Crisisteam blij en verrast met rustige jaarwisseling Speciale alarmering scheepvaart voor verraderlijke stroming van het waterschap fotograaf (freelance) Gevreesde grote vernielingen en het belagen blijven uit. Direct gevolg stranding Fowairet na problemen in het Zuidergat. PZC Vrijdag 2 januari 2009 31 door Emiie Calon MIDDELBURG - De mannen van het crisiscentrum van de Zeeuwse Vei ligheidsregio kijken elkaar om drie uur, tijdens de jaarwisseling, wat ongelovig aan. „Hét is nog steeds rustig", constateert politiecommis saris Jan Dalebout met een menge ling van blijdschap en ongeloof! Een uur eerder deed hij diezelfde constatering en sprak de hoop uit dat het zo zou blijven. Zonder te pauzeren ging hij echter verder en voorspelde dat 'vanaf nu' de men sen de cafés gaan verlaten en wel eens rotzooi kunnen veroorzaken. Een jaar geleden begon het na twee uur immers ook in een Jan tal Zeeuwse plaatsen te spoken, trokken groepen jongeren al ver nielend rond. Het crisisteam bestaat deze nacht uit vijf medewerkers van de poli tie en een brandweerman. Ze wor den ondersteund door veel colle ga's in andere kamers van het pand aan de Middelburgse Segeer- Crisiscentrum stuurt direct politie af op brandende blokkade in Middelburg singel, evenals talloze agenten en brandweerlieden in het veld. Die mannen en vrouwen in het veld ■voeden de Segeersingel met infor matie zodat het crisisteam bijna op de minuut weet wat er speelt en bij kan sturen. Zo beslist het dat er direct agenten naar een brandende blokkade in de Waal straat in Middelburg moeten waar de vlammen tot vier meter hoogte reiken. Binnen korte tijd hoort het dat die blokkade is opgeheven en alles weer normaal is. Het is een van de weinige momen ten tijdens de jaarwisseling dat er iets van spanning voelbaar is. Ver der werkt het team onder leiding van Dalebout alsof het een norma le doordeweekse dag is. Er is zelfs tijd voor wat grappen. De bezoek ende burgemeester Koos Schouwe- naar (Middelburg) en directeur Frans Captijn van de Veiligheidsre gio krijgen oliebollen aangeboden. En intussen blijft het al bij al toch redelijk rustig in het Zeeuwse. Op het reusachtige projectiescherm op de wand verschijnen wel veel meldingen van kleine brandjes maar de gevreesde grote vernielin gen, het reltrappen, het belagen van hulpdiensten, dat blijft uit. door Wout Bareman PERKPOLDER - De scheepvaart op de Westerschelde wordt voortaan speciaal gewaarschuwd voor verra derlijke dwarsstroming in het Zui- dergat tussen Perkpolder en Hans- weert. Dat gebeurt door de ver- keersbegeleiders op de verkeers posten. Bij giertij ontstaan op de drukke vaarroute steevast draaikol ken, die schepen uit de koers weg drukken. De informatie wordt ruim vooraf verstrekt. Peter Scherpenisse van het waterdistrict Westerschelde van Rijkswaterstaat: „Er zijn drie manieren van waarschuwen: gewo ne informatieverstrekking, waar mee de schipper of kapitein kan doen wat hij wil, een advies - 'ik zou nu even dit stukje vaarwater mijden óf afremmen' - of in het ui terste geval een instructie. Dat is een bindende verkeersaanwijzing conform het scheepvaartregie- De PZC zoekt een voor de editie Schouwen-Duiveland Reacties graag naar: Ton van den Nouweland, chef regioredactie Schouwen-Duiveland postbus 80 4300 AB Zierikzee of pere-mail naar: T.vandenNouweland@pzc.nl. 1 kjor meer informatie: In,. 0111-454651 moes mum ■B ment." Directe aanleiding voor de maatregel is het vastlopen en plooien van het containerschip Fo wairet in september 2005. De Meetdienst van Rijkswaterstaat stelde een uitgebreid onderzoek in naar de omstandigheden waaron der het schip uit de koers was ge raakt en kwam tot de slotsom dat de zware dwarsstroom de boosdoe ner was. In april legt waterstaat een nieuwe stroommeetboei in het Zuidergat, die iedere minuut gegevens levert. In Hansweert wordt bovendien een meetvaartuig gestationeerd, dat informatie doorgeeft. Deskun digen van waterstaat verwachten in 2009 tien keer sterke dwarsstro ming tussen de Platen van Ossenis- se en de Plaat van Walsoorden. Loopt die op tot meer