Verhuizing naar Goes Snelrechters zijn in Zeeland snel klaar Vuurwerkverbod PZC Zaken 23 arrestanten oud en nieuw te licht voor verblijf in cel. 2 Zaterdag 3 januari 2009 PZC MAIKEL HARTE Er lijkt een aardige lobby te zijn ontstaan om tot een vuur werkverbod te komen. Het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (NOG) wil dat het consumentenvuurwerk wordt afgeschaft, omdat er jaarlijks te veel slachtoffers met oog letsel vallen en ook twee raadsleden van Groenlinks willen een verbod voor particulieren vanwege de extreme geluidsover last en de smog. Het verbod is de inzet van een 'digitaal burger initiatief. Als het initiatief de steun krijgt van veertigduizend mensen, moet de Tweede Kamer het in behandeling nemen. Het is eigenlijk opvallend dat een kabinet dat betutteling wordt verweten uit zichzelf nog geen verbod geïnitieerd heeft, want dat het voor een puinhoop 'Het afsteken van zorgt op straat kun 'e niec ont" vuurwerk is een jonge traditie' kennen. Hondenbezitters die nen met een zakje de ontlasting van hun hond op te ruimen, maar de laatste dagen van het - jaar kunnen veelal jongeren on gegeneerd hun gang gaan. Af en toe sneuvelt er een prullen bak, soms zelfs een bushok, en je geduld wordt af en toe stevig op de proef gesteld als er 'toevallig' wat ontploft als je passeert. Het enige vuurwerk dat wij dit jaar in huis hadden was een overgevende dochter die bij iedere stevige knal huilend recht op veerde. Ik zal geen traan laten bij een verbod en uit onder zoek blijkt dat 55 procent van de bevolking er net zo over denkt. Zo'n 39 procent is tegen met als veelgehoord argument dat deze Nederlandse traditie niet verloren mag gaan. Is dat een argument? Als het al een traditie is dan is het een betrekke lijk jonge traditie. Het afsteken van vuurwerk is nog maar sinds de jaren zestig in zwang. Het is in ieder geval erg Neder lands. Ik vierde eens oud en nieuw in Barcelona en na een ste vige klim stonden we met tal van Nederlanders op de top van Montjuich. Daar hadden we een mooi uitzicht op het vuur werk. Niet dus. Nog geen sterretje. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NAlV: een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 0800 -0 231 231 Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening T*r7/i De PZC gaai zorgnrldig om m et persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/iezersservice of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Dez? gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook'het privacy statement op www.pzc.nl »T* De eerste Walcherse baby is gisteren geboren in het ziekenhuis in Goes. De verhuizing van de Vlissingse kraamafdeling verloopt niet vlekkeloos. Het personeel mort. door Nadia Berkelder Het is een puinhoop, ver zucht een medewerk ster van de kraamafde ling. „En dat is niet goed voor het personeel, maar ook niet voor de bevolking." De Vlis singse kraamafdeling neemt sinds de avond van nieuwjaarsdag geen nieuwe patiënten meer op. Alle Walcherse vrouwen die in het zie kenhuis moeten bevallen, moeten voortaan naar Goes. Het besluit om de afdelingen gy naecologie en kindergeneeskunde samen te voegen is in de afgelopen zomer genomen. Door een gebrek aan gynaecologen kwam de zorg in zowel het Oosterscheldezieken- huis in Goes als in het Ziekenhuis Walcheren in gevaar. De Inspectie voor de Gezondheidszorg stemde daarom in met de fusie. Volgens Jacob Riepe van de vak bond CNV gaan de ziekenhuizen 'slordig' om met de samenvoeging. „Voor de patiënten is niets gere geld en voor dë medewerkers is niets geregeld. En de raad van toe zicht grijpt niet in. Als je zo met je gezondheidszorg omgaat, functio neer je niet als toezichthouder." Voorzitter Lieuwe Rienstra van de raad van toezicht voelt zich niet aangesproken door de kritiek. „Dit is een zaak van de raad van be stuur, wij bemoeien ons niet met de operationele gang van zaken. Het loopt inderdaad niet van een leien dakje, maar concrete klach ten hebben ons niet bereikt. En die klachten moeten de bonden met de raad van bestuur bespre ken. Dat ze niet meer met de raad van bestuur praten omdat ze het vertrouwen hebben opgezegd, dat is hun keuze. Je kunt je afvragen of dat verstandig is." Het personeel is nog niet inge werkt op de nieuwe afdeling, ver tellen medewerkers, die uit angst voor het verlies