De allerbeste wensen PZC zet in Jacht damherten gaat door Welpies tellen 'Recht doen' 'Veel gezondheid' 'Graag meer rust' Poging om afschot via rechter te voorkomen is niet gelukt. 2 Vrijdag 2 januari 2009 PZC ONDINE VAN DER VLEUTEN De herkenning bleef uit, bij het lezen van de 'lijstjes van 2008'. Jan Smit was de meest gegoogelde artiest, de Nintendo Wii het Cadeau van het Jaar, Girlfriend van Avril Lavigne het meest bekeken YouTube-clipje. Enzovoort, enzovoort. Alleen bij de best bekeken tv-programma's van het jaar hoorde ik opeens bij de massa. De EK-wedstrijd Neder land-Rusland. Ik weet het nog goed. Als voetbal-hater voelde ik een lichte paniek opkomen toen ik hoorde dat ik de zater dag verplicht door moest brengen in een feestzaaltje, bij twee grote televisieschermen en in het gezelschap van Oranjefans. Nee zeggen was geen optie. „Zie het als een themafeèst", zei ik tegen mezelf, „als fashion event. Kun je fijn die oranje flaphoed op." Zo kwam het dat ik zater dag totaal overdressed naar Bra bant reed, met op wangen en voorhoofd de Nederlandse vlag, bij wijze van kers op de taart. Om in de stemming te komen, begon ik te turfen hoeveel ver ongelukte welpies we op de snelweg passeerden. Al gauw tel den alle inzittenden enthousiast mee. „Daar! Daar lag er nog een! Een rode!" „Niet waar! Dat was een blikje!" Na 140 kilo meter hadden we er 72 (voornamelijk oranje). In de feesttent bracht een in de Nederlandse vlag gewikkelde vrouw drankjes rond. Ik stelde me verdekt op en nam een ba- cootje. Na het eerste doelpunt kreeg ik de smaak te pakken. When in Rome, do as the Romans do, dacht ik, en bestelde er nóg een. „Hiddink is een verraaier!", riep ik. Boos beet ik in een soesje met leverpastei. Toen viel het genadeschot. Op de terugweg mijmerde ik over de Russen, die nu wel erg blij zouden zijn en er trouwens helemaal niet verkeerd uitza gen. Achter me neuriede iemand zacht 'Nederland, O Neder land'. Hier en daar lichtte een verlept oranje welpie op in het schijnsel van de koplampen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns 'Zie het als fashion event. Kun je fijn die oranje flaphoed op' COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5769 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 0800- 8060 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? WWW.pzc.nl/lezersservic^ of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk - vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit Schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 0800 - 0 231 231 Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hei colofon uefi u nadere infocmatie De beste wensen voor de inwoners van Zeeland zijn legio. Een goede afloop van de ziekenhuisperikelen. Een rechtvaardige samenleving met aandacht voor zowel slachtoffers als daders. Rust voor de mosselsector. Een daling van het aantal verkeersslachtoffers. Behoud van de werkgelegenheid. Coeddraaiende havens. En natuurlijk veel gezondheid en geluk. Wat wenst u voor Zeeland? „Een samenleving waarin aan slachtoffers en daders recht wordt gedaan. Een alerte en vertrouwen wekkende toepassing van het straf recht dus. We zitten in een ont wikkeling waarin slachtoffers meer mogelijkheden krijgen om te zeggen wat »e vinden tijdens een rechtszitting. Ik hoop dat ze van die mogelijkheid meer gebruik gaan maken. En dat wij ze daarbij kunnen helpen met bijvoorbeeld spreekrecht of het opstellen van een slachtofferverklaring." En voor u persoonlijk? „Ondanks de mindere tijden van recessie en bedrijfssluitingen wens ik veel ruimte voor werk en ont wikkeling in Zeeland. Dan denk ik behalve aan Dow ook aan de poli tie en de rechtbank ja. Of mij dat persoonlijk raakt als hoofdofficier weet ik nog niet, maar economi sche ontwikkeling is belangrijk voor de leefbaarheid van Zeeland en ik woon en werk hier graag." Jeroen van Gastel, ex-kankerpatiënt uit Goes Wat wenst u voor