1 4 I Zaterdag 3 januari 2009 PZC Jagers Saeftirtge 2 Saeftinge 3 Saeftinge 4 Jaartemperatuur Leefbaarheid Stalin Westduin Israël 3 Schaap LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Brieven max. 150 woorden) Vandaag, 29 december, iets vreemds gezien: tot onze verba zing zagen wij in de namiddag en kele jagers over de afrastering stap pen, het nieuwe natuurgebied in, nabij schapen boerderij 'De Goede Hope'. Welk schadelijk wild kan daar nu al zitten? De graafmachi nes zijn nog maar net weg. Of is het misschien in zo'n open gebied gemakkelijker om iets te raken voor deze Rambo's? Natuurliefheb bers mogen niet de nieuwe natuur gebieden in, om verstoring te voor komen, maar jagers blijkbaar wel? Bart en Emmy Versluys Slijkstraat 8, Croede 'Pleiten voor afplaggen Seaftinge is misleidend' verzucht de directeur van Ket Zeeuwse Landschap, Mar ten Hemminga (krant van 29 de cember). Hij verwijt de ZLTO en de Levende Delta niet naar weten schappelijk onderzoek gekeken te hebben. Zeifis hij ook flink mislei dend bezig, want hij negeert be langrijke adviezen betreffende Saef- tinge van het wetenschappelijk on derzoek dat door Vlaanderen en Nederland opgesteld is naar aanlei ding van de langetermijnvisie voor het Schelde-estuarium (het Nop- se-rapport). Dat rapport is voor het ministerie van LNV de belang rijkste onderbouwing voor de 600 hectare ontpoldering in Zeeland. Dat rapport nu adviseert om Saef- tinge gedeeltelijk 'uit te polderen' zoals ontpolderen in die studie ge noemd werd. Hemminga gebruikt wetenschappelijk onderzoek dus selectief en dat is verwijtbaar en misleidend; zeker, als je anderen van misleiden beschuldigt. Leendert van Melle Havenpark 18, Zierikzee In het nog bestaande tijdschrift Wantij gaven milieu-activisten in de jaren '80 hun bezorgdheid te kennen over de chemische veront reiniging van het Scheldewater. Van platen, schorren, en slikken, met als groot voorbeeld het Land van Saeftinge. Geschreven werd over vergiftigde schapen en vogels, verziekte zeekraal en lamsoor. In een ander tijdschrift destijds, De gouden Delta, stond het artikel 'Saeftinghe, het giftigste schor van Europa'. De directeur van natuur- vereniging het Zeeuwse Land schap, liet zich daarentegen in de krant (29/12) zeer positief uit over de Saeftinge-natuur. Alsof daar door de aanvoer van industrieel en huishoudelijk afvalwater geen his torische en actuele verontreinigin gen voorkomen. Daarover zullen de overheidsinstanties, die de wa terkwaliteit moeten verbeteren, on getwijfeld hun oordeel uitspreken. Voorlopig zou ik alle dijken dicht houden voor het baggerslib dat door de verruimingen van de wa terwegen in België naar ons toe komt. Herman Bijl Caustraat 65, Zierikzee De commissie Nijpels had als op dracht een andere manier te vin den dan ontpoldering om natuur aan te leggen en niet om op ande re plaatsen ontpolderingslocaties te zoeken. De commissie heeft: haar opdracht dus niet uitgevoerd. Het presenteren van de uitkomst van de commissie als onaanvecht baar en de tegenstanders weg te zetten als lieden die een onwelge vallig rapport niet willen accepte ren is onjuist en een schoffering van een meerderheid van de Zeeuwse bevolking. Afgraven van een polder is niet duurzaam en is vernietiging van natuur om tegen extreme kosten andere natuur te maken. Pure kapitaalvernietiging waar praktisch denkende mensen van gruwen. Het is beter onder houd te plegen aan de bestaande natuur en om zo snel mogelijk de chemische vuilnisbelt die Saeftin ge is, te saneren waardoor de na tuur in de Westerschelde pas echt op een hoger niveau komt. Cert-Jan Minderhoud L. Evertsestr.15, Oudelande Wanneer je op 30 december j.l. in de krant zet dat de gemiddelde jaartemperatuur in Vlissingen is uitgekomen op 11,2 graden, vraagt dat om een reactie. Een gemiddel de over een bepaald tijdvak bere ken je nadat het tijdvak is verstre ken en niet drie dagen daarvoor. Op zijn gunstigst is dit artikel op 29 december geschreven en toen waren de gemiddelden van de laat ste drie dagen nog niet bekend. Als je er vanuit gaat (wat dus ei genlijk ook niet goed is) dat de laat ste 3 dagen gemiddeld -2 graden gaan opleveren, komt de gemiddel de jaartemperatuur lager uit. In het kader van de dicussie over al of geen verdere opwarming van de aarde, moet je hier zorgvuldig in zijn, want er zijn ook wetenschap pers die van mening zijn dat we over het hoogste punt heen