media Wie is de mol? is als het temmen van een monster 45 Wie is de mol? wordt in het grootste geheim gemaakt, ledereen die meewerkt of meedoet, tekent een zwijgcontract en volgt een moordend opnameschema. 'De Mol' is een circus dat niet mag stoppen. De nieuwe serie begint komende donderdag. Jantien de Boer nam een kijkje op de set. H S media@wegener.nl 024-3650570 PZC Zaterdag 3 januari 2009 De stem van regisseur Rick McCullough galmt door de neve lige fabriekshal Paint Hall in Belfast, waar ooit scheeps- onderdelen werden gespoten en nu filmproducties worden ge draaid. „Ik weet dat het heftig was gisteren, maar we moeten door." Het werk moet immers af In drie weken moet een budget van ander half miljoen euro worden waarge maakt en iedereen zet zijn schou ders eronder. „Het is een soort tem men van het monster", zegt Kik Eveleens, uitvoerend producent van Wie. is de mol? en chef van de randvoorwaarden. Hij regelt trans port, lokale medewerkers, rekwisie ten, contracten, catering, financiën. Op de eerste opnamedag piept om negen uur 's ochtends de telefoon van eindredacteur Anton Jongstra, die vooruit reisde om alle locaties nog een keer te controleren. Jongs tra, die aan acht van de negen 'Mol'-series meewerkte, krijgt zijn traditionele sms'je: 'De kandidaten zitten in het vliegtuig'. Om kwart voor elf staan de hoofd rolspelers een beetje giechelig bij de bagageband. Om kwart over elf slingeren ze in een dubbeldekker over Noord-Ierse landwegen. Het spel is begonnen, maar ze beseffen het nog niet. Kandidaat Jon van Eerd: „Ik ben er niet zo mee be zig." Kandidaat Paula Udondek: „Alsofwe op schoolreisje zijn." Maar als de kandidaten na de eer ste opdracht confuus in de dubbel dekker worden afgevoerd, kijkt Jongstra tevreden: „Zo, alles wat ze in hun spelboekjes hebben opge schreven, is niks meer waard." Pieter Jan Hagens is nu twee jaar presentator van de serie. „Eerst dacht ik: misschien is het leuk als ik me als oudere broer van de kan- didaten gedraag. Maar Anton keek moeilijk, vond dat geen goed idee." De spelers arriveren. Cameralieden lopen elkaar in de weg, de spelers doen ingewikkeld. „Toch mooi", vindt Jongstra. „We hebben wel een script, maar de kandidaten ken nen het verhaal niet. En wij dus ei genlijk ook niet. We volgen de ge beurtenissen en het wordt altijd an ders dan we van tevoren denken." Leuke, interessante en JUÜ spraakmakende websites redactie.media@wegener.nl 024-3650570 Niet lang daarna is de eerste test. Ie dereen kijkt toe als kandidaat num mer één, Sebastiaan Labrie, naar de lessenaar loopt. Als hij klaar is, wil hij even kletsen met medewer kers, maar opnameleider Madeion leidt hem weg. 'Mol'-kandidaten le ven in hun eigen universum en mogen geen contact hebben met de crew. Ze mogen niks opvangen van draaiboeken of redactiegesprek- -f 1 NS j Ytf' O \Gm& *«v*4 r i frfcW-,:.- wwn f» ISaSEgfc NOS jsSi j£S Petropavlovsk ligt 9.000 kilometer verderop Londen en Parijs zijn niet zo moei lijk te vinden op een wereldkaart. Maar Petropavlovsk in Rusland is een stuk moeilijker. Op Geosen- se.net kun je een quizje spelen, waarin je tien plaatsen op de wereld moet aanklikken op een wereld kaart. Hoe dichterbij je zit, hoe meer punten je krijgt. Dat is best lastig. Als je misklikt in Rusland, zit je er zo 9.000 kilometer naast. Supersnelle startpagina met handige plaatjes Eenvoudiger kan bijna niet. Deze startpagina