Zeeland? „Ik hoop dat het voor Zeeland goed afloopt met de ziekenhuizen. Het zou toch een ramp.voor de provincie zijn als specialismen ver dwijnen. Voor patiënten, en hun familie, is het van belang dat men sen in hun directe omgeving kun nen worden geholpen en dat er dan ook de modernste apparatuur voorhanden is." En voor u persoonlijk? „Nou ja, het was me het jaartje wel. Ik had lymfeklierklanker. Ge lukkig ben ik in mei officieel gene zen verklaard. Daarna ben ik gaan trainen voor de Ride for the Roses en heb die honderd kilometer uit eindelijk gereden. Ik voel me nu weer goed,Nnaar ik merk wel dat, nu ik in een rustigere fase zit, er nog veel te verwerken valt. Ik wens me dus bovenal een rustig, stabiel 2009 in goede gezondheid, samen met mijn gezin. Oh ja, en nog vele fietskilometers. Ik ben al met een groepje aan het trainen voor de Ride for the Roses dit jaar, in Bemmel." ïjijj Hoofdofficier van justitie Diederik Greive 'Mosselvrouw' Mariska Jumelet uit Bruinisse Wat wenst u voor Zeeland? „Dat de werkende man aan de slag kan blijven. En voor 2009 wens ik ook minder regeltjes en minder ge zeur voor de Zeeuwen. Ik hoop dat het voor de mosselsector een beter jaar wordt, maar ik vrees het ergste. Net als je denkt dat je er even mee klaar bent, hoor je weer wat over een vergunning om mos selen van de Waddenzee naar Yer- seke te brengen. Van zulk soort re gels en gezeur moeten we juist af" En voor u persoonlijk? „Ik hoop op meer rust. Het laajste driekwart jaar hebben we veel tijd en energie in het actievoeren moe ten steken. En dat terwijl hier nog wel drie meisjes rondlopen. Mijn gezin moet in 2009 weer op de eer ste plaats staan. Natuurlijk, als het nodig is, gaan we weer actie voe ren. Door uit te blijven leggen wat er moet gebeuren voordat een bak mosselen in de supermarkt terecht komt, heb ik gemerkt dat je draag vlak kunt creëeren." door Peter Jansen Wat kunt u in 2009 verwach ten van de PZC? Uiteraard zes dagen in de week een krant met nieuws en achtergronden, be zien vanuit onvervalst Zeeuws per spectief In het nieuwe jaar zetten door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De jacht op damherten in de Kop van Schou wen kan doorgaan. Dat heeft de rechter bepaald. Stichting Faunabescherming was naar de rechter gestapt om afschot van 269 herten te voorkomen, maar dat is niet gelukt. „Knap be roerd", zegt Liesbeth de long van Faunabescherming. „We zijn bui tengewoon bedroefd en vinden het onbegrijpelijk." Volgens de stichting kloppen de tellingen waarop de vergunning is gebaseerd niet. Faunabescherming zegt dat er slechts vierhonderd damherten in het gebied lopen, terwijl de provincie uitgaat van on geveer duizend dieren. De provin cie baseert zich daarbij op de tellin gen van de Fauna Beheereenheid Zeeland (FBE). Deze koepelorgani satie van natuurbeheerders, landei genaren, boeren en jagers tellen al jaren reëen en damherten. „Een trieste dag" reageert Rob Os- sewaarde van de Partij voor de Die ren op de uitspraak van de rechter. „Triest voor de damherten en ik heb geen vertrouwen meer in de De rechter heeft de jacht op dam- herten niet verboden. Faunabe scherming had daar om ge vraagd. In de Kop van Schouwen worden 269 herten geschoten. rechtspraak." De Partij voor de Dieren is ook van mening dat de telcijfers niet kloppen. Keiharde bewijzen zijn daarvoor nog niet geleverd. Dat komt vol gens Ossewaarde, doordat zijn tip gevers (die bij Staatsbosbeheer werken) niet in de openbaarheid willen treden. „Ze zijn bang voor ontslag." Volgens Anton van Haperen van Staatsbosbeheer van Staatsbosbe heer klopt dat niet. „Ik heb de me dewerkers gesproken die bij de tel ling waren betrokken en die heb ben gezegd dat er geen aanleiding is om te denken dat de telling niet klopt." De provincie Zeeland is tevreden met de uitspraak. De jacht mag vanaf 2 januari beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2