m 43 media 'Er zit een heel alerte man, die veel kan' horen, zien en surfen Femke Halsema media@wegener.nl 024-3650570 Matthijs van Nieuwkerk leeft als een topsporter, om altijd op topniveau te kunnen presteren, foto CPD Matthijs van Nieuwkerk t- Geboren 8 september 1960 in Amsterdam. Getrouwd, 1 zoon en 1 doch ter. Begon op de sportredactie van de Amsterdamse krant Het Pa rool, werd kunstredacteur en klom op tot hoofdredacteur (vanaf 1997). Stapte in 2001 over naar AT5, de Amsterdamse tv-zender. Was in 2002 kortstondig net coördinator bij Nederland 3, stond klaar om presentator van Novo te worden, maar beland de uiteindelijk bij TV3 van de NPS. Presenteert sinds 2005 De We reld Draait Door. Was tot dit sei zoen duopresentator van Hol land Sport. Doet samen met Leo Blokhuis de Top 2000 a go go. Staat bekend om zijn altijd net iets te krappe pakken. Die ma ken hem 'net een tikkeltje scherper'. er onlangs mee opgehouden is, wist de boel nog wel eens flink te ontregelen. De Wereld Draait Door was niet van begin af aan een succes. En het lag ook niet onmiddellijk voor de hand dat dit dé show van Matthijs van Nieuwkerk zou worden. Van Nieuwkerk maakte na een succes vol hoofdredacteurschap bij Het Pa rool een wat mindere periode door. Hij zwierf van baan naar baan en leek het nergens echt naar zijn zin te hebben. Maas: „De ver veling slaat toe als het te lang duurt met enthousiasme iets voor elkaar te krijgen." Maar op De Wereld Draait Door heeft Van Nieuwkerk zijn stempel weten te drukken. Hij domineert niet, maar trekt het programma wel naar zich toe, meent Kelder. „Hij wordt daardoor het gezicht en wellicht onmisbaar." Toen het programma begon, wa ren er nog twee presentatoren, Francisco van jole en Matthijs van Nieuwkerk. Van Jole kwam niet uit de verf en stopte na drie maan den. Cornald Maas: „DWDD heeft een lange incubatietijd gehad. Toen stond het programma nog niet als een huis. Dat willen men sen nog wel eens vergeten." Claudia de Breij stopte dit seizoen als presentator op de maandaga vond en valt alleen nog in. „Dege ne die Matthijs moet vervangen, heeft een zware taak", zegt Borst. „DWDD is een personalityshow. Het is zijn show. De manier van vragen stellen, is persoonsgebon den. Als hij vervangen wordt, is het niet DWDD voor mij." Toch is De Wereld Draait Door voor veel mensen in de mediawe reld een soort toverformule: de combinatie van ernst en lichtheid, verdieping en amusement, ge bracht op topsnelheid. Eenvoudig te kopiëren is het niet, zegt Maas. „Het is vooral Matthijs en zijn toon die het programma karakteri seren. Wat bedoelen ze dan eigen lijk, moeten we allemaal net als Matthijs in de mitrailleurstand? En waarom zou je eigenlijk op elkaar willen lijken?" Maas leerde Van Nieuwkerk vooral kennen tijdens TVs, het tv-magazi- ne over cultuur en media voor de NPS. Dat kwam niet echt van de grond. „Dat was een klein program ma met een hoog eisenpakket. Plus die duopresentatie (met Hadassah de Boer, red.) waar Matthijs geen heil in zag. Hij zwaait het liefst al leen de scepter. Hij moet zijn eigen speelveld hebben. Als het niet naar zijn zin gaat, als het is zoals hij het niet wil, dan ziet hij er ook niets in." Na afloop van de show blijft Mat thijs van Nieuwkerk nooit aan de bar hangen. „Hij is heel gediscipli neerd", zegt Borst. Hij gaat naar huis, om elf uur naar bed. Leeft als een topsporter, om altijd op de top pen van zijn kunnen te presteren. De Wereld Draait Door is een pro gramma dat volgens een strak stra mien verloopt. Van Nieuwkerk is heel geconcentreerd. Wordt hij daarin gestoord, dan kan hij wel geïrriteerd raken, heeft Borst ge merkt. „Hij wil alles onder contro le hebben. Hij heeft de regie." Zijn voorbereiding en uitvoering zijn fe nomenaal, daar kun je alleen maar superlatieven voor gebruiken, meent Borst. „Matthijs kun je ook onvoorbereid ergens neerzetten." Hugo Borst zit om de twee, drie weken in DWDD. Hij kent Mat thijs van Nieuwkerk al heel lang van voetbaltijdschrift Hard Gras. „We zaten samen in de hoofdredac tie. Hij is voor mij meer dan een collega. Maar geen vriend. Een mens heeft niet zoveel vrienden." Van Nieuwkerk weet charme te combineren met scherpte, meent ook Kelder. „En zijn taalgebruik is voor tv-begrippen - waar weinig tekstgedreven mensen werken - uit zonderlijk goed, met veel vondsten en archaïsche woorden. 