35 wonen m f te wachten op de woningcorporatie om je huurhuis op te knappen. Je kunt tegenwoordig ook zelf aan de slag. Als je maar toestemming vraagt, kun je van je huurhuis ook je droomhuis maken, door llze Rike I wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 3 januari 2009 Vroeger moest je een huurhuis 'in originele staat' opleveren als je ging verhuizen. Dus opknappen had geen zin, je moest het im mers toch weer slopen. Tegenwoor dig gaat dat anders. Woningbouw corporaties stimuleren vaak het klussen aan een huurwoning. Ze stellen maar één voorwaarde: vraag van tevoren even of het mag. „Als het echt een verbetering is van de woning, dragen we zelfs graag bij", zegt Margret van Wijk. Ze is directeur Wonen van woning corporatie Woonlinie, actiefin ze ventien dorpen in het Land van Heusden en Altena en de Bomme- lerwaard. Die bijdrage bestaat meestal uit het leveren van materia len. In een enkel geval gaat het om een financiële tegemoetkoning. „Dat doen we niet als mensen een paar jaar oude badkamer hebben, maar graag willen moderniseren en een luxe bad neerzetten. Maar wel als een huis bij ons ook op de nominatie staat gerenoveerd te worden, of als bijvoorbeeld een badkamer na vijftien jaar moet worden vervangen. Als de bewo ners niet willen wachten tot ze aan de beurt zijn of als ze het op hun eigen manier willen doen, kan daar een kleine bijdrage tegenover staan." In feite mag een huurder alles doen met zijn woning, maar alleen de waardeverhogende verbouwin gen mogen bij verhuizing achter blijven. „Als iemand een barretje in zijn woonkamer wil maken, mag dat. Maar het verhoogt de waarde van de woning niet. Dat barretje zal er dus uit moeten als de huurder verhuist." Instanties als Woonlinie houden goed in de gaten wat de kwaliteit is van de aanpassingen. Een mede werker komt langs om de plannen te bekijken. Als het werk gedaan is, is er nog een laatste controle. Als. de klussende huurder graag zijn ei gen materialen wil gebruiken, wor den die ook op kwaliteit getoetst. „Het is niet de bedoeling dat ze naar de goedkoopste bouwmarkt gaan en het eerste het beste tegel tje van de plank trekken. Het moet ook voor toekomstige huurders vol doen." Die toekomstige huurders zijn vaak in hun nopjes met de door hun voorgangers aangelegde luxe. Maar ze moeten zich wel realiseren dat er een klein risico is. Als er iets kapot gaat, Wordt het op standaard niveau gerepareerd. Dus de extra buitenkraan die het begeeft, wordt afgedopt. De luxe badkamertegel tjes die breken, worden vervangen door standaardtegels. Behalve als de nieuwe huurder zelf bijdraagt. De meest voorkomende 'verbou wingen' zijn volgens Van Wijk een buitenkraan en een dakraam. Maar er zijn ook mensen die hele dakka pellen plaatsen en nieuwe badka mers en keukens (laten) installe ren. „Een huurhuis wordt door veel bewoners net zo beleefd als een eigen huis. Waarom zou je dat dan niet naar je eigen smaak aan passen en er je droomhuis van ma ken?" Dat laatste, een droomhuis maken van hun standaardhuurwoning, hebben ook Piet en Esther van der Meijden gedaan. Samen met hun kinderen Indy (2,5 jaar) en Lars (bijna 1 jaar) wonen ze in een huis van de Woonlinie in Zaltbommel. Al toén ze in juni 1998 de sleutel kregen, besloten ze zelf het huis grondig op te knappen. „De wo ningcorporatie kon pas na de bouwvak aan de slag. Daar wilden we niet op wachten." De grootste veranderingen waren een nieuwe keuken en een badka mer 'met een bad om een hoekje'. „Nee, geen hoekbad. We hebben een stukje van de naastgelegen slaapkamer bij de badkamer getrok- Piet van der Meijden heeft zelf een nieuwe keuken (grote foto) in zijn huurhuis gemaakt. Ook is een uitbouw gerealiseerd (foto midden). In de nieuwe badkamer is een ligbad (foto onder). foto's Cor de Koek #s|g*®- ken, zodat er net plaats genoeg was voor een ligbad." De standaardmaterialen kregen ze- van de woningstichting en zelf kochten ze onder meer een bad en een designradiator. Piet van der Meijden, van beroep ambtenaar bij de gemeente Neerijnen, deed al het werk zelf: „Wat mijn ogen zien, kunnen mijn handen ma ken." Geen wonder dat in de loop der jaren nog veel meer aan het huis is geklust. Zo kwamen er een dakkapel en een dakraam, zodat op zolder twee kamers konden worden gemaakt, een uitbouw voor de eethoek op de benedenver dieping en een sfeervolle houtka chel. De keuken en de badkamer zijn beide nóg een keer vernieuwd. „Maar dan met onze eigen materia len, in onze eigen smaak." Al met al is nu van een standaard huurwoning een luxe huis ge maakt. „Mensen vragen ons wel eens waarom we dat werk allemaal doen in een huurwoning. 'Wegge gooid geld', zeggen ze dan. Maar al zouden we er niks voor terugkrij gen, dan nog hebben we er jaren plezier van. Want we wonen hier heerlijk." v-j' Reageren? redactie.wonen@wegener.nl redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Stijging huizenprijs stokt: in november slechts 1 procent Zowel de gemiddelde prijs als het aantal verkopen van bestaande wo ningen is in november gedaald. De gemiddelde verkoopprijs van een be staande woning daalde ten opzichte van oktober dit jaar met 0,9 pro cent, zo blijkt uit de meest recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster. Daardoor is de prijsstijging van be staande koopwoningen op jaarbasis in november blijven steken op een schamele 1 procent - de laagste toe name in ruim twintig jaar. In okto ber was de stijging nog 2,3 procent. Prijswinnende rookmelder is nuttig én sieraad in huis Rookmelders zijn nuttig, maar zelden een sieraad in huis. De Chick-a-dee brengt daar verande ring in. Dit design-vogeltje, afge leid van een vogeltje.dat vroeger werd gebruikt in de mijnbouw om te waarschuwen voor mijn- gas, was het winnende ontwerp van een designwedstrijd voor pre ventiemiddelen. Bij rookontwik keling alarmeert de melder bewo ners met een 'chick-a-dee-roep'. De melder is in tal van kleuren te koop bij Kwantum (39,95 euro). Rookmelder Chick-a-dee: nuttig én leuk vormgegeven, foto CPD AFM maakt zich zorgen om aflossingsvrije hypotheken Toezichthouder AFM maakt zich 'grote zorgen' over het grote aantal aflossingsvrije hypotheken, waarbij het geleende bedrag meer is dan de executiewaarde van een huis. Dat heeft voorzitter Hans Hoogervorst van de Autoriteit Financiële Mark ten gezegd. Banken hebben te ge makkelijk leningen verstrekt aan hui zenkopers en te weinig aangedron gen op aflossing van de hypotheek. Nu door de kredietcrisis de huizen prijs daalt, vormt die zogenoemde overcreditering een probleem voor huizenbezitters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 109