Outletcenter Gent-noord van de baan De politieke realiteit in Jeugd trekt eigen plan Duiksponsor IJspret met 'gesubsidieerde' stoelen 26 I Woensdag 31 december 2008 PZC Stadsbestuur heeft wel plan voor alternatief bij Ikea aan zuidrand stad. door Wout Bareman GENT - Het factory outletcentrum in Gent-noord is van de baan. De Belgische Raad van State heeft de plannen definitief naar de prullen bak verwezen. De mogelijke komst van het fa briekswinkelcomplex aan de oude Voorhaven van Gent werd niet al leen door de Unie van Zelfstandi ge Ondernemers (Unizo) met angst en beven tegemoet gezien. Ook de ondernemersorganisaties in met name de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone volgden de ontwikke lingen met argusogen. Ze keken er vooral met jaloerse blikken naar omdat ooit de plannen voor een vergelijkbare publiekstrekker in achtereenvolgens Sas van Gent, Terneuzen en Hulst werden afge schoten. Voorlieden als Bram Stof fels van Coördinatie Manage ment in Terneuzen en Maarten Torbijn van Vitaal Sas van Gent spraken van 'een gemiste kans', maar verwachtten geen leegloop van de eigen winkelcentra. Het outletcenter in de oude haven- De Belgische Raad van State heeft het plan voor een complex van fabriekswinkels in de oude havenwijk Muide in Gent afge schoten. Er komen nu woningen. wijk Muide zou worden onderge bracht in de monumentale loods 20, zou zeven- tot tienduizend vierkante meter gaan beslaan en werk bieden aan zo'n 250 mensen. De Raad van State oordeelt nu dat de overheidsinstanties onzorgvul dig met het project zijn omge sprongen. Vooral de te verwachten verkeerschaos én de weerstand van de omwonenden gaven de doorslag. De stad Gent speelt nu op de nieu we situatie in met het plan voor de bouw van tweehonderd tot 250 woningen in de oude wijk. Die la gen al klaar voordat de Raad van State een definitieve uitspraak deed. De Gentse schepen Mathias De Clercq (economie) heeft inmid dels een studie laten verrichten naar de vestiging van een veel gro tere 'outlet' in de directe omgeving van de nieuwe Ikea-vestiging naast het evenementencomplex Flan ders Expo. Dat centrum zou 15.000 tot maximaal 25.000 vier kante meter moeten beslaan en werk bieden aan zo'n zevenhon derd mensen. De onderzoekers gaan ervaji uit dat het centrum op jaarbasis zo'n twee miljoen bezoe kers zou kunnen trekken. En om de middenstand in het stadscentrum gerust te stellen: 400.000 van hen zouden ook de binnenstad bezoeken. Ikea heeft in middels de deuren geopend; de plannen voor het outletcentrum wachten nog op uitwerking. Jongeren Hulst regelen onder noemer Baseclub eigen uitgaansleven. door Sheila van Doorsselaer HULST - Ondanks dat de Hulster jongerenorganisatie YoutlnAll en de Hulster Jongerenraad zich me de als doel hebben gesteld het uit gaansleven voor de Hulster jeugd te bevorderen, is Baseclub opge staan. Dat is een groep van vijf jon ge Hulstenaars die feesten wil orga niseren 'om-nooit-meer-te-verge- ten'. De oprichters van Baseclub vin den dat er de laatste tijd in en om Hulst steeds minder te doen is en dat het stappen zodoende steeds Het is weer de tijd van de nieuw jaarsduiken. Ook in Zeeland ne men morgen honderdenJlinkerds een plons in de zee. Naar verluidt kan dat in Vrouwenpolder dit jaar voor het eerst in Adamskostuum. In zeker kantoor leidde dit gegeven gisteren tot discussie. Men vroeg zich af of Unox, die de meeste nieuwjaarsduiken in Nederland GroenLinkslid Benno Martens is betrokken op afstand. door Ronald Verstraten HULST - Dat Benno Martens (63) een linkse jongen is, lijdt geen twij fel. Vroeger al, bij de PvdA, voor wie hij twaalf jaar in de Hulster ge meenteraad zat. Maar nu is hij sinds een aantal jaren lid van GroenLinks. Niet meer bestuurlijk actief, maar betrokken op afstand. „Want het is een microbe, het blijft je bezighouden. Politiek is min of meer het georganiseerde conflict." Met de hele wereld als bureaublad, kijkt hij op zondag naar tv-programma's als De Zeven de Dag en Buitenhof, 'in plaats van de plechtige hoogmis'. „Een aantal problemen komt daarin re gelmatig aan bod. Het chronisch geldtekort bij grote gemeenten, de grensoverschrijdende drugs-proble matiek. Van een ander kun je le ren, ook van andermans ellende." Groot Hulst is zijn dagelijks schouwtoneel. „Ik ben in Sint Jan steen opgegroeid. Toen was het nog een klein dorp. Ik zie dat, waar vroeger zeker een kilometer zat tussen Hulst en Sint Jansteen, die twee steeds dichter naar elkaar zijn gegroeid. Een logisch gevolg van autonome groei. Maar nu le ven we in een tijd van gezinsver dunning. Tegelijk zie ik dat de af stand naar Clinge ook kleiner wordt. Wat moet dat over vijftig of honderd jaar zijn?" Ouwe rotten We hebben