Weersverwachting Het weer en het klimaat m a Weerbedrijf WeerOn- line gaat vanaf van daag het weerbericht in deze krant verzor gen. Directeur Gerrit Hiemstra laat zijn licht schijnen over de moderne weer-indus- trie. Het weer in 10 stappen mm. 1 2 Vrijdag 2 januari 2009 PZC De weerman komt nauwelijks buiten door Chris Halkes Cerrit Hiemstra en WeerOnline Cerrit Hiemstra (geboren 1961) voltooide in 1986 een studie me teorologie aan de universiteit van Wageningen. Daarna werkte hij als meteoro loog bij Meteo Consult en als hoofd van de meteorologische dienst van het KNMI op Schip hol. In 1995 begon hij samen met Erik Brink, de commercieel direc teur, het weerbedrijf DLV Meteo BV, dat sinds 2001 WeerOnline heet. WeerOnline heeft een website met de weersverwachtingen voor de gehele aarde en levert gespecialiseerde weerinformatie aan tal van bedrijfstakken. Bij WeerOnline werken nu onge veer 25 mensen, van wie er acht meteoroloog zijn. Hiemstra werkt freelance voor de NOS als presentator van het weerbericht en als meteorolo gisch adviseur. Deze activiteiten staan los van WeerOnline. De NOS koopt zijn weerinformatie bij WNI. De weerman die met metertjes en buisjes in het veld bezig is, is verle den tijd. „Die kun je op de brade rie zetten bij de oude ambach- ten", zegt Gerrit Hiemstra, direc teur van weerbedrijf WeerOnline, tevens bekend als verkondiger van het weerbericht in het NOS journaal. Ook de weeramateur, die vroeger trouw de resultaten van de metingen in zijn tuin aan De Bilt doorgaf, speelt voor de weersvoorspellingen van nu geen enkele rol meer. De informatievoorziening over het weer is een volle dig geautomatiseerde hightech industrie geworden. Letterlijk, want de computercentra waar de wereld wijd verzamelde informatie van meetstations en satel lieten wordt verwerkt tot weerberichten kun je rustig vergelijken met bijvoorbeeld staalfabrieken, meent Hiemstra. Het is een voortdurend productieproces, dat ook steeds bijsturing behoeft. „Aan de ene kant gaat er gigantisch veel informatie in. Die wordt be werkt in computermodellen en aan de andere kant komt er informatie uit. Die weermodellen zijn de meest complexe computerprogramma's die er be staan. Alleen de allergrootste computers kunnen die berekeningen aan." Bedrijven waarvoor informatie over het weer belang rijk is, kunnen dat inmiddels als een 'grondstof met specificaties' hanteren. „Vroeger moesten zij zelf een beetje meteoroloog spelen. Een boer moest als hij wil de gaan zaaien of oogsten, bijvoorbeeld zelf kunnen inschatten of het wel of niet zou gaan regenen. Bedrij ven kunnen nu steeds meer weerinformatie met een bepaalde betrouwbaarheidsgraad inkopen. Hoe be trouwbaarder, hoe meer geld het kost." De weersvoorspelling klopt niet altijd. „Wat je niet meet, weet je ook niet. Niet overal staan meetsta tions, bijvoorbeeld midden op de oceaan. Daardoor kunnen weerverschijnselen onopgemerkt blijven, ter wijl ze wel het totaalbeeld beïnvloeden." Toch noemt Hiemstra de weersverwachtingen tegen woordig zeer betrouwbaar. En ze worden steeds be ter. Dat komt door meer en betere satellietwaarne mingen, betere rekenmodellen en vooral door een als maar groeiende computercapaciteit. Het doen van de benodigde waarnemingen en bere keningen is niet op commerciële basis te doen. Dat is de taak van de nationale weerinstituten, zoals in Ne derland het KNMI. „Ik zie ook echt niet de meerwaar de van een eigen weerstation voor WeerOnline", zegt Hiemstra. „Wij krijgen of kopen --dat verschilt per land - de ruwe informatie van de weerinstituten. Wat wij doen is die behoorlijk technische informatie interpreteren en bewerken tot voor de diverse gebrui kers begrijpelijke en nuttige informatie." Dat varieert van het maken van weerkaarten voor de krant tot het verstrekken van informatie aan gemeen ten voor de gladheidbestrijding. De