Moeilijk jaar verwacht voor supers n J 'in ui Zoeken Jongen door trein geschept naar geld voor 4 I Vrijdag 2 januari 2009 PZC Consumenten letten straks nog meer op de prijs. Politie Rotterdam gaat nog niet uit van een misdrijf. DE WOON BOEK ONLINE of bel 0900-9697 waarom zou je verder zoeken AMSTERDAM - Supermarkten leken als een van de weinige ongevoelig voor de economische neergang. Maar de tijd van forse omzetgroei, soms zelfs met dubbele cijfers, lijkt voorbij. Supermarkten zullen in 2009 nog wel groei realiseren maar deze zal afvlakken, stellen kenners. Naar verwachting stijgt de omzet dit jaar met 3 procent, ofwel 1 mil jard euro. Dat is beduidend lager dan in 2008. „Al is dat nog lang niet slecht", zegt supermarktdes- kundige Gerard Rutte. De omzetstijging zal in 2009 voor het merendeel op het conto ko men van hogere prijzen. De kos ten voor grondstoffen zijn echter weer aan het dalen, er is sprake van economische neergang en het consumentenvertrouwen is slecht. Daardoor is het voor supermark ten moeilijk uit te leggen dat pro ducten duurder worden. „Maar vergeet niet dat de prijzen in Ne derlandse supermarkten lager lig gen in vergelijking met andere lan den", aldus Rutte. De prijs zal dit jaar een centraal thema in de supermarktbranche en levensmiddelenindustrie zijn, De supermarkten krijgen het zwaar wanneer de economische neergang lang aanhoudt. De con sument zal dan nog meer op de kleintjes letten. verwachtten deskundigen. De strijd om de klant barst dan ook al snel in het nieuwe jaar los. Ver schillende supermarktconcerns ko men met forse kortingsacties en prijsverlagingen. C1000 is gestart met een campagne met honderd aanbiedingen van een euro en bij Albert Heijn staan de Hamsterwe ken voor de deur met scherpere kortingen dan vorige jaren. De consument is al veel gevoeliger geworden voor aanbiedingen en acties en is meer geïnteresseerd in seizoensproducten, concludeerde het Centraal Bureau Levensmidde lenhandel (CBL) eerder. Ook zul len consumenten hun eetpatroon wijzigen. „Iets vaker een gehaktbal eten dan een biefstukje", voorspel de CBL-voorzitter Klaas van den Doel. Bovendien neemt de popula riteit van huismerkartikelen toe. De grote vraag is hoe lang de eco nomische neergang aanhoudt en hoe diep die zal zijn, meent Philip den Ouden, directeur van de Fede ratie Nederlandse Levensmiddelen Industrie (FNLI). „Wij hebben een voordeel: mensen blijven 'eten. Maar als de crisis lang duurt, dan zal de consument nog meer op de centen letten. Dan zijn de gevol gen voor de branche aanzienlijk." De FNLI-directeur signaleert dat voedingsmiddelenproducenten moeilijker prijsverhogingen kun nen doorberekenen aan winkels. Hij verwacht dat de concurrentie strijd tussen supermarkten alleen maar groter zal worden doordat zij scherper op prijs zullen inzetten. IX IM^GELüks s\SB- P Ziekenhuizen moeten bijbouwen en vernieuwen om aan alle zorgeisen te blijven voldoen. Maar geld loskrijgen bij banken is moeilijker sinds er nieuwe regels zijn. De kredietcrisis helpt ook niet mee. door Ap van den Berg Bestuurder Eke Zijlstra krijgt het wel eens be nauwd als hij door zijn bomvolle ziekenhuis, het Atrium Medisch Centrum in Heer len, loopt. Het oude gebouw barst uit zijn voegen. „En beton be weegt helaas niet mee." Nieuwbouw en renovatie zijn hard nodig om goede zorg te kun nen blijven bieden, zegt hij. „Som mige kamers zijn nu zo klein dat er geen tillift meer in past." Maar dan moet het ziekenhuis wel de fi nanciering rondkrijgen en dat valt in deze tijden van kredietcrisis en economische malaise tegen. En er zijn meer redenen die tot nieuwbouw nopen. Om ziekenhuisinfecties zo veel moge lijk te voorkomen moet tussen de bedden van patiënten bijvoor beeld voldoende afstand zitten, legt Zijlstra uit. Dat is in het Heer- lense ziekenhuis dat volgens de normen van vijftig jaar geleden werd gebouwd simpelweg niet haalbaar. „En dan is er nog wel wat aan te merken op het sani- ROTTERDAM - Een 19-jarige jongen uit Oegstgeest is nieuwjaarsmor gen omgekomen op station