Ontzwangeren Thuis trainen is lastig Thuisdokteren 4 Vogelsvogelsvogels Spierpijn 1 8 Vrijdag 2 januari 2009 PZC HUISARTS door Paul van Dijk Liefde voor zoveel vogels door gemis aan menselijk contact Ik dacht dat ik het al bont maakte met een kanarie, twee agapornissen, een koppeltje duifjes en een koningsparkiet. Maar mijn liefde voor vogels valt in het niet bij de passie van een zestigjarige man uit Berlijn. Hij stond vorige week op de voorpagina van mijn krant. De Duitser had in zijn tweeka merflatje 1.700 parkieten gehuisvest. De autoriteiten grepen in nadat buren klaagden over lawaai en stankoverlast. Volgens deskundigen is hier sprake van het compulsive hoarding syn droom. Hoarding is het verzamelen van nutteloze spullen en niet in staat zijn hier iets van weg te gooien. Compulsive hoarding gaat verder dan het enthousiast verzame len van postzegels, poppen of voetbalplaatjes. Mensen met dit syndroom zijn niet in staat te selecteren tussen dingen die zij moeten bewaren en zaken die de vuilnisbak in kunnen. Wat zij opslaan in huis kan variëren van collecties paperclips, oude kranten en gebruikte boodschappentassen tot voedingsproduc ten die over de datum zijn. Mensen met deze tik kunnen geen beslissingen nemen want ze wil len niet het risico lopen iets weg te gooien waar ze later spijt van hebben. Sommige mensen met het com pulsive hoarding syndroom ver zamelen honden, katten of vo gels zoals de Duitse meneer. Ik ging een aantal jaren geleden in het kader mijn vogelhobby op bezoek bij een man net over de Belgische grens. Hij woonde in een mooi vrijstaand huis met garage. De hele tuin was volgebouwd met vogelhokken voor dottertoekans en andere zeldzame toekansoorten. Ik werd ontvangen in de woonkamer waarvan de wanden waren bebouwd met vogelverblijven voor Arieltoekans en Swains- ontoekans. Via de keuken waar een koppeltje Curieltoekans bi vakkeerde, bracht hij mij naar zijn slaapkamer. De muren wa ren bedekt met lange strepen vogelpoep en een viertal tokotoe- kans vloog angstig rond. Ook alle andere kamers in huis ble ken omgetoverd te zijn tot vogelverblijven.-De kleding van de eigenaar van deze dierentuin was niet te onderscheiden van de kleur van de volgescheten muren. Het lijkt om te lachen, geknipt voor Man bijt Hond, maar het is echt niet grappig. Behalve het dierenleed werd het leven van deze man gekenmerkt door een zeer beperkt sociaal leven. Er was bij deze lijder aan het compulsive birdhoardingsyndroom één opvallendheid. Zijn vogels waren, in tegenstelling tot de verzamelingen van collega patiënten, geen prullaria. Ze waren kostbaar en dat leverde nog enige contacten op met vogelhan delaren. Verder leefde hij een geïsoleerd bestaan. Compulsive birdhoarders houden enorm van hun vogels maar zorgen er vaak slecht voor. Dat gold ook voor de Belgische me neer. Uit recent onderzoek blijkt dat vogelhoarding vaak het gevolg is van een verstoorde ouder-kindrelatie en dat de liefde voor zoveel vogels in de plaats komt voor het gemis aan mense lijk contact. 'Negen maanden op, negen maanden af', waarschuwt een gezegde voor de forse herstelperiode na de bevalling, een periode die soms nog wel langer duurt. Pleidooien voor een langer bevallingsverlof zijn daarom terecht, vindt onderzoeker Victor Pop. „Vrouwen hebben te maken met een biologische onrechtvaardigheid." door Mandy Pijl Drie weken nadat ze een keizersnede on derging, zat freelance tekstschrijver Sylvie Smeets weer achter haar computer. Ze werkte een paar uur per dag, deed wat kleine klusjes. Rust nemen was niet aan haar besteed. „Financieel kon ik mijn werk best een tijdje stilleg gen, maar mijn passie voor mijn werk was te groot om dat te doen." Een paar maanden later betaalde Smeets de tol: ze was om de paar weken ziek. „Soms kon ik mijn bed niet uitkomen, zó ziek was ik. Terwijl ik voorheen nooit griep had. Pas na tien maanden voelde ik me weer een béétje mezelf. Ik weet dat ik duidelijk had moeten zijn: tot die datum werk ik niet." Het lichamelijke en psychische her stel na een bevalling, ook wel ont zwangeren genoemd, heeft tijd no dig. Hoewel vaak wordt gezegd dat dat herstel negen maanden duurt, staat er geen officiële termijn voor. Omdat iedere vrouw in haar eigen tempo ontzwangert, maar ook om dat er nooit onderzoek is gedaan naar wat ontzwangeren precies in houdt en hoe lang het gemiddeld