'U heeft de ze film met genade gemaakt'. Tja, vind ik mooi." Borst: „We zullen hem geen Obama noemen, maar qua retoriek komt hij in de buurt." Angst dat het programma gaat ver velen of kijkers Matthijs van Nieuwkerk moe worden, is er ei genlijk niet. „De rubriek De tv draait door is altijd een hit. Alleen de mediatérugblik aan het eind van de maand zou ik eruit halen", zegt Maas. „Die is me iets te vrijblij vend, omdat niet alle gasten ferven te tv-kijkers zijn." Borst: „Er zit geen sleet op. Ik zou echt geen wegzapmoment weten. Jakhals Frank vind ik geweldig. En ik weet in wat voor omstandighe den het geproduceerd moet wor den. Elke dag de concurrentieslag om de gasten. Achter Matthijs zit een redactie met kwaliteit." Het programma is in zekere zin een uithangbord van schrijvers, zangers en tv-makers die aandacht willen voor hun boek, muziek of programma. Erica Terpstra mag haar afslankboekje promoten, Beau van Erven Dorens zijn eerste roman. Een optreden in DWDD kan een artiest een enorme respons bezorgen. Dit jaar ontstond er wat ophef over gasten (Frits Spits en Peter R. de Vries) die vonden dat ze, tegen de afspraken in, te weinig over 'hun' creatieve kindje hadden kun nen spreken. Maar Maas is juist blij dat het 'pluggen' van nieuwe pro ducten een beetje is weggeraakt bij DWDD en er nu meer aandacht is voor de actualiteit en niet-voorde- handliggende kunst. Omdat het een nieuwsgedreven programma is, kan de formule ook heel lang goed blijven, meent Kelder. Van Nieuwkerk stelt zich erg op als een verkeersagent die het gesprek snel in goede banen leidt. Daarbij geeft hij zichzelf niet bloot. „Hij zou best wat vaker persoonlijk een standpunt mogen innemen", stelt Maas. Maar duidelijk is dat hij bij De We reld Draait Door op zijn plek zit. „Dit kan hij beter dan wat ook", zegt Borst. „Lichtvoetige onderwer pen zo aanpakken dat hij het beter doet dan Ivo Niehe en zware on derwerpen niet uit de weg gaan. Dit programma zit hem als een mooie Italiaanse jas. Het klopt. Vijf, zes jaar wil hij het nog doen. Dan is De Wereld Draait Door tele visiegeschiedenis. Dit is het mag num opus van Matthijs. Dit is zijn levenswerk." De Wereld Draait Door is vanaf 12 januari weer dagelijks te zien op Nederland 3 rond de klok van 19.30 uur iw Reageren? redactie.media@wegener.nl PZC Zaterdag 3 januari 2009 Krant, televisie, radio, weekbladen of toch liever internet? Wie gebruikt welke media en waarom? Deze week: KRANT „Toen ik net de politiek in ging, had ik een soort nieuws- verslaving. Dat is in de loop der jaren veranderd. Abonnement na abonnement heb ik eruit ge gooid. Ie kan best zonder en ik wil meer tijd voor een boek. Ik vind dat je als politicus beter wordt als je ook af en toe een boek leest. In de tuin gaat altijd een boek mee." RADIO „Naar de radio luister ik nooit, dat doen voornamelijk mensen die met de auto naar hun werk gaan, denk ik. Ik reis altijd met de trein. Op mijn iPod staat alleen muziek, geen pod- casts. In de trein lees ik ook de kranten. De Volkskrant, Trouw. NRC Handelsblad als ik de dag ervoor er niet aan toe ben geko men. En de gratis kranten. In het weekend koop ik Het Parool. Ja, het nadeel van politicus zijn, is dat je snel en oppervlakkig leest." WEEKBLADEN „Op De Groene heb ik al sinds mijn 18e een abon nement. Ik probeer het al een tijd je op te zeggen. De weekbladen zijn voor mij toch moetjes. Ik heb er inmiddels schoon genoeg van, ze voegen weinig toe, repete ren het nieuws. Ik kijk ze wel door in de Bruna, net als de rod delbladen. Vanity fair en Esta koop ik." TELEVISIE Als ik naar de televi sie kijk, is het vooral voor de ont spanning, dan zak ik voor Nets. Ik kijk niet voor de lol naar 'No va'. Wel als er echt iets gebeurd is, zoals toen met de bevrijding van Betancourt. Dingen die ik ge zien moet hebben, reportages of interviews, bekijk ik de volgende ochtend via de sites van de uit zenders ofYouTube. Dat heeft Uitzendinggemist wel inge haald." INTERNET „Internet gebruik ik net als de krant veel, omdat je niet afhankelijk bent van uit zendtijdstippen. Mijn favoriete si tes zijn die van CNN, BBC, GeenStijl, Google News en de krantensites. Een nadeel van in ternet vind ik wel dat je de moge lijkheid hebt er veel te veel tijd aan te besteden. Het is verleide lijk te gaan surfen als je eigenlijk moet werken." Eline Besselink Femke Halsema. foto CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 125