Nieuw record voor Zeelands Import mosselen verboden gordijnen kunnen ook zaken zichtbaar maken caramBwle ROC verzorgt opfriscursus HCC Zeeland in 2009 regelmatig bijeen Kerstboomverbranding Renesse Workshops paspelknoopsgaten Raad van State houdt geen rekening met vonnis Europees Hof. Westenschouwen druk bij Zeelands grootste nieuwjaarsduik. 'MWma (uw goede smaak bijvoorbeeld) 26 Vrijdag 2 januari 2009 PZC S YERSEKE - De Raad van State heeft woensdag de in 2007 verleende vergunning voor het importeren en het verzaaien van Ierse- en En gelse mosselen en oesters in de Oosterschelde vernietigd. Stichting De Faunabescherming had be zwaar gemaakt tegen de vergun ning, omdat het risico dat er met de mosselen en oesters 'gevaarlij ke' uitheemse organismen meeko men te groot zou zijn. De Raad van State heeft vastgesteld dat dit risico inderdaad bestaat. Jaap Holstein van de Vereniging van Importeurs van Schelpdieren in Kapelle is verrast door de uit spraak. Hij wijst erop dat het Euro pees Hof in Luxemburg begin de cember nog oordeelde dat er geen importvergunning voor mosselen en oesters nodig is. Door zo'n vergunning te eisen, handelt Nederland in strijd met het Europees recht op vrij handels verkeer. Holstein: „De Raad van State heeft helaas, met dat vonnis geen rekening gehouden, waar door onduidelijkheid blijft: be staan." De Vereniging van Impor teurs van Schelpdieren vraagt, bin nenkort een nieuwe vergunning aan. Dat wordt een belangrijke test case. OOSTKAPELLE - Schrijf ik dat woord nu met een -d of een -t? Is het meervoud van leeuwerik nu leeuweriken of leeuwerikken? Voor wie zijn kennis van de Neder landse taal graag wil bijspijkeren, verzorgt Stichting Welzijn Veere en het Regionaal Opleidings Cen trum Zeeland een opfriscursus Ne derlands. In 21 weken worden alle aspecten van de taal behandeld. De cursus start op 14 januari en kost 35 euro. Aanmelden kan via ROC Zeeland: 0113-558500 of door een mailtje te sturen naar educatie@roczeeland.nl. 'S-GRAVENPOLDER - De afdeling Zeeland van HCC, de landelijke vereniging van computergebrui kers, houdt dinsdag 6 januari de eerste clubavond van het jaar. Die vindt plaats in het dorpshuis in 's-Gravenpolder. Ook in Zierikzee zijn regelmatig bijeenkomsten. De avonden zijn steeds voor ieder een gratis toegankelijk. Behalve een leesmap en draadloos internet is er telkens een presentatie. De eerste presentatie in het nieu we jaar is op 6 januari. Dan spreekt Waker Meerbeek over Ma- gix video 15. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. door Piet Kleemans WESTENSCHOUWEN - Het contrast kon niet groter: aan de zijlijn dik ingepakte toeschouwers en op het strijdtoneel - het strand bij Wes tenschouwen - schaars geklede en soms vreemd uitgedoste bikkels. De dertiende editie van de nieuw jaarsduik in Westenschouwen - de populairste in Zeeland - trok naar schatting vijfhonderd deelnemer en vele honderden toeschouwers. Een nieuw record. Wie vlakbij de strandovergang de Rotonde wilde parkeren, moest er vroeg bij zijn. Het toch niet kinder achtige parkeerterrein daar was in mum van tijd vol, waarna uitgewe ken moet worden naar het verder op gelegen parkeerterrein bij de Punt. Voor de laatste groep was het een fikse wandeling over het strand naar het met lint afgebaken de parcours voor de nieuwjaarsdui kers. Het werd zonder morren ge accepteerd en ook over de kou werd nauwelijks geklaagd. „Het valt eigenlijk wel mee. Vorig jaar stond er meer wind en voelde het kouder aan dan nu", aldus een van de vele toeschouwers. Even voor de statistici: de watertemperatuur was 2.8 graden celcius, de lucht temperatuur een dikke twee gra den boven nul. Terwijl dweilband 'Liever ier-as tuus' vrolijke klanken - waaronder een door leden van de reddingsbri gade luidkeels meegezongen 'Oh, oh, Den Haag' - over het strand strooit treffen de nieuwjaarsdui kers in spe de laatste voorbereidin gen. Nog even een korte inspectie van het tenue, wat beschermende balsem op de lippen en een menta le voorbereiding op het startschot en - vooral - het ijskoude water. Exact om 15.00 uur valt het verlos sende startschot en stormt de luid joelende menigte over het strand richting de branding. Om zo moge lijk nog sneller het water weer uit te komen, op weg naar de bescher mende en verwarmende hand doek en de bewonderende blikken van familie en vrienden. De vraag hoe de - inmiddels niet meer weg te denken - nieuwjaars duik is ontstaan, laat zich lastig be antwoorden. Internet biedt wat dat betreft geen soelaas. Wel is be kend dat één van de eerste nieuw jaarsduiken in 1920 plaatsvond in het Canadese Vancouver op initia tief van de Polar Bear Swim Club. Nieuwjaarsduik uitgegroeid tot ware Hollandse traditie De nieuwjaarsduik is oud, maar werd pas in 1960 écht serieus. Ok van Ba tenburg organiseerde in 1960 in