'Twintig jaar geleden zag je op televisie nauwelijks een interview met een burgemeester, nu zie je burgemeester Cohen van Amsterdam regelmatig.' In 2008 is een onzichtbare maar belangrijke mijlpaal bereikt. Voor het eerst in de geschiedenis leven nu meer mensen in steden dan op het platteland. Die trend van verstedelijking zet door en dat heeft ingrijpende gevolgen. Het geld wordt niet op het platteland verdiend' Verstedelijking Twintig grootste steden ter wereld 'nw-15-584-627 I Jan Fransen, adjunct-directeur van Institute for Housing and Urban Development Studies PZC Zaterdag 3 januari 2009 1 1 Ruim baan voor de stad door Joost Sijtsma najaar een debatserie over verstedelijking hield. „Twintig jaar geleden zag je op televi sie nauwelijks een interview met een burge meester, nu zie je burgemeester Cohen van Amsterdam regelmatig", zegt Fransen. „Door de decentralisatie verschuift de macht van de regering ook meer naar de stad. Als de Randstad-stad er ooit komt kun je de burgemeester van die stad net zo goed premier van Nederland maken." Wat ook verschuift is de verdeling tussen arm en rijk. „De internationale ongelijkheid neemt af', zegt Fransen, „maar de ongelijk heid binnen steden neemt toe. Dat is wel een beetje generaliserend, want in Neder land is het minder dan in de VS. Hef hangt af van het gevoerde beleid." Een ontwikkeling die daarmee samenhangt is dat de grote wereldsteden steeds meer op elkaar gaan lijken. Ze hebben een hoogopge leide bovenklasse die mondiaal denkt en eik aars cultuur overneemt. Een stad als Shang hai wordt steeds meer vergelijkbaar met New York. Binnen dergelijke steden bestaat een groeiende onderklasse die de aanslui ting met de wereldeconomie heeft gemist. Eenderde van de stedelijke bevolking leeft nu al in sloppenwijken en elke dag trekken zo'n 180.000 mensen naar de stad om een beter leven te vinden. In India gaan de men sen uit de lage kasten naar de grote steden om het harde kastenstelsel te ontvluchten. Ze weten dat ze nooit verder zullen komen als ze op het platteland blijven. Hun hoop vestigen ze op de stad, waar het kastenstel sel vervaagt door internationale invloeden. De meerderheid van de armen in de steden zal rond het jaar 2030 jonger zijn dan 25 jaar, ze zullen werkloos zijn en vatbaar voor fundamentalisme, zowel christelijk als isla mitisch, stelt een VN-rapport van vorig jaar. „Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopië met zo'n drie miljoen inwoners, heeft het moeilijk", geeft Fransen als voorbeeld. „Ethi opië heeft een gigantische achterstand in on derwijs. Laaggeschoolden trekken naar de stad. De overheid heeft weinig geld voor huisvesting en infrastructuur en daardoor is de stad niet zo interessant voor investeer ders. Daardoor komt er ook geen geld bin nen. Het is een vicieuze cirkel. Eigenlijk is Addis Abeba zo goed als failliet. Een land als China heeft het beleid mensen in de ste den bij elkaar te brengen omdat steden be langrijk zijn voor de economische groei. Door de verslechterende economie trekken Chinezen nu weer naar het platteland. Dat zijn voornamelijk mensen die in de bouw werken en nu geen werk meer hebben. Die gaan terug naar hun dorp zonder inkom sten, dus daar ontstaat nu een probleem. De Chinese regering probeert dit tegen te gaan door te investeren in bouwprojecten." Steden zijn niet alleen een probleem, maar ook een oplossing. Als alle stadsbewoners worden verspreid over het platteland, blijft er weinig natuur meer over. En de economi sche mogelijkheden