Toch nog voor Bewoners Mondriaanwoningen willen hun witte gevels terug Op stage om noordse woelmuis te helpen 22 Zaterdag 3 januari 2009 pzc Goesenaar kampioen met witte rijstvogels Bingo en koersballen bij Hof van Buren Huiseigenaren stappen naar rechter wegens algengroei op muren. Informatieavond over Schorebrug Kennismaken met nieuwe sport uit China Spectaculaire duik onder ijs in Tholen Nieuwjaarspraise in Grote Kerk Terneuzen Voor zo'n 25 mille aan eigendom gemeente Vlissingen vernield. Vlissingse scholieren met snoeischaar de Middelplaten op. W goes - Goesenaar Arie Goud is kampioen geworden bij de kam pioenschappen van de Algemene Nederlandse Bond van Vogelhou ders in Zutphen. Goud won met een stel witte rijstvogels in de cate gorie tropische vogels. Hij behaalde een tweede prijs met 'een enkeling' grijze rijstvogels. De kampioenschappen worden ge houden in de Zutphense Hanze hal. De show is dit weekeinde te bezichtigen. middelburg - De Stichting Wel zijn Middelburg houdt woensdag 7 januari een bingomiddag in Hof van Buren aan de Oranjelaan in Middelburg. Iedereen mag van 14 tot 16.30 uur meespelen. Vrijdag 9 januari start de stichting op dezelf de locatie met een nieuwe koers- balgroep. Aanmelden kan op 0118-681603. door Emile Calon MIDDELBURG - De bewoners van de Mondriaan-woningen in de Schol eksterstraat in Middelburg span nen een nieuwe procedure aan te gen de Walcherse Bouw Unie. Ze willen dat het bouwbedrijf hun ge vels dusdanig behandelt dat het ge daan is met de algengroei. „We wo nen niet in een witte, maar een groene woning", aldus buurtbewo ner Robert Geertsma. De bewoners hadden gehoopt dat de aannemer de gevels van alle 24 woningen zou behandelen, nadat de Raad van Arbitrage voor de Bouwbedrijven eerder drie bewo ners van die Mondriaan-woningen in het gelijk had gesteld. Die raad concludeerde na klachten van die kruiningen - De provincie houdt donderdag 8 januari in het ge meentehuis in Kruiningen een in formatieavond over het plan-Scho- rebrug, de aanleg van een havenge bonden industrieterrein langs het Kanaal door Zuid-Beveland. Belangstellenden worden tijdens de avond, die om 20.00 uur begint, geïnformeerd over de keu ze voor Schorebrug en krijgen de gelegenheid zienswijzen in te die nen. middelburg - Het Chinees gezond heidscentrum laat zaterdag 10 ja nuari mensen kennismaken met de nieuwe racketsport uit China: Taiji Bailong Ball. De bewegingen zijn gebaseerd op de de filosofieën van Tai Chi. De sport is geschikt voor iedereen. Kijken kan van 10.30 tot 12.30 uur aan de Zuidsin gel 15 in Middelburg. drie dat de algengroei op hun ge vels voortkomt uit een verkeerd ge kozen samenstelling van de stuc- laag. Tot spijt van Geertsma was die uitspraak niet algemeen bin dend. Dat argument grijpt de WBU ook aan om niet alle wonin gen te behandelen, aldus de bewo ner. Om die reden stappen 21 be woners naar de rechter om de WBU te dwingen ook hun gevels te behandelen. „Want hier is duide lijk sprake van een gebrek", aldus Geertsma. Volgens hem drukt de algenuitslag ook de verkoopprijs van de wonin gen. „Woningen gingen vanaf het tweede jaar onder de vraagprijs van de hand." De bewoners ho- 21 bewoners van Mondriaanwo- ningen in de Middelburgse Schol eksterstraat stappen naar de rechter om de bouwunie te dwin gen hun gevels te herstellen. tholen - De Thoolse duikvereni- ging De Snotdolf grijpt, met de brandweer van Tholen, de gelegen heid van een ijslaag op de haven aan om onder het ijs te duiken. Vandaag duiken vanaf 10.00 uur duikers voor ongeveer een kwar tier onder het ijs in de haven. Een ijsduik is een zinvolle oefening voor duikers en brandweerlui. Dui ken in diep water met een ijslaag erop geeft een andere