Zandvoort de eerste nieuwjaarsduik. Verreweg de populairste Nederlandse nieuwjaarsduik is die van Scheven- ingen waar jaarlijks ongeveer 10.000 mensen de elementen trotseren. Hoeveel nieuwjaarsduiken er in Nederland zijn, is niet bekend. Bij spon sor Unox staan landelijk meer dan vijftig 'serieuze duiken' geregistreerd. Onder een 'serieuze duik' wordt verstaan een duik in onverwarmd open water waar minstens 20 mensen aan meedoen. In Zeeland wordt dit jaar - ondanks de kou - op tien plaatsen een nieuw jaarsduik georganiseerd. De nieuwjaarsduik in Westenschouwen is de populairste van Zeeland. Het fenomeen dook in i960 in Zandvoort op. De duik daar is in middels uitgegroeid tot verreweg de populairste in Nederland. Daar trotseren zo'n 10.000 bikkels de elementen. In Westenschouwen begon het in 1996 met zes fanatiekelingen. De mare ging snel rond en het jaar er na waren het er al twintig. Daarna ging het hard. In 2005 was het aan tal deelnemers al gestegen tot tweehonderd en vorig jaar boekte de organisatie van de 'Friste Nieuwjaarsduik' een record met vierhonderd deelnemers. Hetgeen tot grote drukte op het strand en na afloop ook op de weg leidde. Dat ook dit jaar weer veel nieuw jaarsduikers de tocht naar Westen schouwen zouden maken stond voor de organisatie eigenlijk wel vast. „Alleen waren er nu ineens van die verhalen over dat het van wege de kou misschien wel afge last zou worden. Maar je ziet dat mensen zich daardoor niet heb ben laten weerhouden" aldus een woordvoerder van de organisatie. Voor de deelnemers was er een speciaal herdenkings-shirt. Filmpje op www.pzc.nl/schouwen-duiveland Jill" .Ijf v0O9 De vraag ligt voor de hand. Waarom duik je als weldenkend mens vrijwil lig in water van nog geen drie gra den. Sportvisser Johan Hoogerwerf uit Bruinisse - gehuld in wat nog het meest lijkt op een synthetisch be renvel - heeft zijn antwoord snel klaar: „Omdat de zee ons van alles geeft, wil ik een keer iets terug doen. De zee respect betonen." De temperatuur doet Hoogerwerf wei nig. „Qua temperatuur is het een van de koudste dagen, maar het voelt anders." foto Ronald den Dekker Mandy (links) en Monica - collega's bij Schranserij De Olijke Tapper en gehuld in T-shirts van hun brood heer - laten zich door de kou even min uit het veld slaan. Waarom mee doen? Monica: „Ik ga binnenkort naar Aruba en wilde nog even voe len hoe koud het hier is." Voor de meiden is het de eerste keer dat ze meedoen aan de nieuwjaarsduik. Dat het nu uitgerekend een van de koudste dagen is, deert hen niet. Mandy: „Positief denken en gewoon gaan." foto Ronald den Dekker Ze is net terug uit het water. En ze staat niet eens echt te bibberen. Pip- pi Scheiberlich (10 jaar) deed sa men met haar moeder, haar broer tje en kinderen uit de buurt mee aan de nieuwjaarsduik. Voor haar was het de eerste keer. „Koud, nou het viel eigenlijk wel mee. Alleen heb ik heel koude voeten." Deson danks vond Pippi het heel leuk om mee te doen. „Nee, ik heb er niet voor getraind. Maar dat was ook niet echt nodig". foto Ronald den Dekker Gehuld in badjassen zitten ze in de luwte van het strandpaviljoen bij te komen van de Nieuwjaarsduik: Joeri van Omme uit Alblasserdam en vriendin Tessa Huijsing uit Amers foort. „Omdat we een beetje gek zijn", antwoordt Joeri op de vraag waarom hij het koude water trot seert. „En omdat het gewoon een enorme kick geeft", vult Tessa aan. Voor haar was het de eerste nieuw jaarsduik en ze heeft geen spijt. „Al leen koude voeten." foto Ronald den Dekker RENESSE - De ondernemersvereni ging Renesse houdt vanmiddag de traditionele lampionnenoptocht en kerstboomverbranding, leder een kan zijn of haar boom tussen 15.00 en 16.00 uur naar het transfe rium brengen. Onder de inleve- raars wordt een waardebon ver loot. De optocht begint om 19.00 uur bij het dorpshuis. Daarvan daan gaat de stoet naar het transfe rium, waar de bomenberg in brand gaat. Ter plaatse wordt muziek gespeeld en kan warme chocolademelk wor den gedronken. Bruisend centrum voor bowling, biljart en brasserijen |p| 1 uur bowlen, 3 gangenmenu 4 consumpties 27,50 2 uur bowlen, 3 gangenmenu 6 consumpties €36,50 Iedere maand een nieuw menu Da Vinciplein 14 4462 GX Goes 0113-227373 Naast de Zeelandhallen Open 7 dagen per week vanaf 14.00 uur (weekend vanaf-12.00 uur) bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle 0113 343810 www.basmar.nl KERKWERVE - School voor mode vormgeving Cathy de Vos in Kerk- werve houdt deze maand work shops paspelknoopsgaten maken. De precieze data hangen mede af van de wens van de deelnemers. Er komen zowel 's ochtends als 's avonds workshops voor het ma ken van knoopsgaten in mantel of colbert. Meedoen kost 17,50 euro. Meer informatie via 415792 of per email: cathydevos@zeelandnet.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 58