van het koenkelpotten levend Jip en Janneke zijn attractie Tennisclub Kapelle krijgt twee minibanen B PZC Woensdag 31 december 2008 27 Vel vastmaken aan het stokje Het vel (groter dan de doorsnee van het blik dat je gebruikt) in het midden over het stokje vouwen. En met een stukje touw vastbinden in de groef. Vel vastmaken aan het blik Het vel (met het stokje naar boven) strak over het blik spannen. Spelen Wrijf met je hand (of met je duim, - wijs- en middel vinger) over het stokje. 'Klein zieltje' is één van de liedjes die worden gezongen. Het is er in diverse variaties en erachteraan worden verschillende zinnetjes gezongen die aanduiden dat de zangers wat lekkers of geld verwachten. Klein zieltje, klein zieltje zat achter de trap. Klein zieltje, klein zieltje die lusten gêên pap. En a je gêên pap lust, dan eet je mer brie, en a je gêên brie lust; dan eet je mer nie. De fanfare bestaat overigens niet alleen uit koenkelpotters, maar ook uit zeven bespelers van de stampviool, in Duitsland 'teufelgei- ge' (duivelsviool) genoemd. Al weer een verwijzing naar het oude gebruik om rond oud en nieuw de boze geesten te verdrijven. Ook vandaag gaan de kinderen op pad om te koenkelen, met hun zelfgemaakte potten. Het verschil met andere jaren is al leen dat de optocht een dagje is vervroegd, om redenen van veilig heid. Scheele: „Anders hadden we 'De Germanen geloofden dat ze met zang de boze geesten konden verdrijven' problemen met de.ouders gekre gen. Vorig jaar hadden we wat last van jongeren die met vuurwerk gooiden." Nu loopt arm en rijk door elkaar heen, maar koenkelpotten is van vroeger uit een traditie voor de ar men, weet Adri van Hekke (76) uit Goes nog. Van oorsprong komt hij uit Tholen, waar het niet koenkel potten, maar iDmmelpotten werd genoemd. „Als je rijker was deed je het niet. Ik kan me herinneren dat ik ook een keertje heb meegelo pen, maar toen kreeg ik thuis straf. Dat mocht helemaal niet." filmpje op www.pzc.nl Ter kennisgeving. Bij beschikking van de kantonrechter te Middelburg d d. 13 november 2008. is Jan Maarten Reijer van Dijk geboren te Kerkrade op 24 oktober 1948. wonend te Meanderhof 161 4337 GR Middelburg onder curatele gesteld met benoeming van Johanna Geertruida de Vnes-van Dijk wonend te Meanderhof 161 4337 GR Middelburg tot curator. PZC| RolantQuist Kinderen bespelen hun zelfgemaakte koenkelpotten bij het koenkelpotmonument in Yerseke. Vroeger was koen kelpotten uitsluitend een traditie voor de armen. Nu loopt arm en rijk door elkaar. Op de achtergrond leden van de Eerste Yerseksche Koenckelpotfanfare. foto Willem Mieras Oefenveldje voor de jeugd komt in plaats van zesde tennisbaan. door Lilian Dominicus KAPELLE - Tennisvereniging Kapel le heeft nog voor het volgende sei zoen in april 2009 aanbreekt, twee mini-tennisbanen met oefenmuur en omheining erbij. De oefenba- nen komen op de plek van de ver ouderde oefenkooi en op een stuk grasveld tegenover het clubhuis. De aannemer begint in januari met de werkzaamheden op de sportvelden aan de Vroonlandse- weg. Kosten: circa 55.000 euro, waarvan acht- a tienduizend euro door de vereniging zelf wordt be taald. De rest komt voor rekening van de gemeente, die daarvoor geld greserveerd had. „Het is een dossier met historie", zegt wethouder Jon Herselman (WD, sport). Al een aantal jaren geleden klopte de tennisvereni ging aan bij de gemeente voor de aanleg van een zesde tennisbaan. Herselman: „Omdat ze met de komst van nieuwe wijken in Kapel le voorzagen dat ze in ledenaantal zouden groeien." Maar het ledenaantal is blijven ste ken op circa vierhonderd. De aan leg van de zesde baan laat dus voorlopig op zich wachten. En er is nu een tussenoplossing: de mi ni-tennisbanen kunnen met een relatief geringe investering worden omgebouwd tot een volwassen ten nisbaan. Voor het geval de groei- spurt toch komt. Inwoners van Hoek maken stalletje voor gedumpte zwijnen. door Raymond de Fret HOEK - Allez," Jip en Janneke! Laat jullie eens zien! Dat laten de twee hangbuikzwijntjes zich geen twee keer zeggen. Brutaal steken ze hun snuiten uit hun provisorisch ge- ouwde 'kerststalletje' om te snuf- èlen of er weer eten wordt ge- racht. Leuk, al die aandacht, aar tegelijkertijd ook diep triest, et zwijnenkoppeltje is vorige week gedumpt in het natuurge bied Braakman-Zuid bij Hoek. Wandelaars ontfermen zich sinds dien over de tamme dieren. „Sa men met een vriendin heb ik een stalletje gebouwd met golfplaten. Misschien mag dat niet, maar dan bekeuren ze mij maar. Ik betaal trouwens niet, dan ga ik nog liever zitten. Je kan ze toch niet aan hun lot overlaten? Zeker niet met deze vrieskou", zegt Leoni Vrolijk uit Hoek, die de zwijntjes liefkozend tot Jip en Janneke heeft gedoopt. Meerdere mensen hebben een dag voor kerst een Belgische veewagen tje in het natuurgebied gezien. „Maar niemand realiseerde zich op dat moment dat er misschien wel hangbuikzwijnen zouden worden 'Je kan deze dieren toch niet aan hun lot overlaten? Zeker niet met deze vrieskou' gedumpt, dus is er geen kenteken genoteerd. Dit is een heel trieste zaak. Ik ben op dit moment net een schillenboer. En ik neem ook water voor ze mee, al is dat aan het einde van de dag natuurlijk be vroren. Er moet heel snel iets ge beuren. Want als ze geen eten meer krijgen, gaan ze op zoek. Het zijn gekweekte dieren, die in de na- tuur weinig kans op overleven heb ben. En stel dat er 's nachts eentje de weg oversteekt, terwijl er net een auto aankomt..." Vrolijk en haar vriendin Jeanette Mullaert klopten de voorbije da gen bij tal van instanties aan. „Maar bij onder meer de gemeen te Terneuzen, politie en Staatsbos beheer kregen we nul op het re kest. Er is wel een dierenbescher mer uit Sint Jansteen geweest, maar die zag geen mogelijkheid om ze mee te nemen. Verder heb ben we tijdens deze feestdagen bij de Dierenbescherming niemand kunnen bereiken." De Dierenbescherming blijkt wel degelijk op de hoogte van de situa tie. Na vragen van deze krant stuurde de organisatie onmiddel lijk een mededeling rond dat zij be zig is de dieren te vangen. De Die renbescherming vraagt of mensen die de twee hangbuikzwijnen een goed tehuis willen geven zich mel den bij de dierenambulance op tel: 0900-7673437. Speelgoed Visser Langekerkstraat 2-6 Goes tel. (0113) 21 65 57 www.vissertoys.nl verb ou wingsopruiming: kortingen tot 50%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 87