Buitenland Arabische revolutie leeft Israël doodt leider Harnas Antiapartheidsactiviste Suzman (91) overleden Meer dan 400 doden en 1600 gewonden in zesdaags offensief. Onvrede over 'impotentie' van leiders neemt toe. Londen wil gevangenen Guantanamo opnemen Somalische piraten kapen Egyptisch schip jnfo@joosseinterieurs www.ioosseinterieurs Paus: solidariteit nodig tegen kredietcrisis Snelheidsbeperking in België verlengd 8 Vrijdag 2 januari 2009 PZC door onze correspondent Harald Doornbos BEIROET - De 23-jarige Ahmad staat gemaskerd voor de Egyptische am bassade in de Libanese hoofdstad Beiroet. Tussen hem en het ge bouw prikkeldraad en de ME. Al dagen wordt hier betoogd. Af en toe wordt een steen gegooid, waar op de politie reageert met traangas granaten of rubberkogels. „Dat Egypte Israël helpt om Pales- tijnen te doden is schande!", zegt Ahmad. De betogers willen de Egyptische ambassade binnendrin gen. „Dan halen we die joodse vlag naar beneden!", roept Ahmad. Op welke vlag doelt hij? „De Egyptische is voor ons dezelf de als die van Israël", legt hij uit. Miljoenen Arabieren zijn woest sinds Israël zes dagen geleden een offensief begon tegen Hamas-doe- len in de Gazastrook. Maar hun woede richt zich niet alleen tegen Israël. Dit keer moeten vooral lan den als Egypte, Jordanië en Saoe- di-Arabië het ontgelden. De regi mes van die landen gelden als oude garde, die weinig kan en wil doen tegen Israël. „Mubarak (president van Egypte) en het koningshuis van Saoe- di-Arabië zijn impotent", aldus een Jemenitische krant. „Ze heb ben de strijd tegen Israël al lang opgegeven." Als die landen Arabi sche impotentie' vertegenwoordi gen, dan zijn de betogers de Via- gra-generatie: militant, religieus en voor de vernietiging van Israël. „We hopen dat die regimes vallen door ons protest", zegt Mahmoud, 'De Egyptische vlag is voor ons hetzelfde als de Israëlische' een vriend van Ahmad in Beiroet. „Want als Mubarak weg is", ver volgt hij, „dan kunnen we wapens sturen naar Gaza. En als de koning van Jordanië is verdreven, gaan er wapens naar de West-Bank. Daar na kan Israël worden verslagen." Tot het afzetten van de leiders van Egypte, Jordanië en Saoedi-Arabië werd opgeroepen door sjeik Has san Nasrallah, leider van de Liba nese verzetsgroep Hezbollah. Zijn groepering wordt, net zoals Ha rnas, aangestuurd vanuit Iran. De zelfde opmerkingen zijn te horen in Gaza zelf, in Jemen, Libië, Liba non en in Syrië. „We willen een heel ander Midden Oosten", aldus Abdul Razzak, activist van een conservatieve pro-Islam partij in Libanon. „Geen Israël, geen Ameri kaanse invloed", zegt hij. „Het bloedvergieten in Gaza overtuigt meer en meer mensen in de Arabi sche wereld ervan dat we een groot moslimrijk moeten stichten. Alleen God kan ons nog redden in de strijd tegen onze vijanden." CAZA-STAD - Israël heeft gisteren een hoge functionaris van Harnas gedood door zijn huis te bombar deren. Behalve Nizar Rayan, Ha- mas-leider in de noordelijke plaats Jebaliya, kwamen nog elf mensen om. Onder hen twee van Nizars vier vrouwen en vier van zijn twaalf kinderen. De meeste Hamasleiders zijn on dergedoken voordat het offensief op gang kwam, maar Rayan (49) stond bekend als iemand die Israël openlijk tartte. Het Israëlische le ger meldde dat hij een tunnel on der zijn huis had als ontsnappings route. „We proberen iedereen te treffen die een leider is van de organisa tie, en vandaag hebben we een van hun leiders getroffen", zei de Israëlische vicepremier Haim Ra mon. Rayan, een hoogleraar islamitisch recht, behoorde tot de topvijf van Harnas. Hij onderhield nauwe ban den met de gewapende vleugel van Harnas en dwong in Gaza res pect af omdat hij meevocht in con frontaties met de Israëlische strijd