Zeeland PZC Cruiseterminal aan Beurtvaartkade 'Heeft er misschien iemand zonnebrandcrème?' Extra politie Zaamslag werpt vruchten af 25 Gewonden bij ongeluk Hoek ZEEUWS-VLAANDEREN 41 31 Gemeente en Zeeland Seaports zetten vaart achter project. Fris begin van 2009 op stranden bij Breskens en Retranchement. Hulpdiensten in actie voor brandmeldingen en een vechtpartij. Loitzl wint in Garmisch en neemt leiding in klassement V Crisisteam blij en verrast met rustige jaarwisseling Vrijdag 2 januari 2009 Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - Havenschap Zeeland Seaports en de gemeente Terneu- zen werken plannen uit voor de aanleg van een terminal voor ri viercruises aan de Beurtvaartkade in de kanaalarm in Terneuzen. Op de kade worden de nodige voorzie ningen getroffen voor de ont vangst van cruiseschepen. Wethouder en havenschapsbe stuurder Adhémar van Waes: „We moeten daar wel de nodige aanpas singen verrichten, want het is na tuurlijk niet het allermooiste plek je van de stad. De kade is welis waar in goede staat, maar er moet toch een veilige op- en afstap- plaats komen en een mooi wandel pad. De locatie op zich is prima, op een steenworp afstand van de binnenstad." Het havenschap en de gemeente zetten vaart achter de uitwerking van de plannen, want de eerste cruiseschepen worden in april al verwacht. Volgens Van Waes staat voor 2009 de komst van minstens acht cruises al vast. Dat kunnen er op termijn meer worden, want vol gens hem is er groeiende belang stelling voor Terneuzen als afmeer plaats. „Het is een groeimarkt, waarvan wij net als Gent, Middel burg en Vlissingen willen meepro fiteren." Aan het Gentse Grootdok bijvoor- In april wordt het eerste van een serie cruiseschepen aan het rand je van de binnenstad van Terneu zen verwacht. De Beurtvaartkade wordt daarvoor aangepast. beeld, meerden afgelopen jaar ruim 200 cruiseschepen af Van Waes: „Het zou natuurlijk dom zijn als je daar niet op inspeelt en al die schepen voorbij laat varen. Maar dan moet je de mensen aan boord - het zijn er toch 150 tot 300 per schip - natuurlijk wel iets leuks te bieden hebben." Met het oog daarop werkt de VW in samenwerking met de gemeen te nu een viertal arrangementen uit. Het Portaal van Vlaanderen, een ontdekkingstocht over het slui- zencomplex van Terneuzen met een vaartocht op het kanaal, is daar nog niet bij. Het stichtingbe- stuur is volop bezig met een op waardering van de toeristische at tractie. Er staat onder meer een verhuizing van het ontvangst- en informatiecentrum van de westzij de van de zeesluis naar een ge bouw van Rijkswaterstaat aan de oostkant van die sluis voor de deur. Van Waes: „Voor het Portaal is 2009 een overgangsjaar. De ge meenteraad neemt binnenkort een beslissing over de subsidiëring en het project is inmiddels ook aangemeld voor subsidiëring van uit Enropese fondsen." door Wilma Valk en Raymond de Frel RETRANCHEMENT - Hij staat erbij alsof hij zo meteen zijn handdoek je op het zand zal leggen en op zijn gemakje lekker gaat liggen nik sen. Vrieskou? Stel je niet aan! „Heeft er misschien iemand zonne brandcrème?", roept Rini Fenijn uit Nieuwvliet stoer. Een beetje grootspraak. Rini heeft het wel degelijk koud, al valt zijn eerste nieuwjaarsduik op het strand bij paviljoen De Zeemeeuw in Retranchement hem alleszins mee. „Ik doe dit voor een groep be kenden die binnenkort een hulp- reis door Afrika gaan maken. Op deze manier wil ik mijn morele steun betuigen." Fenijn is een van de ongeveer veer tig fanatiekelingen die de vrieskou trotseren om 2009 fris te begin nen. Na een run van een paar hon derd meter duiken ze onder het ge juich van honderden toeschou wers de zee in. „Dit is wel een van de zwaarste van de tien edities, 'Het water is prima, nog steeds vier graden. In februari is het veel kouder' hoor", aldus Jannis van de Voorde van De Zeemeeuw. Maar dat maakt de kick alleen maar groter. Zo ook bij 't Halve Maentje in Breskens, waar zestig mensen het water opzoeken. Voor Bressiaan- der Leo de Koster is al die drukte rond de Nieuwjaarsduik niet zo nodig, hij zwemt toch iedere dag: „Ik ben er bijna altijd rond deze tijd. Ik werk in ploegen, dus lukt het niet altijd exact om twaalf uur. Maar het water is prima, nog steeds vier graden. In februari is het veel kouder." Leo trok daarom zonder moeite door Raymond de Frel TERNEUZEN - De jaarwisseling is in Zeeuws-Vlaanderen rustig verlo pen. Burgemeester Jan Lonink van Ter neuzen sommeerde deze week per brief nog zo'n twintig potentiële raddraaiers in Hoek en Zaamslag zich te gedragen. Bovendien werd gevreesd dat sommigen de jaarwis seling zouden aangrijpen om de ge welddadige dood van een postbo de uit Zaamslag in de Koningin nenacht van 2008 op te rakelen. Mede daarom werd in Zaamslag meer politie ingezet. Dat had ef fect. In Zaamslag bleef het rustig. Vanuit Hoek kwam een brandmel ding. Aan de Ds. Raamshof bleef de schade beperkt tot een branden de rij coniferen. De politie kreeg uit de regio in totaal acht brand meldingen. In de Schoolstraat in Terneuzen suste de politie rond drie uur een vechtpartij tussen on geveer 25 mensen. In de Guido Ge- zellestraat werd een buitendeur vernield, nadat een stuk zelfge maakt vuurwerk in een metalen pijp ontplofte. Een woning aan Ghistelkerke in Breskens vatte vlam, vermoedelijk door een licht- kogel die op het dak was terechtge komen. In Terneuzen zijn drie mensen aangehouden voor het rij den onder invloed van alcohol of het bezitten van harddrugs. Bij het nieuwjaarsfeest in de Zee landhallen in Goes zijn rond Vijf uur twee 24-jarige Terneuzenaren gearresteerd, omdat zij een beveili gingsmedewerker hadden ge schopt. Een andere 24-jarige Ter- neuzenaar werd bij het feest mis handeld door twee Vlissingers. Hij liep een gebroken neus en een snee in zijn wenkbrauw op. een paar extra baantjes. O filmpje op www.pzc.nl/zeeuwsvlaanderen HOEK - Bij een eenzijdig ongeluk op de N61 bij Hoek zijn op oudjaarsavond rond elf uur twee mensen gewond geraakt. Door on bekende oorzaak kwam een 19-jari- ge automobilist in een naast de weg gelegen sloot terecht. Een 17-jarige inzittende uit Oostburg raakte gewond aan haar gezicht. Een 19-jarige Duitse passagier liep hoofd- en nekletsel op. De twee zijn naar het ziekenhuis gebracht. In Retranchement doken zo'n veertig mensen de zee in om het nieuwe jaar fris te beginnen. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69