschot van 121, Rei merswaal van 130 en Tholen van 154. In die gemeenten wonen rela- De Bevelanden en Tholen blijven populair als woongebied, al heb ben drie gemeenten (Borsele, Rei merswaal en Tholen) meer men- sen zien vertrekken dan komen. tief veel mensen van reformatori sche huize die traditiegetrouw veel kinderen hebben. Of nieuwbouw altijd de bevolking kan opkrikken, is de vraag. In Bor sele heeft 's-Gravenpolder heeft er 44 inwoners bij, terwijl er weinig is gebouwd. Heinkenszand heeft veel nieuwbouw. Dat wint 'maar' 25 inwoners. Acht van de vijftien dorpen in Borsele zijn in 2008 in inwonertal achteruitgegaan, met Ovezande (min 39) als sterkste da ler. De groei in de gemeente Tho len is voornamelijk te danken aan Tholen-stad en niet aan Sint Phi- lipsland en Sint-Maartensdijk. Inwonertal Bevelanden en Tholen Borsele 22.530 22.545 15 149 Goes 36.711 36.756 45 121 Kapelle 12.044 12.272 228 43 Nrd.Bev. 7.289 7.335 46 12 Reimersw. 21.296 21.342 46 202 Bevelanden 99.870 100.250 380 527 Tholen 25.264 25.361 97 90 Hele regio 125.134 125.611 477 617 v 00 oj r-» E° E° re° to O gn CfN o c J) c o— O l.v.m. technisch onderhoud is onze lezersservice op maandag 5 januari na 16.00 uur niet meer bereikbaar. VLISSINGEN-OOST - Bij een bedrijfs ongeval is gisterochtend een man zwaar gewond geraakt na een val in het ruim van een schip dat lag afgemeerd bij Daalimpex Coldsto- res in Vlissingen-Oost. De man is per traumahelikopter naar Rotter dam gebracht. Over de oorzaak van het ongeval kon de politie nog geen mededelingen doen. Middelburg... is gezellig winkelen! HANSWEERT - Schippersvereniging Schuttevaer is blij met de aanleg van een havengebonden industrie terrein in de polder Schorebrug langs het Kanaal door Zuid-Beve land. 'Schorebrug' is volgens secretaris Jan de Vries van de afdeling Mid den-Zeeland van Schuttevaer een goed alternatief voor de kleinere handelshavens die meer en meer verdwijnen. De Vries vindt de pol der bij Kruiningen bovendien een 'technisch verantwoorde' locatie. „Dicht genoeg bij de sluis, dus schepen kunnen niet met al te ho ge snelheid varen." Het op termijn verdwijnen van kleinere handelshavens, zoals in Goes en Kamperland, wordt welis waar opgevangen door Schore brug, maar zal wel tot meer weg transport. leiden, denkt De Vries. „Er kan best wat bij, maar goede ren voor bijvoorbeeld Noord-Beve land komen straks via Schorebrug en moeten daar dan toch naartoe worden getransporteerd. Als er ook nog een containerterminal in Vlissingen-Oost komt, krijg je toch veel sneller verkeersinfarc- ten." Tip? redactie@pzc.nl De Hulstenaar rijdt in een auto, die past bij zijn beroep. Hij is ac countant, dus dan dien je in alles vertrouwen én succes uit te stra len. Zijn auto is uiteraard voor zien van alle snufjes. Wat te den ken bijvoorbeeld van een ijzel alarmeringssysteem. Wannéér de vorst toeslaat en er gevaar voor gladde wegen ontstaat, wordt de Hulstenaar gewaar schuwd door een harde 'blieb'. Gisteren gebeurde dat ook, toen hij wegreed. Hij had net een prop gas gegeven en belandde prompt tegen een paaltje. De 'blieb' kwam te laat. Terwijl hij de schade opnam, moest hij vast stellen dat de gemeente niet had gestrooid in de Zoutestraat. pen, is de steiger een klus die deze maand moet worden geklaard. Maar voor de inwoners van Co- lijnplaat is het al lang geen steiger meer. Het is een wandelpier geworden. Weliswaar niet zo in drukwekkend en mondain als in badplaatsen als Scheveningen en Blackpool, maar goed genoeg voor de stichting die is opgericht om de steiger te behouden. Die kreeg, verrast door de plannen van de gemeente, een groot aantal dorpsbewo ners op de been voor het behoud. Wethouder Kees van der Weele, die gehouden is het unanie me besluit van de raad uit te voeren, verwacht maandag spijkers met koppen te kunnen slaan. „We waren niet op de hoogte dat de steiger zo gevoelig lag. Nu dat duidelijk is, moeten we ach terhalen of dat over tien jaar nog zo is. Colijns- plaat is wel vaker geestdriftig met iets aan de slag gegaan, met teleurstellende resultaten. Maar als er garanties zijn, ben ik bereid terug te gaan naar de raad." foto Zeeuws Documentatiecentrum COLIJNSPLAAT - Toen C. Kotvis op 3 augustus 1979 een foto nam van de haven in Colijnsplaat, was de steiger nog gewoon een steiger. Met een flinke kotter eraan vast, deed hij ook nog als zo danig dienst. Inmiddels is er veel veranderd. Voor de gemeen te Noord-Beveland is het een sta-in-de-weg ge worden, die eigenlijk alleen maar een hoop geld kost. Voor de aannemer, die van de gemeente raad de opdracht heeft gekregen het ding te slo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43