Veersche Kreek balanceert 1 6 Zaterdag 3 januari 2009 PZC Het buitengebied twijfelt. Vorst, roe pen alle weervoorspellers. Dooi, zeg gen de waterige ijsvloertjes op slo ten en kreken. Het zal erom draaien. Winter in Zeeland balanceert meestal op de rand. Ook de laatste dag van 2008 wil niet overtuigen. We zijn uitgestapt op het parkeerterrein waar de Landschuurweg de Veersche Kreek door snijdt. Grofweg tussen Gapinge en Veere, niet ver van de jachthaven aan de Polredijk. Het is het begin van een stukje bos, dat die naam met moeite waarmaakt. Het wandelpad slin gert langs de rand van de beplanting, wit be stoven akkers en weilanden zijn door de tak ken en stammen heen de sfeerbepalers. Heb je 's zomers - als bladgroen het zicht beperkt - nog wel even de illusie dat het Veerse bos het polderland op afstand houdt, in de winter telt alleen de kale realiteit. Het is oudjaarsmiddag. De hoop, dat we de knallende voorboden van het nieuwe jaar kun nen ontlopen, is ijdel. Geluiden van ontplof fende bommen, mitrailleursalvo's en richting hogere machten gelanceerde projectielen dra gen kilometersver. Het Zeeuwse platteland is een ideale klankkast, waar rond de jaarwisse ling de stilte zich even gewonnen geeft. De laatste wandeling van het jaar, de laatste wandeling in de serie natuurgebieden in Zeeland. Het gebied rond de Veersche Kreek ligt er winters bij. Een beplant litteken van de bevrijding van Walcheren in 1944. Op oudjaarsdag is de rust ver te zoeken. Het geluid van rotjes en duizendklappers overstemt de overgakkende ganzen, tekst Jan van Damme foto's Dirk-Jan Gjeltema Het dammetje in de Veersche Kreek, vlak onder de Polredijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16