duurt. Onderzoeksgeld daarvoor ontbreekt. „Schandalig", vindt de Tilburgse huisarts en hoogleraar eerstelijnszorg Victor Pop. „Blijk baar vindt men ontzwangeren niet interessant genoeg, je gaat er immers niet aan dood." Terwijl er volgens hem wel behoef te is aan goede informatie over de periode na de zwangerschap. Pop illustreert dat onder meer met de ervaringen van een tolk/vertaal ster van een rechtbank. De vrouw kon haar werk een tijd lang niet doen, nadat ze was bevallen. „Ze kon zich niet meer concentreren, presteerde niets en raakte daar- Een kind krijgen is een monsterklus voor een vrouwenlijf. Klachten als moe heid en vergeetachtigheid kunnen maanden aanhouden. foto ANP door in een depressie: zou ze haar vak ooit nog kunnen uitoefenen? Ze begreep niet wat er met haar aan de hand was. Had ze geweten dat concentratieproblemen na een bevalling heel normaal zijn, dan had ze zich heel anders gevoeld." Ooit volgde Pop, die al meer dan twintig jaar onderzoek doet naar de herstelperiode na een bevalling, driehonderd vrouwen tot een jaar na de geboorte van hun kind. Bij huisbezoeken stond hij regelmatig voor gesloten deuren, omdat vrou wen de afspraak met hem'waren vergeten. Hij hoorde ook veel ver halen van vrouwen die voortaan een boodschappenlijstje nodig hadden om met de goede bood schappen thuis te komen. En die briefjes schreven om te voorko men dat ze dat lijstje vergaten mee te nemen. Vergeetachtigheid komt volgens Pop voor bij 90 procent van de be vallen vrouwen. Ook haaruitval, rugklachten, hoofdpijn en depres sies zijn klassieke verschijnselen bij het ontzwangeren. „Het begint na de geboorte met naweeën, over matig zweten, vermoeidheid en stuwing van de borsten. Maar de gevolgen van een bevalling wer ken veel langer door", weet ook In deze rubriek geven twintig huisartsen tips voor behandeling van veelvoorkomende klachten. Wat kan patiënt zelf doen, wanneer is expertise van de huisarts nodig? Vandaag: spierpijn DE KLACHTEN - Pijn in één of meer spieren. - Pijn begint meestal vrij acuut. - Voorbeelden van spierpijn zijn: stijve nek, spierpijn na het spor ten, spit, spierpijn bij griep. NAAR DE DOKTER? - Nee, meeste spierpijn is na een paar dagen over. - ]a, als klachten na twee dagen erger worden of als na een week geen verbetering optreedt. - Ja, als spierpijn steeds terugkomt. - Ja, bij twijfel over de ernst na een spierkneuzing of bloeduitstorting. WAT KUNT U ZELF DOEN? - Beweeg spieren regelmatig zonder ze te overbelasten. - Warmte verlicht klachten: warme douche, bad, kleding, kompres, rode lamp. - Massage stimuleert bloedsomloop en vermindert pijn. - Zonodig pijnstiller gebruiken. Bij voorkeur paracetamol. Zonodig drie keer per dag twee tabletten. Wees terughoudend met middelen als ibuprofen (brufen, nerofen, advil). Ze kunnen bijwerkingen geven en verstorend werken op andere medicijnen. Thuisdokteren, spoorboekje voor alledaagse klachten. Paul van Dijk e.a. Uitg. Adr. Heynen. 9,95 euro. De weken voor en na de feestdagen leeft de handel in fitnessapparaten voor thuis op. Maar hoe voorkom je dat zo'n apparaat ongebruikt op zolder belandt? En is thuis bewegen wel net zo gezond als buiten of in clubverband sporten? door Ingrid Beckers Van de Nederlanders bo ven de 15 jaar heeft bijna 20 procent thuis een hometrainer staan. Het voornemen is goed, maar volgens schattingen wordt de helft van alle aangeschaf te fitnessapparatuur voor thuis, al na enkele maanden niet meer ge bruikt. Waarom mensen honder-" den euro's neertellen voor een ap- paraat om het vervolgens te laten verstoffen? „Omdat ze vaak niet weten hoe ze ermee om moeten gaan", vermoedt George Helenkla ken van fitnessspeciaalzaak Helis- ports International. „Veel mensen gaan al de fout in door voor aan koop geen duidelijk doel voor ogen te hebben. Willen ze afval len, conditie opbouwen, spieren versterken of revalideren? Dat zijn essentiële vragen als je een keus moet maken tussen bijvoorbeeld een loopband, een roei- of een ho metrainer." Ook is het verstandig rekening te houden met de huidige conditie. Helenklaken: „Als je jaren hebt stil gezeten en van de een op de ande re dag als een gek gaat trainen, is de kans groot dat je het niet vol houdt." Helenklaken besloot daarom zijn klanten te stimuleren het aange schafte fitnessapparaat ook goed te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 18