Yerseke houdt traditie Eerste vijfsterrenhotel in Zeeland krijgt vorm Schuttevaer ziet steeds meer havens wegvallen 26 Woensdag 31 december 2008 pzc B Ijs op vesten in Goes en Tholen nog te dun GOES - De gemeente Goes ont raadt inwoners te schaatsen op de vesten. Het ijs is nog lang niet sterk genoeg. Het is nu zo'n zes tot zeven centimeter dik en moet mi nimaal aangroeien tot veertien cen timeter. Wie wil schaatsen in Goes, kan uit de voeten op de ijs baan in Goes-Zuid (de opgespoten -skeelerbaan in Ouverture). Ook de gemeente Tholen waarschuwt schaatsende inwoners de vesten voorlopig te mijden. Vernielingen in Tholen en Sint-Annaland tholen - Op Tholen zijn tijdens de kerstdagen, naar de politie nu meedeelt, verschillende vernielin gen aangericht. De kerstverlichting van een huis aan de Meanderlaan in Tholen moest het op eerste kerstdag ont gelden. Er was vuurwerk tussen ge stoken, waardoor de lichtslang en vervolgens de stop sprong. Verder werd in Sint Annaland een muur tje op de Havenweg omgetrapt. Schade: honderden euro's. Drie genomineerden promotieprijs KRUININGEN - Manoir restaurant In- ter Scaldes, Stichting Vrienden van de Mossel en Podium Reimers- waal zijn genomineerd voor de promotieprijs van de gemeente Reimerswaal. Het is voor het eerst dat de prijs wordt uitgereikt. De winnaar wordt 5 januari, tijdens de nieuwjaarsreceptie, bekend ge maakt. Gevolg is dat vervoer over water onder druk komt te staan. door Emile Calon NIEUW EN SINT JOOSLAND - Zeeuw se gemeentebesturen handelen kortzichtig door kleine handelsha vens massaal op te heffen en over te doen aan watersportverenigin gen. Als de filedruk op de wegen toeneemt, zijn er straks nauwelijks nog mogelijkheden om te kiezen voor alternatief vervoer over wa ter, zegt J. de Vries van Schutte vaer. De secretaris van de afdeling Mid den-Zeeland van de Koninklijke Schuttevaer somde gisteren, tij dens de jaarvergadering in Nieuw en Sint joosland, een groot aantal haventjes op die al zijn verdwenen of op het punt staan te verdwijnen zoals die in Tholen, Kamperland Afgesloten bestelbus gestolen in Yerseke YERSEKE - Een bestelbus is tussen maandagavond 23.00 uur en dins dagochtend 9.30 uur gestolen van af een parkeerplaats aan de Buren- polderweg in Yerseke. Het betreft een grijze Volkswagen Caddy met het kenteken 43-VPF-6. Het is niet bekend hoe de auto is weggehaald, de wagen was wel afgesloten. en Goes. De havens werden en worden overgedaan aan water sportverenigingen. Volgens De Vries kiezen gemeentebesturen te gemakkelijk voor het snelle geld zonder te beseffen dat die havens een belangrijke rol kunnen spelen bij het terugdringen van files en het beperken van de C02-uitstoot. De teruggang in de economie treft ook de Zeeuwse binnenvaartsec- tor. Velen vervoeren zand en grind. Nu de bouw kampt met een forse terugval merken de schippers dat direct. Volgens de voorzitter biedt deze crisis ook kansen omdat de sector nu kan be wijzen goedkoop, efficiënt en mi lieuvriendelijk te kunnen werken. |"W Kleine handelshavens kunnen vol- gens Schuttevaer een belangrijke rol spelen als de files op de we gen toenemen en er milieuvrien delijker vervoerd moet worden. Kinderen lopen vandaag langs de huizen met zelfgemaakte pot. door Carmen van Zijl en Lilian Dominicus YERSEKE - De demonen zijn verdre ven, Yerseke kan met gerust hart het nieuwe jaar in. Met zang, koen- kelpotten en stampviolen ging de stoet van de Eerste Yerseksche Koenckelpotfanfare met in zijn kielzog een schare kinderen gister middag door de straten van het dorp. Van de haven, naar het Koenkelpotmonument, naar de slijter (voor de glühwein) en naar het eindpunt, zorgcentrum Vrederust. „Het gebruik stamt uit de middeleeuwen. De Germaan se volkeren geloofden dat ze met gezang de boze geesten uit het oude jaar konden verdrijven", zegt Rinus Scheele, dirigent en aandrijver van de hele stoet. De koenkelpottraditie leeft voort in Yerseke, dankzij de oprichting van de Eerste Yerseksche Koen- ckelpotvereniging in 1992. Al Jan van Putten: „Vroeger maakte ie dereen zelf zijn koenkelpot. Het