2i reizen L Ïïi Handen aan de remmen, oogkleppen op en dan: stuiteren maar! De zwarte route voor mountainbikers in Hamsterley Forest is niet voor iedereen weggelegd, ontdekte Roel van Leeuwen. Vooral de afdalingen zijn voorbehouden aan durfallen. H Hf reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 3 januari 2009 Zwarte piste voor fietsers Bij het fietsenverhuurbedrijfin Hamsterley Forest in het noord oosten van Engeland doen ze niet zo aan toeristische promo tie. Ze proberen althans de za ken niet mooier voor te stellen dan ze zijn. „This is typical English weather", zegt de jongedame achter de toonbank. Om maar aan te geven dat de almaar aan houdende plensbui hier geen incident is. Alsof de zwarte 'single track-route' niet al uitdagend genoeg is zonder modder, plas sen en glibberige steentjes. Lloyd Murray, een gedrongen spierbundel met een vrien delijk gezicht, is onze gids door het drijf natte dennenbos. De zwarte route is niet al te moeilijk, beweert hij. Maar uit de mond van deze ex-commando blijken dit tamelijk loze woorden. In het wiel van Lloyd gaan we drie lange, maar gelukkig niet al te steile hellingen te lijf De zeer technische afdalingen - we hebben het hier niet over keurig aange harkte bospaadjes - zorgen echter voor de grootste uitdaging. Het juiste spoor kie zen is er van het allergrootste belang. Een stuurfout kan pijnlijke gevolgen hebben. Lloyd neemt de uit de grond priemende wortels met het grootste gemak, al was het maar om aan te geven dat je niet tel kens je voeten aan de grond hoeft te zet ten. Ondertussen kan hij zijn enthousias me over het gebied niet verbergen. „Als je hier 's ochtends om zes uur rijdt, kun je een hert tegenkomen, prachtig!" Wie de afdalingen op de zwarte route al aan de enge kant vindt, moet zeker de down hill-routes links laten liggen. Met een duizelingwekkende snelheid suizen de echte 'thrillseekers' daar naar beneden. „Voor vijf pond mag je hier de hele dag rij den. Dat is inclusief de verzekering", zegt Craig Hunter die de down hill-routes on der zijn beheer heeft. Goed om te weten. Het 2.000 hectare grote bosgebied bijfhet historische stadje Durham, op circa een uur rijden van Newcastle, is één van de bosgebieden waar het mountainbiken een hoge vlucht heeft genomen. De Fores try Commission - de Engelse variant van Staatsbosbeheer - heeft ervoor gezorgd dat ér, vooral in de laatste tien jaar, in het noordoosten van Engeland veel nieuwe mountainbikeroutes zijn bijgekomen. lei obstakels. Fen ideale training.sroutc omdat de fietser zelf kan bepalen of hij het zichzelf moeilijk maakt en de rotsen meepikt om zo zijn vaardigheden te ver groten of dat hij de obstakels ontwijkt en kiest voor het 'makkelijke' spoor. The Loop is een populaire route in het drukbezochte mountainbikegebied. En dat is precies wat de Forestry Commis sion wil. „Oorspronkelijk dienden de bos sen vooral als nationale houtreserve, maar nu worden ze ook ingezet om er voor te zorgen dat mensen actiever wor den en gezonder gaan leven", vertelt re creation ranger Neil Taylor, die in dienst is van de Forestry Commission. Er zijn plannen voor nog meer mbuntain- bikeroutes. Taylor hoopt dat The Loop snel wordt uitgebreid met een uitdagende rode route. „We wachten al enkele jaren op het geld daarvoor." Anderhalf uur verderop, in Kielder Water and Forest Park in Norhumberland, lijkt geld geen rol te spelen. Onlangs werd daar de nieuwe 300.000 pond kostende Deadwater Mountain Bike Trail in ge bruik genomen. Een uitdagende rode rou te voor de ervaren bikers op een 670 me ter hoge heuvel. De hoogste mountainbi keroute in Engeland. Nog dit jaar worden in Kielder Water and Forest Park twee langeafstandtrails opgeleverd, waardoor hier één van de grootste netwerken van single track mountainbikeroutes in Enge land ontstaat. Er komt een 14 kilometer lange, niet zo lastige, blauwe route en een bijna 19 kilometer lange rode route. Het past in de plannen van Kielder Water and Forest Park één van Europa's aantrekke lijkste 'outdoor' bestemmingen te maken. Het gebied is geschikt voor fietsers, wan delaars en watersporters. In het grootste, door mensen uitgegraven meer van Euro pa kunnen ook zeilers, vissers, waters kiërs en windsurfers hun hart ophalen. Voor de onervaren bikers en voor gezin nen met kleine kinderen is de Deadwater Mountain Bike Trail wellicht wat te veel van het goede. In dat geval biedt de groe ne route langs het meer uitkomst. De ze route over een lichtglooiend ter rein, met merendeels geasfalteer de paden en goedlopende afdalin gen, is in principe voor iedere fietser goed te doen. Om te voor komen dat snelheidsduivels zich op het parcours wagen, zijn op sommige plaatsen zelfs hekjes neer gezet. De verschillende routes starten bij Kielder Castle. In het kasteeltje, waarin ook ten toonstellingen worden gehouden, zouden de geesten van vroegere bewoners nog rondwaren. Het verhaal gaat dat een Duit se onderzoeker, die in het kasteel wilde overnachten, enkele jaren geleden al na veertig minuten op de vlucht sloeg, nadat hij een schim had gezien en vreemde ge luiden had "gehoord.Toch is het park bij Kielder Castle onlangs verkozen tot de rustigste plek van Engeland. Wie een rus tige nacht wil hebben, kan ook op genoeg andere plaatsen terecht. Een paar nachtjes slapen in een van de luxueuze lodges in het Leaplish Waterside Park, met uitzicht op het meer, is zpker geen straf Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Voor de onervaren bikers en voor gezinnen met kleine kinderen is de Deadwater Mountain Bike Trail wellicht wat teveel van het goede. foto Mark Pinder De mountainbikegebieden in noordoost Engeland zijn eenvoudig te bereiken vanuit Newcastle. In deze havenplaats meren de schepen van DFDS Seaways af. Deze Deense rederij onderhoudt een ferryverbinding tussen IJmuiden en noordoost Engeland. De overtocht duurt ongeveer zestien uur. Vanuit Newcastle is het zo'n anderhalf uur rijden naar het Kielder Water and Forest Park in Northumberland en een uurtje naar Hamsterley Forest. www.visitnortheastengland.com www.dfds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 101