Bonden negeren ontslagformule Acht jaar voor ontvoering Melchers Steile calvinist Van Dijk streng en rechtvaardig Amsterdam neemt afscheid van wielklem 6 Woensdag 31 december 2008 PZC Vakbeweging acht zich 'niet gebonden' aan nieuwe afspraak. DEN HAAG - De vakbeweging trekt zich weinig aan van de nieuwe for mule van kantonrechters om de hoogte van ontslagvergoedingen te bepalen. De vakcentrales FNV, CNV en MHP zeiden gisteren dat zij zich niet gehouden voelen aan de nieu we richtlijn van de rechters bij het opstellen van sociale plannen met werkgevers die moeten reorganise ren. De nieuwe kantonrechtersformule gaat morgen in en zou voor veel ontslagen werknemers een verla ging van hun 'gouden handdruk' betekenen. Maar woordvoerders van de FNV en de CNV benadruk ken dat rechters helemaal niet be trokken zijn bij de totstandko ming van een sociaal plan en dat dit een private overeenkomst is tussen vakbonden en werkgevers. „We zullen tijdens sociale plannen altijd proberen voor onze leden het uiterste uit het vuur te sle pen1', aldus een woordvoerder van de FNV. Maar in veel gevallen moet er door de bonden ook genoegen worden genomen met minder, omdat een bedrijf in nood zit anders hele maal over de kop zou kunnen gaan. Voorzitter Jaap Jongejan van de CNV Bedrijvenbond: „We kijken eerst of een reorganisatie nodig is. Dan kijken we naar de reden waar om een bedrijf moet reorganise ren. Is dat winstmaximalisatie, dan willen we alles eruit halen wat er in zit. En in die gevallen kun je maar beter lid zijn van een vale is De vakbeweging voelt zich niet gebonden aan de nieuwe formu le van kantonrechters om de hoogte van ontslagvergoedingen te bepalen. bond dan wanneer je zelf naar de rechter moet stappen." Volgens de kantonrechtersformule wordt de ontslagvergoeding vastge steld aan de hand van iemands sa laris, leeftijd en het aantal dienstja ren. Nu tellen de dienstjaren tot de leeftijd van 40 jaar voor één maandsalaris, van 40 tot 50 jaar voor 1,5 en vanaf 50 jaar voor twee. Dit wordt in de nieuwe richtlijn verfijnd en naar beneden bijge steld. De bonden klaagden eerder over dat voornemen. Per 1 januari willen de kantonrech ters de dienstjaren tot 35 jaar tel len voor 0,5 maandsalaris, van 35 tot 45 jaar voor één, van 45 tot 55 jaar voor 1,5 en vanaf 55 jaar voor twee maandsalarissen. Daarmee willen ze naar eigen zeggen aansluiting zoeken bij de verbeter de arbeidsmarktpositie van jonge ren, maar met behoud van bescherming van de oudere werk- AMSTERDAM - De Amsterdamse wethouder Tjeerd Herrema (I) overhandigt de laatste wielklem aan Taco Pauka, directeur van het Nederlands Politiemu seum in Apeldoorn. Jarenlang waren de klemmen een vertrouwd voorwerp in het straatbeeld van de Amsterdamse binnenstad: geparkeerde auto's met een geel stuk metaal om een van de wielen. Dat beeld is vanaf gisteren verleden tijd. 'Klemmer van het eerste uur' Chris Seinen ontdeed de laatste auto van de klem. Begin jaren tachtig behoorde hij tot de eerste groep ambtenaren die de wielklem plaatste bij auto's waarvoor niet genoeg parkeergeld was be taald. Herrema kondigde eerder aan de wielklem nog in 2008 te willen afschaffen. „En wat je belooft moet je doen." Volgens de wethouder moet de gemeen te foutparkeerders stevig aanpakken, maar kan dat gastvrijer en klantvrien delijker dan met een wielklem. Foutparkeerders in het centrum van de stad krijgen voortaan net als elders een bóete. foto Koen van Weel/ANP AMSTERDAM - Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren de twee hoofdverdachten van de ontvoe ring van miljonairsdochter Clau dia Melchers beiden veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar. De rechtbank gaf de eerste verdachte eerder tien jaar cel en zijn neef acht jaar. Justitie had tij dens het hoger beroep respectieve lijk tien en negen jaar geëist. Melchers werd op 12 september 2005 ontvoerd uit haar woning in Amsterdam. Na drie dagen kwam zij vrij, zonder losgeld te betalen. Volgens het hof staat vast dat