krachten. In 2001 stuurde hij een van zijn zonen op een zelfmoord missie waarbij twee Israëlische ko lonisten in Gaza werden gedood. Defensiefunctionarissen zeiden dat er een bom van een ton was ge bruikt voor de aanval op Rayans huis en dat wapens die daar waren verborgen extra explosies veroor zaakten. Israëlische vliegtuigen bombar deerden gisteren ook het parle ment en twee andere overheidsge bouw in Gaza-stad. Vanaf schepen werden Hamasdoelen langs de kust onder vuur genomen. Sinds zaterdag zijn ruim vierhon derd Palestijnen omgekomen en meer dan 1600 gewond geraakt. De Verenigde Naties telden ruim zestig burgers onder de doden, waaronder 34 kinderen. In Israël kwamen drie burgers en een sol daat om bij raketaanvallen. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Tzipi Livni herhaal de gisteren in Parijs tegenover pre sident Nicolas Sarkozy dat er geen bestand nodig is om humanitaire hulp toe te laten. „Er is geen huma nitaire crisis" in Gaza, aldus een verklaring van haar departement. De Europese Unie wilde een be stand van 48 uur. Eerder wees pre mier Ehud Olmert dit al af De 23-jarige Ahmad betoogt voor de Egyptische ambassade in de Libanese hoofdstad Beiroet. foto CPD LONDEN - Groot-Brittannië bereidt zich voor op de komst van gevan genen uit de Amerikaanse basis Guantanamo Bay, zodat de aan staande Amerikaanse president Ba- rack Obama het detentiecentrum kan sluiten. Londen neemt negen mensen op met de Britse nationali teit en vier die in Groot-Brittannië hebben gewoond. CAIRO - Circa vijftien Somalische piraten hebben een Egyptisch vrachtschip met 28 bemanningsle den gekaapt bij de Somalische kust, Het schip is geladen met kunstmest. In 2008 zijn in de regio ruim honderd schepen aangeval len door piraten. Een internationa le marinemacht beschermt sche pen die in dit gebied varen. JOHANNESBURG - De Zuid-Affikaan- se antiapartheidsactiviste Helen Suzman (91) is gisteren in Johan nesburg overleden. Als lid van het Zuid-Afrikaanse parlement, waar zij dertien jaar in haar eentje de oppositie vertegenwoordigde, voer de Suzman strijd tegen de onder drukking van de zwarte bevolking. Ze verzette zich tegen invoering van racistische wetten door de re gerende Nationale Partij. In 1967 bezocht zij Nelson Mandela, toen leider van het verboden Afrikaans Nationaal Congres, in de gevange nis. Haar ouders waren voor het antisemitisme uit Rusland ge vlucht. Suzman werd in 1953 in het parlement gekozen voor de Verenigde Partij. Enkele jaren later stond zij mede aan de wieg van de liberaal- democratische Progressie ve Partij. In 1961 leed de partij een nederlaag, waardoor Suzman tot 1974 als enig fractielid overbleef. Zij behield haar zetel tot 1989. Stjz- man werd tweemaal genomineerd voor de Nobelprijs voor de Vrede. Langstraat 2 EE Arnemuiden 149128459B01 „K nr. 22001512 Knr. 303802162 VATICAANSTAD - Solidariteit is we reldwijd nodig om de groeiende ar moede te bestrijden. Paus Benedic- tus XVI zei gisteren tijdens zijn tra ditionele nieuwjaarsgebed dat de economische neergang als een kans moet worden beschouwd om vraagtekens te durven zetten bij 'het dominante ontwikkelingsmo del'. BRUSSEL - Op de meeste Belgische snelwegen mag wegens smog- alarm tot morgenochtend niet har der gereden worden dan 90 kilo meter per uur. De maatregel ging dinsdag in en is nu voor de twee de keer verlengd. Mede door de kou zit er te veel fijnstof in de lucht. Mogelijk wordt de snelheids beperking morgen opgeheven. 2001 BeSte /nenSen, harte eraser ajy h /ff, 'hei prater, Vandaag I J U de he.lt rtMVid jMUOf een ]/erdet beden uJJ shotJ>~c>oT ^trekkelüke k~*»<3 College. Dct w/KMi»g, matrassen, kedhodemS ^t-Senhouien slaafkasi&r mssmsmM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8