ervaring dan duiken in diep, koud water. terneuzen - In de Grote Kerk in Terneuzen wordt zaterdag 24 ja nuari de traditionele nieuwjaars praise gehouden. Onder begelei ding van een band worden liede ren gezongen. Ook wordt er sa men gebeden. Dominee Krol treedt aan als gastspreker. De dienst begint om 19.30 uur en is gratis toegankelijk. pen daarom niet alleen dat de rech ter de WBU opdraagt hun wonin gen te herstellen, ze willen ook een schadevergoeding wegens de waardevermindering van de wo ningen. Volgens Geertsma is herstel niet eens zo moeilijk. „De gevels van onze huizen moeten worden schoongemaakt en geverfd met een speciaal middel, zodat de po reusheid verdwijnt en de algen groei geen kans meer krijgt." Vanaf begin 2009 kan volgens hem de WBU een juridische proce dure tegemoet zien, met als doel herstel van alle 24 woningen in ori ginele, witte staat. Directeur Gert van Kralingen van de Walcherse Bouw Unie ziet het proces met vertrouwen tegemoet, zo liet hij weten. Omdat er een rechtszaak komt, wilde hij inhou delijk-niet op de algengroei op de gevels van die huizen ingaan. door Emile Calon vlissingen - Wat ooit een mooie afvalbak was, is veranderd in wat uit elkaar geklapte stukken metaal. Ze liggen op de stoep naast de vi deotheek bij het winkelcentrum aan de Paauwenburgweg. Coördinator Ruud Kooger van de milieudienst van de gemeente Vlis singen wijst naar de restanten en zegt dat het niet de enige afvalbak is die sneuvelde tijdens oud en nieuw. Manager Kees Luteijn van de afdeling beheer leefomgeving van de gemeente stelt vast dat dat weer een schade is voor de belas tingbetaler, van zo'n achthonderd euro. Een rondrit door Vlissingen, op de tweede dag van het nieuwe jaar, Iaat zien dat er rondom de jaarwis seling toch nog heel wat schade is aangericht. Niet zoveel als vorig jaar. Daar zijn Kooger en Luteijn het snel over eens. Toen werd de gemeente geconfronteerd met ruim een ton aan vernielingen. De tocht van vrijdag toont echter aan dat er beslist geen sprake is van een schadevrije jaarwisseling. De beide ambtenaren schatten dat er nu voor zo'n 20.000 tot 25.000 eu ro schade is aangericht. Luteijn wijst naar een verkeers bord op de hoek van de Roosevelt- laan en de Irislaan. Zitten twee deuken in, inslagen van zwaar vuurwerk. En iets verderop ligt een halfverbrande blauwe fles. De inhoud is gebruikt om een onder grondse afvalcontainer mee in de fik te steken. Bij Assumburg is het zelfs gelukt om met vuurwerk, vermoedelijk zwaar illegaal vuurwerk, een ver keersbord helemaal scheef te laten klappen. Links en rechts liggen ook hier de restanten van wat ooit vuilnisbakken waren. Luteijn denkt dat er alles bij elkaar tussen de twintig en dertig vuilnis bakken zijn vernield. Een tiental werd al in de dagen voor de jaar wisseling gesloopt. Kooger heeft in gespeeld op de vernielzucht en al voor de jaarwisseling had hij extra vuilnisbakken.besteld, zodat zijn dienst de vernielde bakken snel kan vervangen. Luteijn en Koogér zetten de auto stil bij basisschool De Vlieger in de wijk Westerzicht. Deze school had tijdens de jaarwisseling 2007/2008 te kampen met forse brandschade. Ook deze jaarwisse ling heeft zijn sporen nagelaten. Een raam van een van de lokalen is ingeslagen, provisorisch hersteld en weer vernield. En een ander raam, van het kinderdagverblijf, is ook met fors geweld vernield. De sporen van minimaal zeven slagen met harde voorwerpen zijn te zien. Het schoolplein zelf ligt er re delijk schoon bij. Voorgaande ja ren was dat wel anders, weten de beide ambtenaren. Iets verderop vertoont een trap penhuis van een appartementen complex ook de sporen van vernie lingen. Tal van ruiten zijn ingesla gen. Deze vorm van vandalisme