wonen, - Tweede leven voor vliegtuigtrolleys Venushaar Opvouwbare minikas PZC Zaterdag 3 januari 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 Adiantum venustum. foto Romke van de Kaa Slechts zelden kom je 'm nog tegen: de stobbentuin, een tuin vol eiken stobben die beplant zijn met varens, hosta's en an dere schaduwplanten. Je zou die sfobbentuin kun nen zien als de 'laaglandte genhanger' van de rots- tuin. Wie geen steen heeft, gebruikt hout. Als kind was ik dol op het maken van stobbentuin- tjes. Ik roofde een grillig gevormde boomstronk uit het bos en beplantte die met kleine varens. Nadat oma's en opa's mijn werk geprezen hadden, werd de stobbe in de tuin ge plaatst en vergeten. Dan bleek al snel het nadeel van de stob bentuin: varens die op boomstronken groeien, drogen snel ler uit dan varens die in de volle grond staan. Toch kan ik het ook nu nooit laten een decoratief stuk hout mee te nemen en dat tussen mijn schaduwplanten een plek te geven. Daardoor krijgt mijn tuin wel iets van een rommelwinkel, maar door bodembedekken- de varens wordt dat hout ook weer snel aan het oog ontrokken. Want die varens bedekken meer dan de bodem alleen. Veel mensen weten überhaupt niet dat er zoiets als een bodembedekkende varen be staat. Het zijn er ook niet veel: op de vingers van twee handen zijn ze wel te tellen. Zeldzaam (mooi) is Blechnum chilense, een van de weinige varens van het zuidelijk halfrond die bij ons winterhard is. Ik herinner mij een tuin in Ier land waarin deze varen verwilderd was en je je een weg moest banen door de schouderhoge Blechnums. Zo hoog wordt Blechnum chilense niet in ons kli maat, maar in vochtige grond kan de varen ander halve meter halen. Het harde blad van Blechnum chi lense blijft 's winters groen en vormt een mooie ach tergrond voor het jonge blad, dat in de lente rood uitloopt. Een tweede bodembedekkende varen die onze winters door staat, is Blechnum penna-marina.' Op zich is het geen opwin dende, maximaal 15 centimeter hoge bodembedekker, maar je kunt er allerlei bolgewassen doorheen laten groeien. Het is een mooie achtergrond voor herfsttijlozen. Een varen die geen versiering nodig heeft, is een winterhar de vorm van de ouderwetse kamervaren Venushaar, een plant uit de tijd dat we nog geen centrale verwarming had den. Adiantum venustum heet die soort uit de Himalaya. Het is een wonder dat een varen die er zo fragiel uitziet, zo'n taaie tuinplant kan zijn. Adiantum venustum heeft fijnver- deeld blad, dat in zachte winters groen blijft en in strenge goudbruin wordt. In het voorjaar lopen de jonge bladeren uit met roze bisschopsstafjes. Adiantum venustum houdt van schaduw en humusrijke grond. De plant, die 30 centimeter hoog wordt, breidt zich langzaam via wortelstokken uit. Na enige tijd kan hij een paar vierkante meter in beslag nemen. Parans vangt het zonlicht op via een paneel op het dak. De glasvezelkabels in het elektriciteitsnetwerk transporte ren dat licht naar de plek waar je het wilt hebben: een donker trapgat of kamer met weinig ramen. foto CPD Verhalen vertellen kun nen ze niet, maar ze zijn wel de tastbare herinne ring aan vele luchtrei zen: originele vliegtuig trolleys die hun oude dag mogen doorbrengen in een woning of kan toor. Het idee om dit soort trolleys te hergebruiken als kast is afkomstig van de Duitse ontwerper Stephan Boltz.-Hij is er in korte tijd bijzon der succesvol mee geworden. Wer den er in het eerste jaar (2006) vijf tien verkocht, dat aantal is nu reeds opgelopen tot vierhonderd. Al in 1940 introduceerde Lufthan sa de trolley. Hij was bedoeld als ef ficiënte voorraadkast voor de uit verkorenen die zich een vlucht konden veroorloven en daarbij de nodige verzorging vanzelfsprekend vonden. De trolleys zijn nog altijd ijzer- sterk, maar na zoveel jaar trouwe dienst ook gesierd met allerlei deu ken en krassen, souvenirs van tallo ze vluchten over de aardbol. Dat maakt elke trolley natuurlijk uniek. De indeling van de verrijdbare trol foto CPD Een minikasje om plantjes in te kweken, is altijd handig. En hele maal als het kasje ook nog een weinig ruimte inneemt. De kas sen van Piet Design zijn water dicht en lichtgewicht. Ze worden gemaakt van polypropyleen. De minikassen worden plat geleverd in een kartonnen map. Ze zijn simpel in elkaar te zetten, makke lijk in het gebruik en plat weer op te bergen. De Lantana, een van de kleinere modellen, heeft een open onderkant, waardoor hij geschikt is om planten in de open grond te beschermen tegen vorst. Sommige kasjes hebben opklapbare ramen om de plan ten lucht te geven. Prijzen vanaf 4,50 euro voor een kas met ruim te voor één plant, tot 24,50 euro voor een kas voor acht potten. www.dutchheritage.com www.pietdesign.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 104