website van WeerOnline met wereldwijde weersverwachtingen trekt maandelijks 1,4 miljoen bezoekers, meest men sen die willen weten wat voor weer het is op hun va kantiebestemming. Ook dat werk verrichten compu ters. „De meteoroloog is een procesmanager gewor den die toeziet of het allemaal goed gaat. Voor mijn werk kom ik bijna nooit buiten. Dat vind ik jammer, maar het is gewoon niet nodig." Ook al geniet Hiemstra van zijn werk, het weer is niet zijn hobby, stelt hij. „De interes se voor meteorologie ontstond pas tijdens mijn studie landbouwtechniek aan de universiteit van Wageningen, waar het een specialisatie was." Als hij buiten is, ziet hij echter wel meer dan een ander. „Jij ziet alleen maar grijze lucht; ik zie dan de atmo sfeer aan het werk, het energietransport, het opstij gen van warme lucht, kortom het complete plaatje. Maar dat geldt voor elke vakman op zijn terrein." Eigenlijk is het maar goed ook dat het weer zijn hob by niet is. „Een hobbyist gaat helemaal op in zijn hob by. Ik kijk naar de toepassingen en zie de commer ciële kansen. Ik zie wat voor een krantenlezer wel of niet relevant is, waardoor het weerblok van WeerOn line kan aansluiten bij de beleving van de lezer." De Nederlander vraagt zich niet al leen dagelijks af wat het weer nu wéér voor hem in petto heeft. Ook de klimaatver andering heeft de belangstelling voor het weer doen toenemen. Meteoroloog Gerrit Hiemstra merkt dat het mensen bezig houdt als hij lezingen geeft over dit thema dat hem zelf ook zor gen baart. „Tegelijkertijd zijn mensen zich er te weinig van be wust dat er wel degelijk iets aan de hand is." En dat 'iets' valt niet te plaatsen binnen de kli maatveranderingen die zich de afgelopen tientallen miljoenen jaren inderdaad al eerder heb ben voorgedaan. „De hoeveel heid CO2 in de atmosfeer neemt nu vijfhonderd keer sneller toe dan ooit in de geschiedenis van de aarde. Wat dat tenslotte zal betekenen, is niet te voorspel len, maar maatregelen zijn be slist nodig. Technisch gezien is het zeker mogelijk de CO2 uit stoot met 20 procent te vermin deren, als we willen. En dat maakt wel degelijk een ver schil." Aan de andere kant kan uit de dagelijkse weerverschijn selen, zelfs uit de extremen, wei- nig opgemaakt worden over de klimaatverandering. „Het weer zal altijd op en neer blijven gaan. Het gaat om de frequentie van die extremen. Een Elfsteden tocht zal heus nog wel eens ge schaatst worden." Het nieuwe weerblok, dat vanaf vandaag in deze krant staat, is opgebouwd uit tien verschillende onderdelen. Die variëren van het weer in Europa tot de weers verwachting voor uw eigen regio, in woord en beeld. Daarnaast staan in het weerblok een overzicht van het weer in een aantal grote wereldsteden en, af hankelijk van het jaargetijde, informatie over bijvoorbeeld de neerslag, sneeuw hoogtes of zomerse temperaturen. Onderaan het nieuwe weerblok staat een verwijzing naar de digitale weerpagina op de website van deze krant. Cerrit Hiemstra: „De meteoroloog is een pre Regio vandaag N Middelburg G Oostburg ^2^* Terne I R- Waterstanden Vlissingen "g Terneuzen g Kats 02:38 213 14:55 224 02:56 237 15:15 249 04:06 168 16:36 177 O 5 Roompot buiten 02:39 158 14:59 169 Roompot binnen 03:46 136 16:16 144 Krammersluizen West 04:04 166 16:46 177 Hansweert 03:28 253 15:48 265 Stavenisse 04:06 161 16:36 171 Yerseke 04:12 183 16:39 192 co Vlissingen 03:09 211 15:27 221 "P Terneuzen 03:29 236 15:47 246 tü T3 Kats 04:46 166 17:09 175 O Roompot buiten 03:09 156 15:29 166 Roompot binnen 04:20 135 16:51 142 Krammersluizen West 04:45 164 17:21 174 Hansweert 04:02 250 16:19 261 Stavenisse 04:46 159 17:05 168 Yerseke 04:49 181 17:08 189 Regio lange termijn do vr za zo ma di wodo vr za zo ma di wo max. temperatuur min, temperatuur 2 neerslag (mm) zonuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 12