Rotter dam Alexander. Hij werd aangere den door een intercitytrein. Een tweede slachtoffer, een 21-jarige man eveneens uit Oegstgeest, raak te zwaargewond en is overge bracht naar het ziekenhuis, meld de de politie. Aan de hand van het onderzoek en de eerste verklaringen gaat de politie niet uit van een misdrijf. „Het lijkt dat er sprake is geweest van een tragisch ongeval", zei een politiewoordvoerster gisteravond. Verder onderzoek moet nog uitwij zen wat er precies is gebeurd. Het trein- en metroverkeer lag in verband met het onderzoek stil vanaf kwart voor zeven tot rond half een 's middags. De jongen overleed op de treinbaan. Slachtof ferhulp is ingeschakeld voor de ge tuigen. Het AD meldde gisteren dat de jongens wegrenden voor een groep achtervolgende jongeren, waarmee ze ruzie hadden. Deze zou zijn ontstaan bij een nabijgele gen discotheek. De politie wil hier over gisteravond nog niets zeggen. tair", zegt hij. „Er zijn hier douches waarbij de verpleegkundi ge natter wordt dan de patiënt." De bouwplannen dulden eigenlijk geen uitstel, maar de onderhande lingen met de banken liepen vast. „Ik heb de afgelopen maanden ge merkt dat banken alle risico's wil len uitsluiten." Ineens wilden de banken een meer gedetailleerde fi nanciële onderbouwing. Uiteinde lijk bleek een lening van 300 mil joen onhaalbaar. Zijlstra onder neemt nu een nieuwe poging met een sterk versoberd project van 210 miljoen euro. Bovendien hoopt hij investeerders over de streep te trekken met een minder riskant, gefaseerd bouwplan. „Wat resteert is 170 miljoen voor nieuwbouw en 40 miljoen voor re novatie. De overige 90 miljoen doen we niet. Onderkomens voor ondersteunende functies als admi nistratie en boekhouding worden nu zeer sober uitgevoerd. Inclusief de raad van bestuur. Die komt straks in een houten keet." Ook de onderhandelingen van het Delftse Reinier de Graaff Gasthuis over een hypotheek van 150 mil joen euro liepen vast. Stapels straatklinkers en trottoirbanden voor de bouw van een nieuw zie kenhuis zijn daar nu de stille getui gen van een mislukt avontuur. De grondwerkzaamheden werden meteen stilgelegd. De raad van be stuur broedt op alternatieven. In tussen is ruim de helft van de be oogde bouwput weer als parkeer terrein in gebruik. Ziekenhuizen lopen aan tegen strengere eisen van financiers. Ban ken houden wegens de kredietcri sis de hand op de knip. Bovendien zijn begin vorig jaar de regels ver anderd voor de financiering van ziekenhuisgebouwen. Het rijk staat niet langer garant waardoor ziekenhuizen zelfbij de bank moe ten aantonen dat ze de rente en af lossing kunnen terugverdienen. De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) reageert bezorgd. Het kan niet zo zijn dat de Nederlandse zorg achterop raakt bij ontwikke lingen elders in de wereld, zegt voorzitter Frank de Grave. „Onze belangrijkste taak is het bewaken van de toegankelijkheid, de bereik baarheid en de kwaliteit van de zorg. Daar mag niet aan worden ge tornd, kredietcrisis of niét." De Grave constateert dat banken de geldkraan voor de bouw van du re nieuwe ziekenhuizen en ook in vesteringen in hypermoderne me- Kaaistraat 9-13 Kortgene Telefoon 0113-302430 www.dewoongalerij.nl OPENINGSTIJDEN: maandag t/m vrijdag: 09.00-18.00 u zaterdag: 09.00-17.00 u Zie www.kras.nl/72072 Bestel de brochure of kijk op www.kras.nl/turkijezomer2009 Met vroeg- boekkortingen p totwe|€l50J De mondaine badplaats Kemer ligt in een fraaie omgeving, omgeven door de glooi ingen van de uitlopers van hetTaurusgebergte. In Kemer zelf vindt u een leuk centrum met trendy bars en restaurants. HOTEL GRAND HABER***** Dit hotel is door een weg gescheiden van het strand en ligt op ca. 400 m van het centrum van Kemer. Het hotel beschikt o.a. over di verse restaurants, beautycenter met Turks stoombad en Finse sauna, aquapark, kinder boerderij, voetbalveld en minigolf. U verblijft hier op basis van (ultra) all inclusive! Vertrekdata: vrijwel dagelijks van 6/1 t/m 31/10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4