dan drie knopen, dan gaan de waarschu wingen uit. Metingen door Rijkswaterstaat hebben uitgewezen dat in het Zuidergat bij giertij steevast draaikolken ontstaan, die gevaar opleveren voor de scheepvaart. Het dagelijkse bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden deelt het volgende mee: Inloopavond waterplan buitengebied Noord-Beveland Het waterplan voor het buitengebied van Noord- Beveland is definitief. Het algemeen bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden heeft het plan in december vastgesteld. Bent u benieuwd naar de maatregelen die hieruit voortvloeien? Kom dan langs op de inloopavond op donderdag 15 januari 2009. U kunt op eigen gelegenheid het plan bekijken. Onze medewerkers staan uiteraard klaar om vragen te beantwoorden. Wanneer: donderdag 15 januari Tijd: doorlopend van 19.30 tot 21.30 uur Locatie: Casembroothuis, Nieuwstraat 46 Kamperland Baggeren Lange Gracht Kapelle Vanaf begin volgend jaar wordt de Lange Gracht in Kapelle gebaggerd. Waterschap Zeeuwse Eilanden werkt zo, samen met de gemeente Kapelle aan het wegwerken van achterstallig onderhoud. Baggeren is nodig om de bodem op diepte te houden zodat wateroverlast en problemen met de waterkwaliteit voorkomen kunnen worden. De baggerwerkzaam- heden starten in of net na week 2 en duren tot half maart. De baggerspecie wordt in waterdichte auto's vervoerd naar het baggerspeciedepot in de Willem Annapolder. Naast het baggeren, krijgen ook de oevers een opknapbeurt. Beschadigde stukken worden hersteld en langs de achtertuinen van de woningen aan de Grachtstraat komt nieuwe betuining. Het eilandje achter De Komme wordt opgehoogd, zodat het weer een echt eilandje wordt. De herten uit het hertenkamp en de vissen uit de gracht gaan tijdelijk uit logeren, maar komen na het werk weer terug. Overlast Het baggeren kan overlast voor u veroorzaken. Het baggeren zelf is meestal geen probleem, maar de vrachtwagens die het slib afvoeren, kunnen geluids overlast en verkeershinder veroorzaken. Uiteraard doen we er alles aan om de overlast zo gering mogelijk te laten zijn. We vragen uw begrip voor deze tijdelijke overlast. Folder Wilt u meer weten over het hoe en waarom van baggeren? Vraag dan de gratis folder 'baggeren in stad en dorp' aan via communicatie@wze.nl of vraag naar de afdeling Communicatie van het waterschap via 0118 - 621000. Goedkeuring Kostentoedelings verordening 2009 Het College van gedeputeerde staten van Zeeland heeft de Kostentoedelingsverordening watersysteem- beheer en wegenbeheer 2009 goedgekeurd. Door middel van de Kostentoedelingsverordening moet het algemeen bestuur van het waterschap voor elk van de categorieën van belastingplichtigen de toedeling van het kostendeel vast leggen. De verordening was op 27 oktober 2008 door de algemene vergadering vastgesteld. Inwerkingtreding en ter inzage legging De Kostentoedelingsverordening 2009 treedt in werking met ingang van de dag na die van de bekend making en geldt vanaf 1 januari 2009. De verordening en het bewijs van goedkeuring door de provincie liggen 12 weken (van 5 januari tot en met 27 maart 2009) ter inzage in het hoofdkantoor van het waterschap, Kanaalweg 1 in Middelburg, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur. Telefonische inlichtingen zijn te verkrijgen bij Berend van Daalen, via telefoonnummer 0118 - 621000. Na betaling van leges wordt een exemplaar van de verordening verstrekt. Intrekking Omslagklassenverordening Vanwege het vervallen van de grondslag in de Waterschapswet heeft de algemene vergadering op 9 december 2008 de Omslagklassenverordening ingetrokken. Dit besluit treedt in werking met ingang van de dag na die van de bekendmaking en geldt vanaf 1 januari 2009. Soms onzichtfaaarjfljf:ff viJv'vv Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 - 621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze.nl Een politieagent houdt op oudejaarsdag de jeugd in Arnemuiden in de ga ten; de jaarwisseling verliep verrassend in Zeeland rustig, foto Roland de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63