was een beetje rommelig. Nu hebben we allemaal een haringvaatje met een surfzeil erover." De natte zeem om de stok is nodig voor het geluid. sinds mensenheugenis lopen de kinderen op oud-jaarsdag langs de huizen om met hun koenkelpot- ten te bedelen om geld. „We zagen dat het een beetje minder werd. Toen hebben we de koppen bij el kaar gestoken en de fanfare opge richt", zegt Scheele, terwijl hij tij dens een pauze een sipje van zijn glühwein neemt. De fanfare is in middels zo populair, dat er een wachtlijst is. „We willen het bij maximaal veertig leden houden. Anders wordt het onoverzichte lijk." Koenkelpot of rommelpot? De Eerste Yerseksche Koenckel potfanfare, opgericht in 1992, is de enige in Zeeland. Koenkelpotten is niet alleen een traditie in Yerseke, maar ook in Tholen, Twente en Bra bant. Het instrument staat ook be kend als rommel- of foekepot. Ook in onder meer Cen- traal-Afrika, Spanje en Brazi lië is bekend dat dit eeuwenou de muziekinstrument wordt be speeld. Fanfare-oprichter Rinus Schee le heeft plannen om in de toe komst een internationaal koenkelpotfestival te houden." Informatie: www.koenckelpot- fanfare.nl. 't Veerse Duin in Kamperland over een jaar open. door Luc Oggel KAMPERLAND - Vanaf de N57 bij" De Banjaard is het al goed te zien: het in aanbouw zijnde eerste vijf sterrenhotel van Zeeland, 't Veerse Duin. Over een jaar moet het klaar zijn. Het hotel aan de Patrijzenlaan, op een steenworp afstand van het Banjaardstrand, krijgt vier bouwla gen met een parkeergarage en heeft straks 24 hotelsuites, 55 ap partementen, een restaurant en een wellnesscentrum met onder meer een zwembad, sauna's, fit nessruimte en een beabty- en mas sagecentrum. 't Veerse Duin heeft een bijzonde re opzet. De appartementen wor den namelijk verkocht aan particu lieren, die de woningen op hun beurt in verhuur geven bij exploi „We zijn nu een jaar bezig, met na me het eerste halfjaar liep het goed. De laatste tijd is het wat rus tiger. We verwachten dat het weer aantrekt als straks de gevelbekle ding er tegenaan zit en het alle maal wat fraaier oogt", zegt Sturm. Overigens hebben twee andere ini tiafnemers, René Faasse Projecten en Ruiterplaat Projecten, grootse plannen aan de overkant van de weg. Zij willen op een stuk lane van 28 hectare landgoed D Groote Duynen aanleggen, me een viersterren hotel met congres faciliteiten en een spa- en weiness centrum, recreatieappartementen en landhuizen. „Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan een haalbaarheids onderzoek", meldt René Faasse „De gemeente Noord-Beveland wil meewerken mits dat onder zoek positief uitpakt. www.veerseduin.nl Artist's impression van het vijfsterrenhotel 't Veerse Duin. tant Duinhotels Zeeland, het be drijf van de familie Jansens die ook hotel Bos en Duin in Oostka- pelle uitbaat. „Het is een beleg gingsproduct pur sang", zegt Len- naard Sturm van Delta Makelaar dij in Zierikzee, dat de apparte menten verkoopt. „De eigenaren delen in de huuropbrengsten en kunnen daarnaast maximaal ne gentig dagen per jaar zelf van hun eigendom gebruik maken. Kiezen voor totale verhuur kan ook. De in vestering betaalt zich ook terug door de waardestijging van het on roerende goed." Inmiddels is zestig procent van de appartementen (de prijzen liggen tussen de 199.000 en 335.000 euro exclusief btw, maar wel compleet ingericht) verkocht. Rommel- of koenkelpot maken Al eeuwen is de rommel- of koenkelpot in gebruik als volksinstrument. Met Sint Maarten of op nieuwjaarsdag. Nog steeds maken veel kinderen zelf hun rommelpot. Benodigdheden Leeg blik (of een pot) Stevig touwtje Van oudsher wordt een gedroogde varkensblaas gebruikt, maar een stuk plastic of rubber (een ballon bijvoorbeeld) gaat ook. (bamboe)stokje Kerf aan een kant een groef in het stokje, een klein stukje bij het uiteinde vandaan. Kees van den Berge bespeelt de stampviool. Deze heeft hij zelf ge maakt. Bovenop zit nog een kleine koenkelpot verborgen. Daar zit jene ver in voor de koude dagen. „Maar dat is geheim."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 86