zijn en inderdaad vertoont de gemid delde jaartemperatuur van Neder land sinds 2006 een dalende ten dens. W.R. Schutting Laan der Commando's 15, Middelburg Een reactie op het stukje van leef baarheid in de wijken van Middel burg. Betreft het stukje van Anne ke Hartman. Fijn, dat er nog zulke lieve mensen bestaan. Zelf ken ik toevallig deze Anneke Hartman van het Countrylinedansen,wat ook in de Magistraatwijk te vin den is, in de Brede school. Dat dan sen is echt een sociaal gebeuren, en kan zelfs voor mensen met een zeer krappe beurs beoefend wor den. ]e houd er leuke vriendschap pen aan over, als je daar behoefte aan hebt, er word veel afgelachen. Ik hoop dat er nog meer van deze mensen komen als Anneke. Anneke ga zo door! Wilma Marijs V. Steveninckstraat 10, Oost-Souburg Stalin op twee na de grootste (krant van 29/12/08). Op twee na ondanks dat Stalin sinds het einde van WO II het onderwerp was en is van haatcampagnes. Hetgeen Stalin wordt aangewreven is verre van de werkelijkheid en de Rus sen weten dat! Door reizen in Rus land (tot Valdivostok) weet ik dat de populariteit van Stalin bij veel Russen groot is. De verkiezing van Stalin geeft aan wat Stalin voor de Russen heeft betekend. Ook ver buiten de grenzen van de Sovjet- Unie. Het Rode Leger versloeg Na- zi-Duitsland en pas aan de eind streep zijn de VS in Europa ge land. Voor elke Duitse soldaat aan het Westelijk front stonden er 55 aan het Oostelijk front! VS solda ten en hun geallieerde bondgeno ten wisten tijdens WO II wat zij aan het Rode Leger te danken had den! Stalin kan de vergelijking met vroegere en huidige wereldleiders met glans doorstaan! Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11 4584 RS Kuitaart De Vlissingse wethouder Polder man zegt dat vorig jaar het voor ontwerpbestemmingsplan West duin ter inzage heeft gelegen; kop peling kustversterkingsplan en be stemmingsplan beter was geweest en beloofde de wijkraad openbaar making van voorontwerpbestem mingsplan Westduin in december. Martina en bewoners aan de ver lengde van Woelderenlaan hebben vanaf het moment dat plannen werden gemaakt voor Westduin aangedrongen op afstemming van kustversterkingsplan en bestem mingsplan. Door onduidelijke re denen is hier geen gevolg aan gege ven. Beloven dat voor aanvang werkzaamheden kustversterking het voorontwerp bestemmings plan vrijgegeven zou worden. Nu weer de zaak Iguana, wat een onza lig idee, dat vertraging veroor zaakt. Als we maar lang genoeg wachten, dan is Westduin volge bouwd met allerlei 'leuke attrac ties' en hebben we het nakijken. Hopelijk dat onze 'passanten en ambtenaren' nu eens echt gaan luisteren wat haar burgers hebben te vertellen en vooral wat ze we ten. De gemeente is kennelijk door haar eigengereidheid en on kunde het spoor volledig bijster. H.C. Gerretsen Burg. v. Woelderenln 100-27, Vlissingen De brief van Corrie Akkermans (30 december) over Israël versus Harnas deugt niet. Daar schiet maar één strijdende partij gericht op burgers van de andere kant. De ander mag van mw. Akkermans niet mikken op wie zich hieraan bezondigen. Dat is scheef Een volk van vijf miljoen wordt om ringd door tien tot honderd mil joen die hun natie vernietigd wil len zien en zo mogelijk het volk er bij (voor bewijs: www. mem- ri.org). Dat volk is in Europa kort geleden bijna uitgeroeid. Net als nu hadden toen vele Europeanen oogkleppen op. Golda Meïr zei in 1968: 'Met de Palestijnen zullen we zaken kunnen doen zodra hun liefde voor hun eigen kinderen gro ter is geworden dan hun haat te gen de joden'. Dat betekent vol gens mij: zodra zij een eenheid met elkaar smeden op de een of andere positieve basis. Weet mw. Akkermans zo'n positieve basis te vinden in Palestijnse of andere Arabische uitingen? Mag ik dat dan vernemen? Piet-Hein Nelissen Sint Pieterstraat 43, Middelburg Chapeau voor deze NS medewer kers, die een schaap weer overeind hebben gezet (krant 02/01). Wan neer schapen op hun rug liggen, zullen zij sterven, aangezien zij niet zelfstandig op hun poten te recht kunnen komen. De ingewan den drukken op de longen en de ruggengraat, waardoor het zal stik ken. Het beste is om het schaap via het achterwerk weer op de po ten te helpen. Eigenlijk zou een boer altijd een telefoonnummer aan het hek moeten hangen. Julia Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25, Oud Sabbinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 14