van hun baan ano niem willen blijven. „We zijn een half uurtje in Goes geweest om rond te kijken. We weten bij wijze van spreken niet eens waar we ons om moeten kleden. Mensen die dit weekeinde moeten werken, we ten niet of ze naar Vlissingen of Goes moeten. De communicatie is, zoals eigenlijk altijd, het grote probleem." De kraamafdeling in Vlissingen was bovendien moderner dan die Bevallen op Walcheren in Goes, zeggen de medewerkers. „Het is een grote achteruitgang. Als er iemand in de kamer ernaast aan het bevallen is, hoor je alles. De bedden zijn oud, terwijl we in Vlissingen nieuwe bedden had den. Het is voor ons terug naar af" Daarnaast maken medewerkers zich zorgen over de patiënten. „Vrouwen kunnen nog polikli nisch in Vlissingen bevallen. Maar daar is geen gynaecoloog meer aan wezig. Er hoeft maar iets mis te gaan, zoals een baby die in het vruchtwater poept en je moet als nog naar Goes. Dat moet trou wens ook als een vrouw pijnstil- ling wil, er zijn daar helemaal geen faciliteiten meer." Volgens woordvoerder Jaap Nele mans van het ziekenhuis is de zorg aan moeders en kinderen in het ziekenhuis in Goes op geen en kele manier in gevaar. „We hebben prima faciliteiten, er zijn ook vol doende mensen om de diensten te draaien. Ik kan me de teleurstel ling van het Vlissingse personeel wel voorstellen, maar dat het voor patiënten slecht geregeld is, is per tinent niet het geval." Alle Walcherse vrouwen die op medisch advies in het ziekenhuis moeten bevallen, moeten daarvoor voortaan naar het ziekenhuis in Goes. In het ziekenhuis in Vlissingen vinden nog wel bevallingen plaats onder lei ding van een verloskundige. Als tijdens de bevalling blijkt dat er toch me dische hulp nodig is, moet de vrouw toch naar Goes. Thuis bevallen is vanwege het ontbreken van de kraamafdeling in het zie kenhuis niet meer mogelijk voor wie ten westen van het Kanaal door Walcheren woont. De afstand tot het ziekenhuis in Goes is te groot. Alleen ten oosten van het Kanaal door Walcheren kunnen vrouwen hun baby nog thuis krijgen. Vrouwen kunnen nog wel in het Vlissingse ziekenhuis terecht voor contro les en aanvullende onderzoeken. Bevallen jn een vreemd bed Het heeft zeven jaar geduurd, maar nadat de ziekenhuizen het er in 2001 al over eens waren dat Walcherse zwangere vrouwen in Goes moeten gaan bevallen, is het nu toch zover. oktober 2002 februari 2006 december 2001 De ziekenhuizen besluiten kindergeneeskunde en verloskunde te concentre ren in Goes. Aanleiding voor dat besluit is een tekort aan kinderartsen. Eduard Bomhoff, minister van volksgezond heid voorde LPF verbiedt de verhuizing van de kindei en kraamaf deling naar Goes. De Vlisssingse ziekenhuisdirec teur Van den Blink ontkent dat er nieuwe plannen zijn om de kinderafdelingen te concentre- reren. SI J door Marcel Modde MIDDELBURG - Het Openbaar Minis terie in Zeeland ziet geen aanlei ding de 23 verdachten, die van oud op nieuw werden aangehouden, langer op te sluiten. De zaken zijn door de officier van jusititie in dat verband niet zwaar genoeg bevon den. Volgens een woordvoerster van de politie zijn alle arrestanten nog dezelfde dag met een transac tie naar huis gestuurd. Dat geldt ook voor de twee Vlissingers die bij de Zeelandhallen een Terneuze- naar een gebroken neus en een ka potte wenkbrauw sloegen. Of daarmee ook de twee ingelaste snelrechtzittingen op 7 en 8 janua ri van de baan zijn, kon Elke Kool van het OM gisteren nog niet zeg gen. Landelijk staan naar verwach ting zo'n zeventig mensen binnen veertien dagen voor de snelrech ter. Nog eens 35 moeten zich ko mende week al verantwoorden. Bij het bureau Halt Zeeland wer den nog geen zestig kinderen (12 tot 18 jaar) aangemeld voor een taakstraf wegens illegaal vuurwerk- gebruik. Dat is ongeveer de helft minder dan in andere jaren, zegt coördinator Nynke Zijda. Een laag terecord sinds de oprichting van Halt vijftien jaar geleden. Zij zoekt de reden in de ijspret die mogelijk de overhand had. „En misschien krijgt het preventiebeleid ook wat effect." Verzekeraar ZLM kreeg eveneens aanzienlijk minder scha declaims binnen. Afdelingshoofd Edwin Goetheer komt bij eerste schattingen op 125.000 euro. „Zeg maar de helft van vorig jaar." Nm) Pagina 5: supersnel oordeel: on- middellijk cel in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2