3i wonen Het zonnetje in huis Jazeker, een Cispen m'neer wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 3 januari 2009 Wie op zoek is naar een héél originele kast, moet aankloppen bij ontwerper Stephan Boltz. Hij maakt kasten van oude vliegtuigtrolleys, door Folly van Dijk ley is praktisch en flexibel. De klant kan zelf het aantal laden en plankjes kiezen. De gebruiksmoge lijkheden zijn dan ook legio: als mi nibar; voor een indrukwekkende verzameling sieraden, het opber gen van schoenen, cd's of paperas sen; als extra keukenblok; wijnrek; als koffiebar in de bedrijfshal... In elke ruimte, zowel zakelijk als pri vé, kan zo'n trolley dienst doen. De basisprijs van een vliegtuigtrol ley is 979 euro. Ze zijn onder ande re te koop via www.bordbar.de en gepimpt met leuke kleurtjes. Er zijn maar liefst zestien designvarianten, waarbij de thema's Airports Black, Airports Blue en Arrows White het hoogst scoren. Zelfs een zilveren versie is inmiddels verkrijgbaar. En wie graag een persoonlij ke afbeelding terugziet op zijn of haar vliegtuigtrol ley, wordt evenmin teleur gesteld: ook dat behoort tot de mogelijkheden. www.bordbar.de Wie heel handig is, kan zelf met Tubzzz aan de slag (zie werkschema op www.tubzzz.com). Kies eerst de plek op het plafond waar zonlicht moet worden 'opgevangen' (houd re kening met dakbalken!). Plek marke ren, later uitzagen. Dakpannen ver wijderen (foto 1boven gemarkeer de plek. Flexibele buis laten zakken en zonnecollector op dak monteren (foto's 2 en 3). Buis op maat maken en reflecterende ring met plafonnier plaatsen (foto 4). foto's Tubzzz ONTWERP Metalen ladeblok, type onbekend. ONTWERPER W.H. Cispen (vol gens verkoper). EIGENAAR Vormgeverscollectief Lumine, waartoe onder ande ren Mark Reijntjens behoort. WANNEER GEKOCHT Reijntjens: „In 1998, tweedehands bij een grote kantoorhandel. Wij, een collectief van vormgevers ge naamd Lumine, hebben toen drie kasten gekocht bij een gro te zaak op een industrieterrein. De verkoper was stellig over het ontwerp: Gispen. Ik ben niet honderd procent zeker..." WAAROM GEKOCHT „Ons collec tief was net van start gegaan. We waren genoodzaakt alles zelf te maken of tweedehands te kopen. Deze kasten doen nu nog steeds dienst als opslag voor allerlei kleine kantoorbe nodigdheden (papier, inktpatro- nen, stekkers, cd-roms, et ce tera). Ze wegen per stuk zo'n 45 kilo. Logisch, want alles is van metaal: de kast zelf, de ijze ren panelen die de laden opde len en de mooie, beugelvormi- ge handvatten. Kasten worden niet meer op deze manier ge maakt, denk ik. Ze hadden wel een lakje nodig, waren donker metaalkleurig. Dankzij groene hamerslag metallicverf zagen ze er weer als nieuw uit." PRIJS „We hebben destijds circa 60 gulden per kast betaald." TE KOOP Wie op vraag- en aan bodsites als Martplaats.nl of Speurders.nl de zoekopdracht 'ladeblok Cispen' intikt, krijgt verschillende ladeblokken on der ogen. De meeste lijken ech ter aanzienlijk jonger (én lich ter) dan het exemplaar van Reijntjens, dat wij niet op een van de sites hebben gevonden. Ook een klassieker in huis? Mail info en foto van meubel en uzelf naar de redactie.wonen@wegener.nl Tip: een lamp, tafel of kast kan ook een (neo)klassieker zijn! door Cor-Peter Pasma Dokters uit het begin van de vorige eeuw wa ren al bekend met de helende werking van de zon. Zieken uit de stad werden naar een sanatorium in de bossen gestuurd om daar aan te sterken. Gevoed door schone lucht en zonlicht ging het al snel stukken beter. Inmiddels is de rol van de meeste sa natoria uitgespeeld, maar neemt de belangstelling voor de helende wer king van de zon toe. Te veel zonlicht op