is handig, overzichtelijk en heel compleet. De grootste en bekendste websites zijn in categorie ën bij elkaar gezet. Per categorie staan 24 sites in een eigen blokje vermeld. Even klikken op het logo en de pagina springt op het scherm. Zelf een pagina toevoegen is niet mogelijk. Je kunt wel een suggestie doen over de inhoud. ken. Daarom ook zit de spelers groep in een apart hotel. Jongstra, Eveleens en McCullough zijn een jaar met de voorbereiding van 'De Mol' bezig. Ze bedenken waar ze heen willen en zoeken lo caties. Daarna verzinnen ze de op drachten. Ierland was te lief, vindt Jongstra. En te duur. „Noord-Ier- land is ruiger. Het past hier beter." Het is dag drie van de opnamen en er is paniek. Een Nederlandse Phi- lips-delegatie logeert in het hotel waar de opnamen gemaakt wor den. Wat nu? 'De Mol' is een gehei me operatie, daar mag niemand lucht van krijgen. Maar de Phi- lips-groep blijkt naar de stad te zijn gegaan. Valt dat even mee... Tegen middernacht wordt de laat ste dagopdracht opgenomen. De crew zit in een schemerige bus, ver stopt achter een heg. De kandida ten peppen elkaar op in de dubbel dekker even verderop. Via de porto foon luistert de redactie mee. Kan- didatenbegeleider Jan Peter Pelle- mans vertelt over een ruzie tussen twee spelers, eerder die dag. „Maar verder is het gezellig", zegt hij. „Als of ik de hele dag in een volière zit." Wie is de mol? doet iets met de spe lers, met iedereen eigenlijk. Het is beulen. Medewerker Aldo loopt el ke dag diep na middernacht met een stapel callsheets onder zijn arm door de hotelgangen. Minutieus zet hij daarin op een rij wie waar, in welke bus, op welke tijd en met welk doel moet zijn. Gisteren schoof hij om half vier 's nachts de laatste papieren onder de hoteldeu ren van zijn collega's door. Drie uur later was iedereen alweer op. En voort gaat de karavaan, in een moordend tempo. Naar een klein dorp aan de kust. Pottenkijkers mo gen niet langer mee. Die zien alles later wel, op tv. „Het wordt leuk", zegt Jongstra. Hij heeft geen last van die anderhalf miljoen euro die op zijn schouders drukt. Hij zit in het spel. „Faalangst? Nooit!" Wie is de Mol? is vanaf 8 januari elke donderdag bij de Avro op Nederland 1 vanaf 20.30 uur. Reageren? redactie.media@wegener.nl cf^arfvcrAjcxrcrfr. aDDi Jk De lichaamstaal van de mol Donderdag begint Wie is de mol? weer (zie boven). Op internet wordt traditiegetrouw op tientallen websi tes druk gespeculeerd over de iden titeit van de mol. Er is zelfs een Wie is de mo/?-startpagina. Daar vonden we Lichaamstaal.nl, waar je je ken nis over nonverbale communicatie kunt ophalen. Misschien kun je daar mee de mol in een vroeg stadium al indentificeren. Wat de sterren je over 2009 kunnen vertellen Ben je benieuwd naar wat je in 2009 te wachten staat? Ga je dit jaar eindelijk de liefde van je leven vinden? Krijg je die droombaan en lacht het geluk je toe? Een beetje ad vies hier en daar kan nooit kwaad. Wie voorbereid het nieuwe jaar wil beginnen, kan de (gratis) horoscoop voor 2009 raadplegen. Je kunt er ook je Chinese horoscoop bekijken en tarotkaarten laten leggen. www.geosense.net www.kadaza.nl www.lichaamstaal.nl www.horoscoop2009.nl In de nevelige fabriekshal Paint Hall in Belfast vinden de eerste opnamen plaats voor een nieuwe reeks van de Avro-serie Wie is de mol? foto Falco Hassink/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 127