Nieuwe Belgische regering beëdigd Pakistan blokkeert Khyberpas Premier Thailand wijkt uit socia politieke onderw zorg socia veiligheid Oud en Nieuw: dit normaal?1. HANDEN AF VAN ONZE HELPERS! PZC Woensdag 31 december 2008 9 Offensief moet geweld tegen transporten voor VS en Isaf stoppen. ISLAMABAD - Pakistan heeft de weg over de Khyberpas, waarlangs de buitenlandse troepen in Afghanis tan voor een groot deel worden be voorraad, afgesloten in verband met een offensief tegen opstande lingen in het noordwestelijke grensgebied. Vanwege de operaties kunnen er geen goederen van en naar Afghanistan worden ver voerd. De afgelopen maanden hebben op standelingen verschillende vracht- terminals in het noordwesten van Pakistan overvallen en vrachtau to's met voorraden voor de troe pen in Afghanistan in brand gesto ken. De bevoorrading van de troe pen van de Verenigde Staten en de internationale vredesmacht Isaf ge schiedt voor 75 procent via de Khy berpas. De aanvallen betekenden tot nu toe geen grote aderlating, want op een normale dag rijden er wel driehonderd vrachtwagens de grens over. Ook de tijdelijke grens- sluiting is geen probleem, omdat in Afghanistan voldoende voorra den zijn. Het aantal aanslagen met berm- bommen in Afghanistan is dit jaar in vergelijking met vorig jaar ver dubbeld tot tweeduizend. Ook wa ren er twee keer zoveel ontvoerin gen, driehonderd. Dat maakte de Amerikaanse ambassadeur, Wil liam Wood, gisteren bekend. BANGKOK - De nieuwe Thaise pre mier Abhisit Vejjajiva heeft zijn eerste officiële toespraak tot het parlement gisteren noodgedwon gen in het ministerie van Buiten landse Zaken gehouden. De pre mier kon niet naar het parlements gebouw, omdat betogers de toe gangswegen ernaar hadden geblok keerd. In de rede zei Abhisit dat hij 'de normaliteit in het land' zou her stellen. Ook wil hij de economie, die zwaar heeft geleden onder maandenlange protesten, nieuw le ven inblazen. Abhisit zou eigenlijk maandag al het parlement toespreken. Hij zag daarvan af door de acties van aan hangers van ex-premier Thaksin Shinawatra. Die blokkeerden giste ren opnieuw de toegang tot het parlement. De oproerpolitie slaag de er niet in de weg vrij te maken. De inaugurele rede van de eerste minister is een belangrijke formali teit. De regering kan officieel pas aan de slag wanneer de premier die toespraak voor het parlement heeft uitgesproken. Uit protest boycotten de oppositie leden de toespraak van Abhisit. Ze erkennen hem niet als premier en willen dat er nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. Vicepremier stapt op uit onvrede met snelle doorstart van kabinet. door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - De politieke crisis in Bel gië is voorlopig bezworen. Gister middag beëdigde de koning chris tendemocraat Herman Van Rom- puy (6i) als nieuwe premier. Een opvallende afwezige was zijn par tijgenote en vicepremier Inge Ver- votte, die opstapte omdat zij zich niet kan vinden in de snelle door start van de huidige regering tot 2011. Vervotte vind het ook onaccepta bel dat van de vorige regering al leen premier Yves Leterme en mi nister van Justitie Jo Vandeurzen ontslag hebben genomen naar aan leiding van de Fortis-affaire. In een verklaring naar aanleiding van haar opstappen haalde zij zwaar uit naar voormalig minister van Binnenlandse Zaken, de libe- Herman Van Rompuy raai Patrick Dewael. Die is be noemd tot Kamervoorzitter. Ook hij was in opspraak. In de nieuwe regering wordt hij vervangen door Guido de Padt,"ju rist en Kamerlid. „Ik kan er geen vrede mee nemen dat enkel de CD8cV-ministers een consequente houding aannemen. Iemand doorschuiven naar het voorzitterschap van de Kamer hoort daar niet bij", zei Vervotte. De 31-jarige Vervotte was een ver trouwelinge van Leterme. Zij be weert geen moeite te hebben met zijn opvolger, Van Rompuy. Toch zou de samenwerking tussen bei den niet erg soepel zijn verlopen. Haar ontslag duidt erop da,t de cri sis diepe wonden heeft geslagen binnen de partij CD8cV. Leterme, die weigert zich neer te leggen bij zijn ontslag, had ge hoopt op een snelle terugkeer als premier na een eventuele rehabili tatie door een parlementaire on derzoekscommissie. De afgetreden premier hoopt dat die hem vrij pleit van beïnvloeding van de Herman Van Rompuy is de nieu- we premier van België. Hij heeft vicepremier Vervotte vervangen door Steven Vanackere. Inge Ver votte is uit onvrede opgestapt. rechtsgang in de zaak-Fortis. Van Rompuy wil echter niet 'halverwe ge de rit een stap opzij zetten', maar hij wil de regeerperiode tot 2011 volmaken. Vervotte wordt vervangen voor Steven Vanackere (44), tot gisteren minister van Welzijn in de Vlaam se regering. Ook oud-minister van Justitie Stefaan de Clerck (57) maakt zijn rentree in de nationale politiek. De Clerck was degene die na de arrestatie van kindermoor denaar Mare Dutroux de hervor ming van politie en justitie in gang zette. In 1998 moest hij ont slag nemen, na de even kortduren de als geruchtmakende ontsnap ping van diezelfde Dutroux. Vandaag legt Van Rompuy zijn re geringsverklaring af in het Bel gische parlement. Er worden wei nig verrassingen verwacht. Van Rompuy wil het beleid van zijn voorganger Leterme voortzetten. Vrijdag komt het parlement op nieuw samen om te debatteren over de regeringsverklaring. (Advertorial) "Met Oud en Nieuw staan wij als politie, brandweer en ambulancedienst paraat om ervoor te zorgen dat u veilig en feestelijk het nieuwe jaar ingaat. We staan de hele nacht extra op scherp, omdat er veel mensen op straat staan met vuurwerk en champagne. Vorig jaar kwamen we in de problemen toen mensen ons er niet doorlieten met de ambulance. We werden bedreigd toen we een brand wilden blussen en werden geslagen toen we bemiddelden bij een ruzie. Vindt u dit normaal?" We zadelen verkeersregelaars, verpleegkundigen, ambulancepersoneel, politiemensen, leraren, mede werkers van gemeenten en (sociale) zorginstellingen regelmatig op met onze frustraties. Daar moet hoognodig "Ben eind aan komen! Overheid en werkgevers spreken daarom met elkaar én met u at: Agressief of gewelddadig gedrag wordt nooit getolereerd Geef de professional de ruimte om zijn werk te doen /'%1 k Volg de aanwijzigen van de professional op Verstoor de (bedrijfs)orde niet www.veiligepublieketaak.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9