de eerste verdachte 'een leidende roD in de uitvoering van de ontvoe ring heeft gespeeld. Zijn neef was als de bedenker van de ontvoering 'de intellectuele dader'. Hij was niet bij het in de praktijk brengen ervan betrokken. Het hof neemt het de twee extra kwalijk dat zij Melchers in haar ei gen woning en voor de ogen van haar kinderen ontvoerden. Jaarlijks zijn meer dan 100.000 kinderen het slachtoffer van mishandeling. Dat mogen en kunnen we als samenleving niet accepteren. Daarom start minister André Rouvoet voor Jeugd en Gezin begin 2009 de nieuwe 'Campagne Aanpak Kindermishandeling'. Minister Rouvoet wil met deze campagne de tot nu toe niet-gemelde gevallen uit de schaduw halen en ervoor zorgen dat deze wel gesignaleerd en gemeld worden. Zodat er zo snel mogelijk hulp en bescherming worden geboden aan de slachtoffertjes. Kindermishandeling is niet een zaak van professionals alleen, maar vraagt ook oplettendheid en waakzaamheid van iedereen in deze maatschappij. Dus ook van u. Met uw oplettende houding kunt u kindermishandeling signaleren. Kijk dus goed om u heen en wees alert op de mogelijke signalen van kindermishandeling. U maakt het verschil. www.jeugdengezin.nl Nederland leerde hem ken nen als een strenge calvinist. Een enkele keer kon hij met zijn droge humor verbazen. Wie het heeft meege maakt, vergeet het nooit meer. Kees van Dijk, een klassiek calvinist met het uiterlijk van een dorre ambtenaar, viel in 1984 voor het oog van de natie opeens uit de plooi. Hij was als CDA-Kamerlid voorzitter van de parlementaire enquêtecommis sie die de teloorgang onderzocht van het met veel staatssteun geïn jecteerde scheepsbouwconcern Rijn Schelde Verolme. Ook oud-premier Joop den Uyl werd daarbij onder ede gehoord en die riep in het vuur van zijn betoog uit: „Wat is er nou mooier dan een schip dat van de helling glijdt?" Kees van Dijk reageerde onmiddel lijk. „Een vrouw", zei hij droogjes. Enigszins verbouwereerd hoorde hij even later het bulderend gelach aan dat de zaal vulde. Voor de ge degen, secure, scherpe maar ook ontspannen wijze waarop Van Dijk de RSV-commissie leidde, werd hij eind 1984 gekozen tot po liticus van het jaar. Cornelis Pieter van Dijk werd op 25 juli 1931 in Rotterdam geboren. Zijn ouders waren orthodox-pro testants: ze behoorden tot de Gere formeerde Gemeenten, een der 'zwartekousenkerken'. Een diepge lovig mens zou hij altijd blijven, maar de strengheid van zijn ouder lijk milieu wierp hij in de loop der jaren van zich af Als bestuursambtenaar maakte hij in Nieuw-Guinea de koloniale na dagen en de machtsoverdracht aan Indonesië mee. In 1977 schoof hij als oud-CHU'er aan in de CDA-banken van de Tweede Ka mer. Hij raakte op vriendschappe- NECROLOGIE Kees van Dijk 1931-2008 door Dick van Rietschoten lijke voet met premier Dries van Agt. Het verbaasde de ingewijden dan ook niet toen Van Dijk een mi nisterspost in het tweede kabi net-Van Agt kreeg. Hij werd verant woordelijk voor Ontwikkelings samenwerking. Onopvallend maar degelijk deed hij zijn werk, maar eind 1981 werd er ineens met em mers modder naar hem gegooid. Vrij Nederland onthulde dat Van Dijk eind jaren vijftig in een chris telijk studentenblad het apart heidssysteem had verdedigd. Links Nederland stond op z'n achterste benen, maar toen Van Dijk in de Tweede Kamer verklaarde dat het hier om 'oude plunje' ging die hij allang had afgelegd, werd hij weer in genade aangenomen. In 1983 werd hij voorzitter van de RSV-enquêtecommissie en leerde heel Nederland de man met de grote bril, strenge blik en dunne lippen kennen. In 1986 werd hij minister van Binnenlandse Zaken in het tweede kabinet-Lubbers. Kees van Dijk beschikte over droge humor, hield van jenever en siga ren en kon zich tegenover vrou wen als groot charmeur gedragen. Toch bleven velen in hem de steile calvinist met het karakter van een blok beton zien. Kees van Dijk overleed maandag op 77-jarige leeftijd in zijn woon plaats Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6