Buitengebied Nieuwe raadkaart Poort was even kraamkamer r ie!." Ü1 De laatste raadkaart in 2008 leverde een onge kend aantal goede reac ties op. De sneeuw kon de lijnen van de Nobelpoort in Zie- rikzee niet verhullen. Daterend uit het eerste kwart van de 14e eeuw is het de oudste van de drie nog bestaande stadspoorten van de stad (de andere zijn de Noord- en Zuidhavenpoort). „Het middel eeuwse karakter is bij deze poort het best bewaard gebleven", stelt Mats Hoste-de Vries uit Middel burg. Verstoten lammeren gaan aan de fles »L Weekboekvan' een herder PZC Zaterdag 3 januari 2009 I 1 5 In de korte serie met winterse prentbriefkaarten uit de collectie van ver zamelaar Hans Lindenbergh dit keer geen afbeelding van een stad of dorp, maar van een (natuur)gebied. De vraag is: hoe luidt de naam er van? Nadere informatie en/of persoonlijke herinneringen zijn als altijd van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 7 januari worden ge stuurd naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 91, 4330 AB Middel burg, fax 0118-434019, e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld. Zf£ft?KZ££ door Rinus Antonisse „De poort is een zwaar bouwwerk en uitgerust met twee torens waar op twee verheven spitsen staan. De onderkant is gedeeltelijk opge trokken uit Doornikse steen en de bakstenen zijn in het zogenaamde Vlaamse verband gemetseld. In vroeger tijden vormde een ophaal brug de toegang tot de Nobel poort, later werd als vervanging een stenen dam opgeworpen. Om de stad en haar inwoners te be schermen werd tot 1865 de poort 's avonds gesloten", aldus Hoste. Verschillende inzenders maken melding van de volksverhalen die over de bouw van de poort in om loop zijn. Centraal daarin staan de adellijke nobele) dames Anna en Maria. „De een was rijker dan de ander. De rijke wilde een toren- punt met 16 kantjes en de andere een met 8. Daarom staan er nu twee verschillende torenpunten op de Nobelpoort", schrijft J.K: Dommisse uit Scheemda (Gr). „Omdat een van de dames krom liep, hebben de bouwers één van de torenspitsen met een flauwe knik gebouwd", meldt C. P. Fase uit Sint-Annaland. D. C. Kos- ter-Schiewold uit Zierikzee merkt op dat het niet zozeer de bouwkos ten waren waarover de dames van mening verschilden, maar het ont werp op zich. Als compromis kwa men een 16-hoekige en een 8-hoe- kige toren uit de bus, weet Esther Goedhart-Schot uit Renesse. M. J. W. Wieland-Steendam uit Terneuzen wijst op de grachten aan weerszijden van de poort, ge naamd de Zoute en de Zoete Gracht, verwijzend naar brak en zout water. „De huizen die op de kaart staan zijn van de Korte No- belstraat." Daaraan bewaart M. Stoutjesdijk uit Zierikzee veel herinneringen. Hij kwam er veel bij zijn zus, bouwbedrijf Van Aken. „Het was een bedrijvige straat. Je had er bakker Izak Hage, garagebedrijf Landman, fietsenma- ker Bij de Vate, smederij Leen- houts, slagerij Van der Welle en ga reelmaker Goudswaard (nu de fietswinkel van Wim Evertsen)." Oud-huisarts A. W. van Geer uit Zierikzee meldt een bijzondere be levenis. „Op een vroege zaterda gochtend, op weg in de auto naar het Zweedse Rode Kruiszieken- huis met in mijn gezelschap een vrouw in barings weeën, zijn wij gestopt in de poortdoorgang en is aldaar in het ochtendgloren op de achterbank een gezonde zoon ter wereld gebracht. Voorwaar eeruto- bel gebeuren." De waardebonnen gaan naar: N. Uil, Oosterland, P. de Footer, Zuid- zande en N.j. Coomans, Scharendij- ke. door René Hoonhorst Oudejaarsdag even over drieën 's mid dags. Het twaalfde nieuwe lam van de Schaapskudde Zeeuws-Vlaande- ren kondigt zich aan. Moeder ooi blaat al een uurtje of wat af en toe klaaglijk, omdat ze haar draai niet kan vin den. „Ze heeft het moeilijk. Maar het zal niet lang meer duren, de pootjes zijn al te zien", constateert Serge. Hij krijgt gelijk. Tien minu ten later ploft er een lammetje op het stro. Zowel Serge als zijn baas Jan Klomp, net te rug na het uitlaten van de honden, laten moe der en kind met rust om ze de gelegengheid te geven aan elkaar te wennen. Als er veel lammeren tegelijk komen en diver se ooien ruimte voor zichzelf willen creëren, is het wel eens nodig om pasgeboren lamme ren uit het gewoel te halen. Maar de andere schapen keuren de nieuwe aanwinst geen blik waardig en eten en herkauwen rustig door. Die onverschilligheid bevalt Jan en Ser ge wel. „De ooi heeft nu alle tijd haar lam op het gemak te bekijken en droog te likken. Het lam kan rustig wennen. Pas als het heeft ge dronken bij zijn moeder kijken wij dichterbij en zetten we het tweetal in een kraamhok of bij de andere jonge dieren." De opbouw van een moeder-kindrelatie is ui terst belangrijk voor de herders. Lammeren die niet worden geaccepteerd door hun moe- - der moeten aan de fles. Leuk en aandoenlijk, maar ook arbeidsintensief Om de vier uur moet de boreling een fles, zeker in het begin. Als het lam nog geen volle fles per keer aan kan, duurt het nog wat langer voor de fre quentie omlaag mag. Bij het eerste dozijn lammeren zit gelukkig nog maar één flessen- lam, eentje van een tweeling. De herders heb ben geen idee waarom de ooi haar jong ver stootte. „Het hoeft geen probleem te zijn om twee lammeren te zogen, bij een andere twee ling loopt het gesmeerd. Maar soms accep teert een ooi haar lam om de een of andere reden niet." Als de kennismaking zo verloopt als bij lam nummer twaalf hebben de herders er bijna geen omkijken naar. Maar veel verstotelingen zorgen voor een hoop extra werk. Om dat te voorkomen, trachten de herders moederscha pen nog wel eens te foppen. „Als een ooi net een lam heeft gekregen, smeren we een ver stoten lam in met behoorlijk wat vruchtwa- ,ter. We hopen vervolgens dat de ooi, die haar eigen geur ruikt, het lam accepteert en samen met haar net geboren jong voedt." Als het verstoten lam al een paar dagen oud is en vrolijk door het hok dartelt, moeten soms even de pootjes bij elkaar worden ge bonden om de moederooi niet te achterdoch tig te maken. „Dan nog lukt het niet altijd. Maar het blijft de moeite van het proberen waard, omdat het voor de gezondheid van de lammeren toch het beste is om door een ooi te worden gezoogd." Het twaalfde lam was vrijdagmiddag nog de laatste boreling. Klomp verwacht dat over een weekje de geboortegolf in de stal pas echt goed op gang komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15