is uit zonderlijk, verklaart Luteijn. Ontplofte vuilnisbakken en kapotte ramen na oud en nieuw in Vlissingen. „Want tot nu toe zien we toch dat vooral overheidsmeubilair het heeft moeten ontgelden." Het publieke domein is volgens hem het doelwit van de vandalen. „Wat van de gemeenschap is, daar mag je blijkbaar alles mee doen. Dat is weerloos", concludeert hij. Wat de beide ambtenaren ook op valt, is dat nog maar weinig men sen bereid zijn om vuurwerkres tanten op te ruimen. Wel als die restanten op hun eigen terrein lig gen. „Dus in hun tuintje." Zodra het op de openbare weg ligt, mag de overheid het opruimen. Die houding leeft volgens hem breed in Vlissingen. „Ook in de betere wijken", aldus de manager. Daar blijven volgens hem ook de restan ten van het vuurwerk vaak ge woon liggen, zonder dat bewoners even met een bezem alles op een hoop vegen. door Harmen van der Werf geersdijk - Ze zijn er nog, zeker weten. Op de Middelplaten in het Veerse Meer, op een steenworp af stand van het haventje van Geers- dijk, lopen er vele tientallen rond: noordse woelmuizen. André Han- newijk van Natuurmonumenten heeft de diertjes met eigen ogen ge zien. „Weet je", vertelt hij, „dat ze vroeger volop op Noord-Beveland hebben gezeten." Het tot i960 alleen over het water bereikbare Noord-Beveland kreeg via de Veersegatdam en Zandkreek- dam te maken met een ware inva sie van aard- en veldmuizen. „En dan gaan noordse woelmuizen op de loop", weet Hannewijk, „of be ter, ze gaan zwemmen, naar eiland jes in het Veerse Meer, zoals naar het Groot en Klein Eiland van de Middelplaten. Eén geluk, aard- en veldmuizen houden niet van natte voeten." Natuurliefhebbers wisten dat woel muizen hun heil hadden gezocht op de Middelplaten. Maar hoeveel zouden er, bijna vijftig jaar na het ontstaan van het Veerse Meer, ei genlijk nog zitten? Om daar achter te komen, heeft Hannewijk een weekendje met andere avonturiers doorgebracht op de Middelplaten. 'We gaan erheen met een Zodiac. Dat maakt het al iets aparts' „We hebben er lifetraps, een soort vallen, gezet. Met eten en hooi er in." Vijf keer zijn de lifetraps gecon troleerd, om de zes uur. Het was af te knippen, lieten de onderzoe kers zich niet helemaal foppen. „Uiteindelijk hadden we 58 unieke exemplaren." Hannewijk moet er niet aan denken dat zij ook hier worden verjaagd. Het water is voor andere muizen een groot ob stakel. Maar het is ook belangrijk dat de woelmuizen het naar hun zin houden op de Middelplaten. Ze zitten 't liefst in open rietkra gen en wat gebeurt er vanzelf op de platen? De rietkragen groeien dicht met allerlei bosjes. Natuurmonumenten en stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) gaan daar iets tegen ondernemen. Met hulp van 45 leerlingen van de Vlissingse vmbo-vestiging van Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW). Zij gaan voor het eerst op maatschappelijke sta ge, wat vanaf 2011 verplicht wordt voor middelbare scholieren. „Za gen, knotten, dat soort werk mo gen ze doen", zegt SLZ-medewer- ker Pieter Voets, „en ze krijgen na- tuuropdrachten." De eerste stage is 20 januari. Voets: „Uit het haven tje van Geersdijk gaan we erheen met de Zodiac. Dat maakt het al iets aparts." maar liefst 202 keer raak. „Maar", zegt Hannewijk liefdevol over de noordse woelmuis, „ze zijn zo slim. Zette je opnieuw een val met eten, dan gingen ze gewoon terug, omdat ze wisten dat er iets te ha len viel en hen toch niets zou over komen." Door haartjes van de rug Op de Middelplaten in het Veerse Meer lopen vele tientallen noordse woel muizen rond. Hun voorouders zijn zo'n vijftig jaar geleden vanuit Noord-Be veland naar de platen gezwommen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24