van steden kunnen ook positief uitpakken. „Steden zijn productief, zelfs in ontwikkelingslanden", stelt Fransen, „per persoon wordt in de stad gemiddeld de meeste extra waarde, zoals economen dat noemen, gecreëerd. Het geld wordt niet zo zeer op het platteland, in de landbouw, ver diend maar juist in de verwerking van de producten. Zoals met de Nespresso, het geld gaat naar de koffiepads en de technologi sche ontwikkeling. Als het lukt die kennis naar de stad te trekken, dan heeft de stad le venskans. Met de komst van internet zijn er geen steden meer nodig, dacht men vroe ger. Je kunt immers via internet contact houden en overal gaan wonen. Het blijkt echter dat hoog opgeleide mensen bij elkaar in de steden willen wonen, daar komen ze elkaar tegen en daar ontstaan de briljante ideeën. Kijk maar naar Silicon Valley." Het verschil tussen platteland en stad heeft ook politieke gevolgen. De perikelen in Thai land in het afgelopen jaar zijn daar een voor beeld van. De regering werd gesteund door de arme plattelandsbevolking, maar de ste delijke elite kwam daartegen in opstand. Fransen ziet een soortgelijke situatie in Ethi opië: „Daar heeft de oppositie gewonnen in de steden, die over het algemeen linkser zijn. Dat brengt spanningen met zich mee. Addis Abeba is bezig de infrastructuur te verbeteren. Daar wordt veel geld in gestopt. Het gevolg is wel dat er momenteel een enorme inflatie is ontstaan van meer dan 50 procent. Door de voedselcrisis wordt voed sel ook steeds duurder. De armoede wordt versterkt, je ziet de spanningen zich daar op bouwen." Een rapport van de Wereldbank stelt dat een land moet verstedelijken als het zich economisch wil ontwikkelen. Steden zijn steeds meer de 'trekkers' van de economie. Als al het geld naar de stad gaat, heeft de rest van het land echter minder inkomsten. Dat leidt tot regionale ongelijkheid. Om het voorbeeld op Nederland te betrekken: „Als Amsterdam steeds machtiger wordt, zal het ook steeds meer nationaal geld naar zich toetrekken, dan heb je minder geld voor een spoorlijn naar bijvoorbeeld Groningen. Als je één grote superstad hebt, is het niet goed voor een land, je hebt een netwerk van steden nodig want je moet de rest van het land meetrekken. Met een netwerk van grote en kleine steden krijg je goede verbin dingen waardoor de mogelijkheden van het land beter worden benut." Reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Meer informatie: www.ihs.nl Steeds groter deel van de wereldbevol king vestigt zich in of rondom de grote steden. Percentage van het totaal 70% t In de Chinese stad Shanghai wonen bijna net zoveel mensen als in heel Nederland. Shanghai is daarmee de grootste stad ter wereld. 9 Moskou inw. 10.244.099 20 Londen inw. 7.622.399 14 Mexico-stad inw. 8.609.347 GROTE OCEAAN 16 New York inw. 8.210.195 10 Seoul 1.763.341 TLANTISCHE OCEAAN 17 Cairo inw. 7.947.121 6 Istanbul inw. 11.262.323 3 Karachi inw. 12.461.423 19 Beijing inw. 7.712.104 5 Delhi inw. 11.954.217 12 Mumbai inw. 13.662.885 10 Seoul inw. 9.76. 11 Lagos inw. 9.494.045 I 13 Tokio inw. 8.648.655 H 1 Shanghai GROTE 7 Manilla inw. 10.993.374 '60 '70 '80 '90 '00 '10 18 Lima B inw. 7.804.611 inw. Aantal inwoners in 2008 in de betreffende gemeente, volgens geografisch onderzoeks bureau World Gazetteer. 12 Kinshasa inw. 9.166.685 INDISCHE OCEAAN 15 Jakarta j inw. 8.576.788 8 Sao Paulo inw. 10.287.833 ^4 Buenos Aires inw. 12.127.841 infographic: JD/bron: World Gazetteer, IHS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11