i 1 O Zaterdag 3 januari 2009 PZC Vanuit een sloppenwijk in de Filipijnse hoofdstad Manilla zijn de wolkenkrabbers van het financiële district te zien. Elke grote stad kent deze schrijnende tegenstelling, want de ongelijkheid in de steden neemt toe. foto EPA H mate. De mensen trekken naar de steden en die trend zet de komende decennia door. In 2008 is de onzichtbare grens gepasseerd, er wonen nu meer mensen in steden - plaat sen van meer dan 10.000 inwoners - dan op het platteland. „Een klein, maar wel een be langrijk feit", zegt Jan Fransen. Hij is ad junct-directeur van IHS, het Institute for Housing and Urban Development Studies dat verbonden is aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam. IHS werkt mee aan het leefbaar maken van de steden. Het instituut adviseert stadsbesturen en verzorgt onder wijs aan voornamelijk buitenlandse studen ten. Het IHS heeft in de afgelopen vijftig jaar zo'n 7000 mensen opgeleid, onder wie burgemeesters, ministers en kopstukken uit de zakenwereld. Fransen: „Megasteden, van tien miljoen in woners en meer, waren er in eerste instan tie vooral in Europa en Amerika. De groei van de megasteden zit nu vooral in de ont wikkelingslanden. De mensen vluchten weg van het platteland, ze willen een betere toe komst en in de steden hebben ze meer kan sen. Het probleem is dat verstedelijking niet altijd samengaat met meer werkgelegen heid; veel mensen eindigen dus in de slop penwijken. Eén op de zes mensen op aarde leeft nu in een sloppenwijk." Om nog een paar cijfers te noemen: in 2005 waren er 6,45 miljard mensen. Van hen leef den 3,17 miljard in steden. De verwachting is dat tegen 2030 5 miljard van de in totaal 8,1 miljard mensen in steden wonen. Meer dan de helft van de verstedelijking wordt veroorzaakt door de groei van steden met minder dan een miljoen inwoners. Tweehonderd jaar geleden zag de gemiddel de mens in zijn leven tweehonderd tot drie honderd mensen. Een inwoner van New York leeft tussen honderdduizenden men sen in zijn directe omgeving. De verstedelijking heeft echter niet alleen in vloed op het individu. Door de economi sche bedrijvigheid trekken steden meer macht naar zich toe. Stadsbesturen sluiten steeds vaker rechtstreeks overeenkomsten met multinationals over investeringen en het vestigen van bedrijven in de stad. Stads bewoners maken gebruik van voorzienin gen die worden gecreëerd en onderhouden door het stadsbestuur. De centrale overheid speelt daarin een kleine rol. Fransen: „Uit recent onderzoek blijkt dat Turken en Marokkanen in Rotterdam zich meer Rotterdammer dan Nederlander voe len. Dat komt doordat steden belangrijker worden in het leveren van voorzieningen." 'Steden zijn belangrijker dan landen', was dan ook de leus waaronder het IHS in het et wordt nooit meer zo als het is geweest. Het le ven op het platteland, of wel de 'rurale samenle ving' zoals wetenschap pers het noemen, ver dwijnt iri toenemende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10