het dus over ruimtelij ke ordening. En Martens is geen voorstander van verdere uitbrei ding. Hij voelt meer voor inbrei- ding, een idee destijds van minis ter Jan Pronk. „Dat is een eenzame roep, weinig populair. Maar ik praat over de verre toekomst, wan neer ik er niet meer zal zijn en gij ook niet, ha ha ha!" Aansluitend pleit hij voor revitaliseren van de oudere industrieterreinen. „Con centreer die. En geef niet elk dorp zijn eigen industrieterrein vanwe ge herindelings-sentimenten." Want'^Martens heeft niet zoveel met sentimenten. Dat blijkt, wan neer hij het heeft over die bedreig- 'Maar als ge iets niet kunt oplossen, dan stel je een commissie in (Nijpels)' de polder, de 'Prospéer' op zijn Hulsters. „Ik zie hier langs de grondweg staan: 'De Groene Leu gen. Nu gaat het er mij niet om, om dat met het vuur van de heili ge verontwaardiging even recht te zetten. Waar het om gaat, dat is de „voedselcrisis. Daar beroepen ze zich in de discussie op. Die paar hectare die verloren gaan, dat is marginaal, 'peanuts' in mondiaal opzicht. Dat is een gelegenheidsar gument, alles wordt erbij gesleept. Kijk, de landelijke overheden van Nederland en België hebben een overeenkomst. De provincie mag beslissen. Het is een hete aardap 'Ouwe rotten' worden ze genoemd. Mensen die in hun vak veel ervaring hebben opgedaan, veel kennis bezitten en daardoor een brede kijk ten toon kunnen spreiden. Ronald Verstraten interviewde vijf Zeeuws-Vlaam- se 'ouwe rotten' uit het bestuursvak. En informeerde naar hun mening over de (politieke) gang van zaken. Vandaag de derde: Benno Martens uit Hulst. pel. Alle partijen zijn nerveus. Met name het CDA, want dat heeft een sterke boerenaanhang. De provin cie moet gewoon de bestuurlijke moed tonen en die beslissing ne men. Maar als ge iets niet kunt op lossen, dan stel je een commissie in (Nijpels). Een oude gewoonte in ons land- Bij de boeren moet nu een knop om. Het gaat niet al leen om het traditionele gebruik van de grond, maar ook om land schapsvernieuwing. Daarin zijn mogelijkheden voor de streek. En regeren is vooruitzien." De tegenstand ten aanzien van het onder water zetten van een hele polder, is niettemin een diep ge worteld maatschappelijk senti ment, realiseert zich ook Martens. „Ik vind het een drama voor men sen die er weg moeten. Die er van generatie op generatie hebben ge woond. Maar je moet het fractio- nele belang van die paar mensen afwegen tegen het algemene be- lang." De betrekkelijkheid van het laatste is voor hem ook een graadmeter wanneer het gaat over het Plan Perkpolder. „De oeververbinding ging weg, ramspoed alom, er zou werkgelegenheid gecreëerd moe ten worden. Wat gaat er nou ge beuren: men gaat er een aantal bo- venmodale woningen realiseren, er komt recreatie. De boeren zijn mordicus tegen, want iedere vier kante meter verergert de voedsel crisis, (zie Prosperpolder). In die sfeer wordt gedacht. Die wonin gen zullen voornamelijk moeten worden bewoond door mensen uit de streek. De banken zijn huive rig om hypotheken te verstrekken. B en W van Hulst denken dat dit geen problemen zal geven. Maar ik ben sceptisch. Wat ik zie, is leeg stand elders, want we zitten met een krimpende bevolking. Boven dien zal het een éénmalige impuls voor de werkgelegenheid zijn. Maar dan houdt het ook op." saaier begint te worden. Na een aantal geslaagde feestjes thuis, be sluiten ze de zaken grootser aan te pakken. In de avond en nacht van oud op nieuw geven ze hun eerste grote publieke feest. Dat wordt ge houden in restaurant De Vest aan de Stationsweg in Hulst. Regiona le dj's zorgen voor de juiste sfeer. Kaarten voor het feest worden via mail, vriendennetwerk Hyves, flyers en mond-tot-mond reclame aan de man gebracht. Voor twintig euro per toegangskaart krijgen de bezoekers, smart casual gekleed, en kele consumpties, hapjes, een vuurwerkshow, champagne en si garen. Als het nieuwjaarsfeest een succes is, volgen nog meer feesten van Baseclub. Tip? redactie@pzc.nl sponsort, ook heeft meebetaald aan het sportieve evenement in Vrouwenpolder. Het twistgesprek werd resoluut beëindigd door een oudere collega. Hij achtteMet, gezien de water temperatuur van 2,3 graden, uitge sloten dat de worstfabrikant uit Oss zijn naam aan deze duik ver bindt. BRESKENS - Vrijwilligers van de Breskense brandweer vrolijken de (school)vakantie op. Ze spoten de put aan het Molenwater maandagavond op en creëerden zo een perfecte ijsbaan. Een meubelhandel hielp beginnende schaatsers door vier stoelen neer te zetten. De brand weer beloofde de kraan gisteravond weer open te zet ten, zodat dorpsgenoten zich ook vandaag op glad ijs kunnen begeven. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 76