de blote huid is niet goed, maar mensen die dagelijks in de zon wer ken, zijn over het algemeen gezonder dan mensen die in een donker kan toorpand zitten. Het bekendste product dat inspeelt op deze trend is de Wake-up Light van Philips. Onder het motto: 'ge zond en lekker slapen' brengt het con cern deze moderne variant van de wekkerradio aan de man. Dertig mi nuten voordat de wekker (desge wenst: geluiden uit de natuur, radio of gewoon een piep) afgaat, vult de Wake-up Light de slaapkamer geleide lijk met licht. Volgens Philips sta je zo 'natuurlijker en uitgeruster' op. Ook een groeiend aantal bedrijven onderkent de waarde van goed licht op de werkplek. Om de prestaties van medewerkers te bevorderen, wordt in donkere kantoren steeds va ker 'full-spectrum-verlichting' geïn stalleerd. Het verschil met normaal kunstlicht is dat deze lampen zowel de uv-straling van de zon als de sa menstelling van zonlicht nabootsen. Goedkoop zijn de lampen niet, maar mensen voelen zich er fitter bij. Wie niet genoeg heeft aan het na^ bootsen van daglicht, kan er ook voor kiezen het echte zonlicht in huis te halen op plekken waar geen daglicht komt. Denk aan een kamer met geen of weinig ramen. Dat kan door middel van een lichtkoepel op het dak die via speciale reflectiebui zen het zon- of daglicht in de ruimte van bestemming brengt. Deze syste men zijn vooral bedoeld voor donke re ruimtes in de woning. Solatube produceert al ruim twintig jaar dergelijke systemen. Hoewel de buis zo'n 97 procent van het zonlicht doorgeeft, is het voor de montage wel van belang dat de te verlichten ruimte niet te ver van de buitenlucht verwijderd is. Nu de maatschappelijke belangstel ling voor een gezonde leefomgeving is toegenomen, melden zich meer fa brikanten op de markt. Zo wordt on der de naam Tubzzz een vergelijk baar buizensysteem geleverd door Sulphur Plasma Light. Belangrijkste verschil is dat Tubzzz goedkoper is en gebruik maakt van flexibele buizen die gemakkelijker zelf te installeren zijn. Het assorti ment van Solatube is echter groter. Zo zijn de lichtpunten uit te breiden met elektrisch licht dat aangaat wan neer de zon ondergaat. Groot nadeel van deze buizen is de montage. De buizen hebben, zeker wanneer ze een grote afstand moeten overbrug gen, een behoorlijke diameter nodig en moeten in het plafond worden weggewerkt. De vrijheid waarmee lichtpunten kunnen worden ge plaatst, is dus vrij beperkt. Fabrikant Parans maakt om die reden gebruik van een 6 millimeter dikke glasvezelkabel om het licht over te brengen. Omdat deze kabels gemakke lijk door het bestaande elektriciteits netwerk worden getrokken, kunnen de lichtpunten op elke gewenste plek worden geplaatst. Nadeel is dat dit systeem gebruik maakt van een 1 vierkante meter groot 'zonnepaneel' met 64 lenzen die op het dak moet worden ge plaatst. Met dat paneel kunnen dan wel vier 'lampen' worden geïnstal leerd waarmee de zon op elke plek in huis terecht kan komen. www.econlight.eu www.sulphurplasmalight.com www.tubzzz.com www.solatube.nl p>-ti Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Meer zon in je huis halen, zou best een van je goede voornemens voor dit jaar kunnen zijn. Mits met mate geconsumeerd, is de zon immers een van de gezondste natuurverschijnselen. De huid wordt gestimuleerd om vitamine D aan te maken, wat weer goed is tegen een hele reeks kwalen: van depressie tot hartaanvallen. In deze rubriek brengen wij bekende, tijdloze meubels - de '(neo)klassiekers' op woonge bied - voor het voetlicht. Mark Reijntjens zit op zijn zware ladeblok. foto Froukje van der Linden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 105